Odwiedź nas na Facebooku

Pomiar wilgotności

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach jest warunkiem zdrowia i komfortu przebywających w nim osób. Z pewnością zauważyłeś, że wysoka wilgotność odczuwana jako duszne, ciężkie i lepkie powietrze negatywnie wpływa nie tylko na skupienie, ale także na komfort wypoczynku i zdrowie. Z nami sprawdzisz, czy w pomieszczeniu panuje odpowiedni poziom wilgoci. Wykonany przez nas pomiar wilgotności da wiarygodny obraz zawilgocenia pomieszczenia. Jeśli miernik wilgotności wskaże zbyt wysoki poziom zawartości wody, pomożemy Ci znaleźć źródło problemu oraz wskażemy możliwości, jak pozbyć się nadmiernego zawilgocenia powietrza.

wilgoc sciana SWZADAW

Czujesz, że masz wilgoć w domu? Posiadasz polisę na nieruchomość? Zleć nam badanie wilgotności na koszt Twojego Ubezpieczyciela!

Pomiar wilgotności

Czym jest wilgotność?

Wilgotność powietrza to inaczej zawartość pary wodnej w powietrzu, która pojawia się w atmosferze w wyniku parowania wody. Zazwyczaj wskazuje się względną wilgotność powietrza, ponieważ poziom zawartości H2O w gazie uzależniony jest od temperatury. Dlatego też podczas pomiaru wilgotności bierzemy pod uwagę względną wilgotność powietrza.

Musisz mieć świadomość, że wilgotność powietrza może być pochodną nie tylko warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz obiektu, ale także wycieków czy zalania. Co więcej, jeśli na zewnątrz panuje letnia temperatura, powietrze jest przyjemne i świeże, a w pomieszczeniu czujesz zatęchły zapach wilgoci podobny do zapachu starej ziemianki lub atmosfera jest gęsta i ciężka możesz spodziewać się, że doszło do zalania lub wycieku, którego dotąd nie wykryłeś.

Pomiar wilgotności powietrza

Wilgotność względną — czyli nasycenie powietrza wodą — podajemy wraz ze wskazaniem temperatury powietrza. Co ważne, powietrze ciepłe może „zatrzymać” więcej pary wodnej, niż powietrze zimne. Kiedy wartość względna wilgotności osiąga 100%, woda w powietrzu ulega kondensacji, czyli skraplaniu się wody np. na szybach okiennych.

Pomiar wilgotności powietrza warto wykonać szczególnie wtedy, gdy w lokalu miał miejsce wyciek lub pomieszczenie zostało zalane. Jeśli stosowane przez Ciebie tradycyjne metody osuszania takie jak ogrzewanie i wietrzenie nie przyniosły skutku, a powietrze w pomieszczeniach wciąż jest ciężkie, wilgotne i, co gorsza, zaczyna pachnieć stęchlizną oraz starą piwnicą, zleć nam wykonanie profesjonalnego pomiaru wilgotności powietrza. Takie badanie wskaże ewentualne problemy związane z zawilgoceniem pomieszczenia.

Jak mierzy się wilgotność w pomieszczeniu

Pomiar wilgotności powietrza dokonujemy zawsze w oparciu o wilgotność względną. Parametr ten wskaże, czy w pomieszczeniach panuje odpowiednia wilgotność, która sprzyja zarówno zdrowiu człowieka, jak i utrzymaniu odpowiednich parametrów materiałów budowlanych wykorzystanych do stworzenia obiektu.

osuszanie pomieszczen

miernik2.jpg

Urządzenia do pomiaru wilgotności

Poziom wilgotności powietrza wykonujemy za pomocą specjalistycznych urządzeń (mierników). Każdy wykorzystywany przez nas miernik wilgotności powietrza zapewnia uzyskanie wiarygodnych wyników pozwalających na wskazanie stopnia zawilgocenia. Stosujemy mierniki wilgotności przeznaczone do badania wilgotności powietrza oraz takie, których przeznaczeniem jest mierzenie wilgotności materiałów budowlanych. Wykorzystujemy miernik pomiaru wilgotności, które pozwala na szybkie uzyskanie wiarygodnych wyników. W ten sposób szybko przekazujemy klientom informację, jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu.

Usługa pomiaru wilgotności zazwyczaj wchodzi w skład szerszego pakietu usług — np. osuszania czy odgrzybiania. Za jej wykonanie możesz żądać odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Skontaktuj się z nami — powiemy Ci jak to zrobić!

Dlaczego pomiar wilgotności jest ważny

Kontrola zawartości wody jest szczególnie istotna dla wskazania jakości powietrza w pomieszczeniach. Wilgotność zawarta w atmosferze ma znaczący wpływ na przebieg wielu procesów zarówno w środowisku, jak i w ludzkim organizmie. Z pewnością zauważyłeś, że bardzo wilgotne powietrze powoduje gorsze samopoczucie. Co więcej, wysoka wilgotność względna może być powodem problemów z oddychaniem i powodować niższą wydolność organizmu.  Sprzyja również obniżeniu odporności i negatywnie wpływa na układ pokarmowy czy układ krążenia.

Nadmierna wilgotność w pomieszczeniu wpływa również na stan materiałów i konstrukcji budowlanej. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja zawilgoceniu ścian, które jeśli występuje długotrwale, może przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji budynku oraz wyposażenia wnętrza. Regularne wykonywanie pomiaru wilgotności powietrza daje możliwość szybkiej reakcji, dzięki której nie dojdzie do trwałego zawilgocenia pomieszczenia.

