Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Lokalizacja wycieku kluczem do skutecznego osuszania

Lokalizowanie wycieku to jedna z wielu usług świadczonych przez naszą firmę. Jest to jednak jedna z najważniejszych usług związanych osuszaniem pomieszczeń, gdyż pozwala nie tylko znaleźć przyczynę problemu, ale także ją usunąć. Dopiero po przeprowadzeniu tej czynności możliwe jest skutecznie osuszenie lokalu. Jednak sam proces lokalizacji wycieku nie jest sprawą prostą i wymaga użycia specjalistycznych metod oraz sprzętów. W tym wpisie przedstawimy jak dokładnie wygląda ta procedura.

Po co właściwie szukać wycieku?

Dzięki odnalezieniu źródła wydostawania się wody lub wilgoci, możliwe jest powstrzymanie zawilgocenia całego pomieszczenia, a nawet mieszkania czy lokalu. Jedynie bezzwłoczne wezwanie specjalistów zaraz po zaobserwowaniu zawilgocenia, np. na ścianie, pozwoli uniknąć remontu. Wycieki są często spowodowane są rozszczelnieniem bądź pęknięciem rur instalacji wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania, mogą zatem zdarzyć się dosłownie w każdym budynku mieszkalnym bądź usługowym. Znalezienie wycieku pozwoli nie tylko pozbyć się samego wydostawania się wody za pomocą naprawienia usterki, ale też uczuli nas na przyszłość w kwestii podobnych przypadków. Bagatelizowanie takiego wycieku skutkować może pojawieniem się grzyba, pleśni, szkodników oraz nieprzyjemnych zapachów, które nie tylko uprzykrzają nam życie, ale i mogą wywołać groźne choroby. Skutki długotrwałego zawilgocenia w rezultacie trudniej jest usunąć, co generuje również większe koszty osuszania czy też remontu.

Jak wygląda proces lokalizowania wycieku?

Szukanie wycieku jest procesem dość złożonym, który dostosowuje się adekwatnie do danej awarii. Dostępnych jest kilka metod lokalizowania wycieków, nie wszystkie oparte są jednak na zaobserwowaniu zawilgocenia. Niektóre z nich pozwalają na zlokalizowanie wycieku, którego nie widać gołym okiem, a są to np.:

– wykonanie prób ciśnieniowych

– użycie kamery termowizyjnej

– wpuszczanie gazu znacznikowego

– użycie specjalistycznego czynnika UV

– wykonanie pomiaru wilgotności

Każda z tych metod używana jest w innym przypadku, co pozwala jednoznacznie zlokalizować wyciek charakterystyczny dla danej instalacji. Dla przykładu, za pomocą specjalistycznego czynnika UV wykonuje się badanie szczelności kanalizacji, natomiast wycieki na instalacjach wodnych oraz centralnego ogrzewania znajduje się, wykonując próby ciśnieniowe.

Wyciek zlokalizowany, co dalej?

Po zakończonych procesach związanych z odszukaniem źródła wycieku i naprawieniu awarii, należy ocenić straty jakie spowodował. Jeśli zawilgocenie jest niewielkie, można od razu przejść do osuszania lokalu. Jednak w przypadku, gdy uznamy, że skala zniszczeń jest duża, warto dokładnie zaplanować procedury związane z dogłębnym osuszaniem (np. podposadzkowym) lub rozważyć wykonanie remontu. W takich okolicznościach niezbędne również będzie ozonowanie i odgrzybianie zalanego pomieszczenia.

Firma OPTIMAL zajmuje się osuszaniem pomieszczeń po zalaniu oraz wszelkimi procesami mu towarzyszącymi. Wśród nich znajduje się zarówno lokalizacja wycieków, jak i ozonowanie oraz odgrzybianie. Dzięki naszej szerokiej ofercie, możliwe jest zlecenie jednej firmie wszelkich czynności związanych z osuszaniem lokalu. Dodatkowymi atutami skorzystania z usług naszego przedsiębiorstwa są konkurencyjne ceny oraz możliwość uzyskania zwrotu poniesionych kosztów z polisy OC.