Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Odgrzybianie łazienki

Łazienka to miejsce w domu, które ze względu na swoją specyfikę, tj. wysoki stopień zawilgocenia, częste zmiany temperatury oraz obecność wody, jest szczególnie narażone na pojawienie się wykwitów pleśni. Plamy spowodowane pojawieniem się pleśni nie tylko szpecą wygląd samego pomieszczenia, ale są również groźne dla zdrowia osób z alergiami, astmą lub innymi schorzeniami układu oddechowego. Dlatego tak istotne jest, aby regularnie przeprowadzać odgrzybianie łazienki, jeśli jest taka konieczność. W artykule przedstawimy sposoby na zwalczenie pleśni.

Closeup of luxury well lit ceramic shower room

Ile kosztuje odgrzybianie łazienki?

Każdy, kto boryka się z problemem zagrzybienia łazienki czy pojawienia się go w innym pomieszczeniu, zastanawia się, co zabija pleśń. Chcąc pozbyć się problemu wykwitów pleśni w łazience (nie omijając jej sufitów), warto zamówić usługę jej usunięcia w firmie specjalizującej się w odgrzybianiu pomieszczeń. Fachowcy doskonale wiedzą, czym usunąć pleśń ze ściany łazienki. Ponadto specjaliści posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie oraz dysponują preparatami skutecznie eliminującymi pleśń. Zatem jeśli zastanawiasz się, co na pleśń na ścianie, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która doradzi jak pozbyć się problemu.

Odgrzybianie łazienki jest procesem kilkuetapowym. Chcąc doprowadzić to miejsce do porządku, trzeba na stałe usunąć pleśń. Tym bardziej, że w sprzyjających warunkach zbiera się pleśń w kabinie prysznicowej czy pleśń na silikonie w brodziku, a to wygląda nieestetycznie i jest szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Jak usunąć pleśń z silikonu w kabinie prysznicowej? Na początek można zastosować wodę utlenioną czy użyć roztworu wody z sodą oczyszczoną. Można również spróbować usunąć grzyb pod prysznicem olejkiem herbacianym. Metody te są jednak skuteczne jedynie przy niewielkim zagrzybieniu. W przypadku poważniejszego stanu, należy radykalnie zająć się problemem i zlecić prace firmie.

Cenę za odgrzybianie ścian łazienki każdorazowo ustala się indywidualnie, po oględzinach zainfekowanego pomieszczenia, na miejscu w domu klienta, tj. w twojej łazience. Podczas usuwania pleśni przeprowadza się tak zwane mikro prace, do których można zaliczyć czyszczenie uszczelek okiennych czy fug (w tym fugi epoksydowe), a także eliminacja nieprzyjemnych zapachów. Grzyb na fugach pod prysznicem to częsty widok. Podobnie jak grzyb na suficie łazienki. Zatem czym usunąć pleśń ze ścian, żeby grzyb w łazience nie psuł estetyki tego miejsca?

W trudnych przypadkach odgrzybianie mieszkania powinno się odbyć z zastosowaniem metod chemicznych. Stosuje się specjalne preparaty grzybobójcze, ale i – w zależności od przypadku – także ekologiczne środki (w tym przypadku sprawdzi się ocet spirytusowy) oraz wykorzystuje się ozonowanie pomieszczenia. Środek grzybobójczy ustala się i dobiera po oględzinach zainfekowanego pomieszczenia w mieszkaniu. Ściśle stosując się do zaleceń profesjonalistów można się pozbyć grzyba na stałe.

Ceny za odgrzybianie łazienki są zróżnicowane i uzależnione od kilku czynników. Wśród nich wyróżniamy rodzaj problemu, na przykład zainfekowanie pomieszczenia pleśnią, grzybem domowym czy glonami. Na cenę odgrzybiania ma również wpływ rodzaj zajętego grzybem materiału. Usuwanie pleśni z drewna, wentylacji czy powierzchni ścian pokrytych farbą to usługi o różnych cenach. Istotna dla ustalenia ceny jest także wielkość powierzchni zagrzybienia oraz rodzaj preparatu, który trzeba będzie zastosować w naszej łazience. Ponadto na cenę usługi mają wpływ degradacja materiału przez grzyba czy pleśń i jego perforacja. W zależności od stopnia rozwoju pleśni, podejmuje się decyzję o tym, czy trzeba będzie zbijać tynk, zrywać tapety, usuwać farbę czy pozbyć się zajętych płyt karton-gips. Nie bez znaczenia na cenę odgrzybiania łazienki ma miejsce, z którego trzeba będzie go usuwać, tj. czy na przykład czy jest to spód wanny czy zakamarki brodzika, a może pleśń pojawiła się na suficie łazienki. Dodatkowo, wyceniając usługę odgrzybiania, bierzemy pod uwagę odległość dojazdu do domu klienta. Sumując powyższe czynniki, odgrzybianie łazienki i kabiny prysznicowej to koszt od 300 zł netto wzwyż. W celu szczegółowej wyceny warto skontaktować się z wykonawcą.

Ile kosztuje odgrzybianie ściany?

W łazienkach panuje idealne środowisko do rozwoju grzybów. Dzieje się tak, ponieważ jest to pomieszczenie ciepłe, w którym panuje wysoka wilgotność. Zawsze korzystając z kąpieli czy prysznica, a więc używając wody, jednocześnie tworzymy doskonałe warunki dla rozwoju tych mikroorganizmów. Oprócz pleśni, pomagamy rozwojowi grzybów. Pojawiają się one nie tylko w wilgotnych miejscach, ale i wszędzie tam, gdzie w powietrzu unosi się kurz.

