Awaria na rurach wodno-kanalizacyjna, wady techniczne (fuszerki “fachowców”) systemów do odprowadzania wody czy też niewłaściwe wykonanie izolacji poziomej fundamentów – wszystko to może sprawiać, że w murach i ścianach będzie zalegać wilgoć. Niezależnie od przyczyn występowania zawilgocenia możesz liczyć na naszą kompleksową pomoc. Porzuć domowe sposoby osuszania murów i ścian na rzecz profesjonalnych metod, które przynoszą rzeczywiste efekty !
Dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają nam realizować nawet najbardziej wymagające zlecenia. Spośród dostępnych metod osuszania ścian zawsze wybieramy tę, która gwarantuje najlepsze rezultaty, czyli szybko i bezpiecznie redukuje poziom wilgoci, a jednocześnie nie ingeruje w strukturę murów i ścian.
Każde zlecenie traktujemy indywidualnie. Dokonujemy oględzin, szukamy źródła problemu, wykonujemy niezbędne pomiary i likwidujemy szkodę. Dobieramy optymalną metodę, która pozwala rozprawić się z nadmierną wilgocią w pomieszczeniach, a następnie sprawnie przeprowadzamy osuszanie ścian i murów. Działamy szybko, dokładnie, czysto i według ustalonego harmonogramu prac. Dzięki temu już na starcie wiesz, kiedy osuszane wnętrza Twojego mieszkania, domu będą gotowe do użytku.
Osuszanie ściany i murów wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu. W Optimal Osuszanie dysponujemy niezbędnymi urządzeniami, dzięki którym jesteśmy w stanie pozbyć się wilgoci nawet z największych powierzchni i trudno dostępnych miejsc np. pod wanną czy wewnątrz zabudowy geberitu. Osuszamy zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i komercyjne czy usługowe, na dobre rozprawiając się z wilgocią.
Sprawdź, dlaczego jeszcze warto nam zaufać i skorzystać z naszych usług
Kiedy masz do czynienia z zalaniem, nietrudno rozpoznać, że ściany i mury wymagają osuszenia. Zdarza się jednak, że problem z wilgocią w budynku jest złożony. W efekcie trudno dostrzec pierwsze symptomy problemu. Dopiero gdy jest on poważny, daje o sobie znać. W jaki sposób? Co może odpowiadać za nadmiar wilgoci w pomieszczeniach?
Analiza oznak pozwala określić przyczynę zawilgocenia. Samo osuszenie na niewiele się zda, jeżeli źródło problemu nie zostanie wyeliminowane. Na przykład jeżeli wilgotne ściany i mury są spowodowane brakiem lub niewłaściwym wykonaniem izolacji poziomej konieczne może być podcinanie murów fundamentowych.
Czasem woda znajdująca się w ścianie i murach uniemożliwia przeprowadzenie remontu. Dlatego w pierwszej kolejności należy przeprowadzić osuszanie. Bywa też odwrotnie. Niezbędne naprawy należy wykonać przed przystąpieniem do usuwania nadmiaru wilgoci. Inaczej nawet najlepiej wdrożone metody mechanicznego osuszania ścian i murów na niewiele się zdadzą, gdyż problem z czasem powróci.
W jego przypadku cząsteczki wody zgromadzone w zawilgoconych ścianach i murach są z nich „odbierane” przy wykorzystaniu suchego powietrza, które jest produkowane przez osuszacze.
Urządzenia zawierają specjalne środki, np. na bazie krzemianów, które absorbują one wilgoć znajdującą się w osuszanym pomieszczeniu. Następnie osuszacze wydmuchują suche powietrze, które ponownie nasyca się cząsteczkami wody. Cały cykl osuszania ścian i murów trwa tak długo, aż wilgoć zostanie całkowicie usunięta.
Polega na podgrzaniu zawilgoconego fragmentu do wysokiej temperatury przy pomocy mikrofal, w wyniku czego znajdujące się w murach i ścianach wewnętrznych cząsteczki wody wyparowują.
