Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak działa osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza to urządzenie, którego główną funkcją jest usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza w pomieszczeniu. Urządzenia te są dostępne w różnych rozmiarach i typach, od przenośnych urządzeń do większych, stałych systemów. Wybór osuszacza zależy od potrzeb i rozmiaru obszaru, który ma być osuszony. W artykule wyjaśnimy, jak działa osuszacz powietrza i czy warto go stosować w zawilgoconym pomieszczeniu.

jak dziala osuszacz powietrza

Jak prawidłowo używać osuszacza powietrza?

Osuszacz powietrza jest urządzeniem elektrycznym, zasilanym prądem, a jego podstawową funkcją jest wychwytywanie wody oraz usuwanie jej z powietrza. Jak działa osuszacz powietrza? W skrócie – w zawilgoconych pomieszczeniach powietrze zasysane jest do osuszacza. Dostaje się do niego przez wentylator. Następnie wilgoć – w postaci pary wodnej – skrapla się w układzie zbierającym, po czym, już jako woda, jest zbierana wewnątrz lub na zewnątrz osuszacza. Prawidłowe korzystanie z urządzenia, jakim jest osuszacz pomieszczeń, może pomóc utrzymać odpowiednią wilgotność i zapobiegać problemom związanym z jej nadmiarem. W tym celu należy umieścić osuszacz budowlany w pomieszczeniu, które wymaga osuszenia, tj. w piwnicy, łazience, pralni lub w pomieszczeniach, gdzie występuje nadmierna wilgoć. Należy upewnić się, że urządzenie do usuwania wilgoci ma odpowiednią przestrzeń do cyrkulacji powietrza wokół niego. Osuszacze powietrza pozwalają zwykle regulować poziom wilgotności. Warto wiedzieć, że stosuje się także osuszacz powietrza na wilgotne okna.

Jak ustawić osuszacz powietrza? Trzeba nastawić odpowiednią wartość, zazwyczaj w zakresie od 30% do 50% wilgotności względnej, w zależności od potrzeb i warunków panujących w pomieszczeniu. Osuszacz powietrza może działać przez kilka godzin dziennie lub być włączony przez cały czas, w zależności od potrzeb. Trzeba jednak monitorować poziom wilgotności i dostosować czas pracy urządzenia, aby utrzymać je na właściwym poziomie. Należy też regularnie sprawdzać i czyścić osuszacz powietrza. Wiele z nich ma filtry, które mogą się zatykać oraz zbiorniki na wodę, które trzeba opróżniać. Czysta maszyna do osuszania pomieszczeń będzie działać wydajniej. Ponadto warto rozważyć użycie higrometru. To urządzenie pomiarowe, które pomaga w monitorowaniu poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Użycie higrometru pozwoli Ci dopasować pracę osuszacza do panujących w pomieszczeniu warunków.

Osuszacz powietrza jak działa? Wentylator przepuszcza powietrze przez filtr, a następnie przez metalowy radiator, który jest schładzany przy pomocy sprężarki. Para wodna ulega skropleniu, a woda swobodnie spływa do zbiornika. Do pomieszczenia osuszacz powietrza wprowadza już osuszone powietrze – tak działa osuszacz powietrza. Urządzenie do osuszania pomieszczeń automatycznie kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniach o kubaturze do 100 m3. Warto również wiedzieć, że w trakcie pracy osuszacz wytwarza niewielkie ilości ciepła, procesowi osuszania towarzyszy wzrost temperatury, jednak zaledwie o 1-2 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura w pomieszczeniu osiągnie poziom poniżej 12 stopni Celsjusza, parownik osuszacza pokryje się lodem. Ten proces zatrzyma osuszanie, a urządzenie zacznie się automatycznie rozmrażać co godzinę.

Jak osuszyć powietrze? Podstawową funkcją osuszacza powietrza jest zebranie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. W samym urządzeniu dochodzi do skraplania się pary wodnej. Ta, w postaci cieczy, jest odprowadzana do zbiornika bądź od razu do systemu kanalizacji. W ten sposób utrzymuje się odpowiednią wilgotność powietrza. To z kolei zapewnia czyste powietrze i komfort życia mieszkańców. Efektywne osuszanie powietrza minimalizuje również ryzyko występowania problemów z nadmierną wilgocią. Jest to tym bardziej istotne, że ponadnormatywna wilgoć prowadzi do pojawienia się w domu pleśni i grzybów.

Osuszacze powietrza, w tym osuszacz przemysłowy czy osuszacz powietrza kondensacyjny są wyposażone w czujniki, co umożliwia zautomatyzowaną pracę i utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Osuszacze powietrza w domu – co wybrać? W mieszkaniach i domach najczęściej używa się urządzenia o nazwie osuszacz kondensacyjny, ale i osuszaczy adsorpcyjnych. Jak działa osuszacz powietrza kondensacyjny? Zasysa on z pomieszczenia nadmiar wilgoci przez wentylator, by następnie przepuścić je przez filtr. Zapewnia to tym samym obniżenie zawartości wody w powietrzu. Filtr zatrzymuje kurz i inne zanieczyszczenia. Już oczyszczone powietrze przedostaje się przez parownik i ścieka do zbiornika, a następnie przechodzi ponownie przez skraplacz. Tam ogrzewa się, by finalnie uzyskać temperaturę podobną do zasysanego, jest już jednak pozbawione wilgoci. W taki sposób działają osuszacze kondensacyjne. Chodzi o uzyskanie kondensacji pary wodnej.

Natomiast działanie adsorpcyjnego osuszacza powietrza jest oparte na filtrze. Osuszacze adsorpcyjne mają filtr, przez który przechodzi wilgotne powietrze. Filtr wyłapuje też kurz i pyłki z powietrza, które dostają się na granulat z silikonu. To on jest odpowiedzialny za pochłanianie wilgoci. W efekcie urządzenie odciąga wilgoć z granulatu i wypuszcza suche powietrze do pomieszczenia – tak działa osuszacz adsorpcyjny.

Ile czasu potrzebuje osuszacz powietrza?

Należy mieć świadomość, że czas potrzebny na pełne osuszenie ścian przez osuszacz powietrza nie jest krótki. Może nawet dochodzić do kilku tygodni. Wszystko zależy od grubości murów czy stopnia zawilgocenia pomieszczenia. Istotna jest również wydajność samego osuszacza powietrza. Waha się ona między 20 l/24h a 200 l/24h. Proces osuszania powietrza z wilgoci z wykorzystaniem osuszaczy trwa zazwyczaj od 10 do 21 dni i zależy zarówno od wielkości osuszanej powierzchni, jak i poziomu zawilgocenia powietrza.

Czy osuszacze powietrza są skuteczne?

Zastosowanie urządzeń, jakimi są osuszacze sprężonego powietrza jest dobrym i co ważne, skutecznym rozwiązaniem. Stosowanie tego rodzaju urządzeń korzystnie wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Decydując się na zakup osuszacza powietrza warto wziąć pod uwagę jego wydajność, energooszczędność i jakość. Osuszacz należy dobrać do kubatury pomieszczenia. Zapewni to skuteczność i efektywność działania.

Co daje osuszanie powietrza?

Osuszanie powietrza za pomocą osuszaczy to proces usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Ma on wiele korzyści, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie nadmiar wilgoci może prowadzić do wielu różnorodnych problemów. Osuszacze powietrza zapobiegają namnażaniu się pleśni i grzybów, poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu i chronią przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną wilgocią. W efekcie ich działania, usunięcie nadmiaru wilgoci wpływa na komfort oraz poprawę jakości życia mieszkańców domu.