Łazienka jest zatem miejscem, w którym szczególnie należy zastosować skuteczne metody na pozbycie się problemu z pleśnią. Trzeba też zidentyfikować wszelkie źródła problemu.

Jak wspomnieliśmy, pleśń najlepiej i najszybciej rozwija się w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Jej sprzymierzeńcem jest duża wilgotność powietrza. Można zauważyć, że do 48 godzin od momentu pojawienia się pierwszych zarodników pleśni, w odpowiednich, optymalnych warunkach, grzyb może zacząć się rozwijać. A obecność w łazience substancji organicznych tylko przyśpiesza ten proces. Kurz jest doskonałym pożywieniem dla pleśni w łazience, która ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Osoby wrażliwe, z alergiami, wdychając zarodniki pleśni rozprzestrzenione w łazience, mogą odczuwać nieprzyjemne objawy alergii, w tym bóle głowy, kichanie, wysypki skórne, zaczerwienienie oczu itp. Pleśń może również negatywnie wpływać na płuca osób cierpiących na astmę nasilając objawy tej choroby. Dlatego tak ważna jest skuteczna eliminacja problemu z pleśnią w łazience.

Warto wiedzieć, że każdorazowo cena usługi – odgrzybianie łazienki jest uzależniona od kilku czynników, w tym wielkości zajętej grzybem powierzchni pomieszczenia. Ustala się ją indywidualnie. Jednak decydując się na odgrzybianie łazienki, tj. ściany i sufitu, trzeba liczyć się z kosztem od 500 zł netto w górę. Do tego zaleca się wykonanie ozonowania, które dodatkowo podnosi stawkę o około 25%. Oczywiście chcąc poznać szczegółowe warunki współpracy i całkowity koszt usługi, należy skontaktować się z firmą, której powierzy się odgrzybienie pomieszczenia.

Dlaczego w łazience wychodzi grzyb?

Grzyb potrzebuje do rozwoju sprzyjających warunków. Pleśń namnaża się zwłaszcza w ciepłych i wilgotnych miejscach, gdzie nie ma ruchu powietrza. Dlatego warto zainwestować w wydajną wentylację tego pomieszczenia w domu, która będzie w stanie regulować przepływ powietrza i jednocześnie usunie z niego parę wodną, tak charakterystyczną dla łazienki w domu. Warto zadbać o instalację wentylatora wyciągowego, zwłaszcza, jeśli w łazience nie ma okna. Taki wentylator zapewni usunięcie pary wodnej z łazienki w twoim domu.

Jeśli chcemy pozbyć się grzybów z łazienki i oczyścić mieszkanie, należy sprawdzić wszystkie miejsca, z których może wyciekać woda. Ponadto koniecznie trzeba upewnić się, że mamy sprawny system wentylacyjny. Jeśli wystąpi problem z jednym i drugim, wówczas tworzymy doskonałe środowisko do rozwoju tych mikroorganizmów. Grzyby rozwijają się na łazienkowych płytkach, nie omijają też fug. Często grzyb przenika pod powierzchnię płytek, ponieważ z czasem, przy codziennym użytkowaniu łazienki, zaprawa może ulec zniszczeniu i wówczas możliwe jest przeniknięcie wody do ścian łazienki pomiędzy wspomnianymi płatkami.

Grzyb namnaża się również w kabinach prysznicowych oraz pod umywalkami, czyli w miejscach najczęściej użytkowanych w łazienkach i tam, gdzie leje się wodę. Często zauważalna jest czarna pleśń w kabinie prysznicowej czy grzyb na fugach. Bywa, że w mocno wilgotnych pomieszczeniach można zauważyć czarne kropki na suficie. Dzieje się tak, ponieważ w tych miejscach łatwo gromadzi się brud, który z kolei jest świetną pożywką dla grzybów.

Warto wziąć pod uwagę, że pleśń najlepiej rozwija się w zetknięciu z pożywkami takimi jak kurz czy zanieczyszczenia charakterystyczne dla łazienek. Pamiętajmy, że chcąc pozbyć się problemu, trzeba zadbać o czystość łazienki. W większości przypadków wystarczy regularnie przecierać wszystkie elementy w łazience (w tym także szafki, toaletę czy przedmioty do higieny osobistej, takie jak szczoteczki do zębów czy kubki do płukania ust) oraz zadbać o czystość podłogi w pomieszczeniach kąpielowych. W ten sposób nie dopuścimy do rozwoju i namnażania się pleśni w łazienkach.

Co jednak zrobić, jeśli pleśń na dobre rozwinie się w łazience? Jak pozbyć się grzyba z łazienki? Proces usunięcia pleśni z łazienki najczęściej odbywa się w dwóch etapach. Po pierwsze należy pozbyć się usterek hydraulicznych i związanej z nimi wilgoci, po drugie – konieczne jest kompleksowe podejście do likwidacji problemu. W tym celu warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy nie tylko sprawdzą i zdiagnozują przyczynę pojawienia się pleśni, ale i wdrożą efektywne metody służące jej usunięciu. Domowe sposoby w tym przypadku mogą okazać się niewystarczające. Fachowcy podpowiedzą, co zrobić, by problem z pleśnią w łazience nie pojawiał się przyszłości.