Mikrofale są produkowane przez specjalny generator wyposażony w antenę tubową, którą przystawia się do zawilgoconej ściany. Przenikają one w zasadzie przez całą grubość muru i podgrzewają nie tylko wewnętrzną, ale i zewnętrzną warstwę ściany. Gdy jeden fragment zostanie osuszony, antenę przykłada się do kolejnego.
Prowadzi do obniżenia względnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, a w efekcie osuszenia ścian i murów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych osuszaczy kondensacyjnych.
Urządzenia zasysają zawilgocone powietrze, które trafia na parownik, gdzie jest intensywnie schładzane. Prowadzi to do kondensacji pary wodnej i jej zamiany w ciecz, która zostaje odprowadzona przez pompę do kanalizacji. Cały cykl osuszania ścian i murów jest powtarzany, aż do momentu pozbycia się całej wilgoci.
Do osuszania ścian i murów gorącym powietrzem stosuje się nagrzewnice elektryczne, gazowe lub olejowe. Wydmuchują one powietrze o temperaturze od 50 do 250 st. C., które ogrzewa wnętrze.
W efekcie wilgoć intensywnie odparowuje z wierzchniej warstwy suszonych ścian i murów. Cały proces osuszania przebiega aż do momentu osiągnięcia tzw. równowagi wilgotności, który dla różnych materiałów budowlanych jest odmienny.
Sprawia, że kierunek ruchu cząsteczek wody zostaje odwrócony (skierowany w dół). Mur i ściany nie tylko przestają kapilarnie podciągać wilgoć z gruntu, ale również stopniowo się osuszają.
Metoda elektroosmozy wykorzystuje specjalne urządzenia do osuszania ścian i murów, które są zasilane prądem elektrycznym. Emitują one fale elektromagnetyczne, które zmieniają polaryzację cząsteczek wody. W efekcie dochodzi do modyfikacji kierunku ich ruchu, co zabezpiecza budynek przed przesiąkaniem wody.
To jedna z metod wtórnej izolacji poziomej budynków. W jej ramach w murze wykonuje się otwory o średnicy 20-30 mm, do których zostaje wprowadzony specjalistyczny środek chemiczny.
Pod wpływem grawitacji i podciągania kapilarnego wnika on głęboko w strukturę muru i zamyka kapilary odpowiedzialne za transport wilgoci. Iniekcja grawitacyjna eliminuje problem zawilgocenia fundamentów bez ingerencji w konstrukcję budynku i sprzyja stopniowemu osuszaniu ścian i murów.
Każda z wymienionych metod osuszania murów i ścian niesie za sobą pewne ryzyka. Dlatego tak istotny jest prawidłowy dobór sposobu eliminacji zawilgocenia, a także odpowiednie przeprowadzenie procesu. Tylko wówczas przyniesie on zakładane rezultaty, a jednocześnie nie będzie stwarzać zagrożenia – czy to dla murów, czy to dla użytkowników osuszanych pomieszczeń.
Dlatego nie eksperymentuj, a osuszanie ścian i murów pozostaw naszym fachowcom. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że obecność wilgoci w budynku to złożony problem, który może wymagać zastosowania wielu działań. Inaczej nie przestanie ona przenikać w głąb muru i ściany. Dlatego do maksimum wykorzystujemy dostępne możliwości. Zawsze służymy radą i wsparciem merytorycznym, co sprawia, że suszenie ścian i murów jest efektywne i skuteczne.
Szukasz rzetelnej firmy, która świadczy kompleksowe usługi osuszania budynków? Postaw na Optimal Osuszanie. Dysponujemy doświadczeniem w usuwaniu wilgoci zarówno w przypadku ścian wewnętrznych, jak i murów zewnętrznych, a także fundamentów. Chcesz się przekonać? Skontaktuj się z nami lub sprawdź nasze realizacje.