Pomiar wilgotności zazwyczaj poprzedza wykonanie innych prac — np. lokalizacji wycieków i naprawy usterek, osuszania czy odgrzybiania. Często jest także wstępnym elementem przed remontem mieszkania czy domu. Z nami wykonasz wszystkie te prace. Wygodnie, rzetelnie i sprawnie!

736 762 870799 978 679

Pomiar wilgotności powietrza – dlaczego warto zaufać Optimal i wykonywać regularne badania?

W Optimal każde zlecenie traktujemy indywidualnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie bez i bez konieczności ingerencji w konstrukcję budynku określić stan ewentualnego zawilgocenia obiektu. Nie tylko interpretujemy wyniki pomiarów, ale również wskazujemy działania, które pozwalają przywrócić właściwą wilgotność powietrza, jeżeli nie mieści się ona w normie.

 

Dlaczego jeszcze warto zlecić nam pomiar wilgotności powietrza?

Specjalistyczny sprzęt

Każdy wykorzystywany przez nas miernik wilgotności powietrza to specjalistyczny sprzęt, który pozwala uzyskać wiarygodne wyniki. Dzięki zastosowaniu atestowanych urządzeń jesteśmy w stanie rzetelnie ocenić, czy panujące we wnętrzu warunki są odpowiednie.

Wykwalifikowana kadra

W Optimal pomiar wilgotności powietrza wykonują wykwalifikowani specjaliści. To gwarancja, że badanie zostanie przeprowadzone zgodnie z najwyższymi standardami jakości, a uzyskane wyniki będą wiarygodne.

optimal osuszanie pomiar wilgotnosci 2

Doświadczenie

Dysponujemy bogatym doświadczeniem w przeprowadzaniu pomiarów wilgotności powietrza. Wykonaliśmy dziesiątki badań w mieszkaniach, domach, biurach czy też obiektach użyteczności publicznej. Dlatego możesz nam zaufać.

Pamiętaj, podwyższona wilgotność nie zawsze od razu daje o sobie znać. Zdarza się, że mijają nawet tygodnie, zanim mieszkańcy uświadamiają sobie, że coś jest nie tak. Z tego względu pomiar wilgotności powietrza powinien być przeprowadzany regularnie. Systematyczna kontrola mikroklimatu panującego we wnętrzach pozwoli w porę zareagować.

Pomiar wilgotności powietrza – dlaczego warto zaufać Optimal i wykonywać regularne badania?

Dlaczego warto regularnie wykonywać pomiar wilgotności powietrza?

 

  • mniejsze ryzyko rozwoju pleśni i grzybów – nadmiar wilgoci w powietrzu to podstawowy czynnik odpowiadający za rozwój pleśni i grzybów we wnętrzu. Dzięki systematycznemu monitoringowi wilgotności powietrza możesz zawczasu wykryć ewentualny problem i podjąć działania zapobiegające jego dalszemu rozwojowi
  • komfort i zdrowie użytkowników – regularna kontrola wilgotności powietrza ułatwia utrzymywanie w pomieszczeniach odpowiedniego mikroklimatu, który pozytywnie przekłada się nie tylko na komfort przebywania we wnętrzach, ale również samopoczucie i zdrowie mieszkańców
  • wydłużona żywotność powłok wykończeniowych i materiałów budowlanych – nadmiar wilgoci w pomieszczeniu może sprawiać, że farba będzie się łuszczyć, tynk odspajać od podłoża, a mury czy posadzka kruszeć. Systematyczny monitoring wilgotności powietrza przeciwdziała temu i pozwala utrzymać obiekt w odpowiednim stanie technicznym
  • niższe koszty eksploatacji budynku nadmiar wilgoci w powietrzu, ścianach i podłogach negatywnie wpływa na efektywność termiczną budynku. W rezultacie winduje koszty ogrzewania obiektu. Regularne pomiary wilgoci są w stanie temu zapobiec. Warunek jest jeden – muszą być odpowiednio przeprowadzone. Sam miernik wilgotności powietrza nie wystarczy, by uzyskać miarodajne wyniki. W takim wypadku konieczne będzie także użycie sprzętu do pomiaru wilgotności materiałów budowlanych

Interesuje Cię rzetelny pomiar wilgotności powietrza?
Napisz do nas lub zadzwoń.
Od lat przeprowadzamy badania wilgotnościowe zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i lokalach usługowych oraz przemysłowych. Działamy sprawnie, a zarazem precyzyjnie.

736 762 870799 978 679

Pomiar wilgotności ścian

Miernik wilgotności powietrza to nie jedyny sprzęt, jaki wykorzystujemy podczas naszych pomiarów. Żeby uzyskać pełną informację na temat warunków panujących w pomieszczeniach, stosujemy także narzędzia sprawdzające wilgotność materiałów budowlanych. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić, czy w ścianach, posadzkach lub murach nie ma podwyższonej wilgoci. Dlaczego jest to ważne?

Nadmierne zawilgocenie ścian może być powodem opóźnienia realizacji prac wykończeniowych. Co więcej, wysoka wilgotność może być także szkodliwa dla zdrowia. Dlatego oferujemy usługę obejmującą pomiary wilgotności ścian, która pozwala wdrożyć w razie konieczności proces osuszania umożliwiający uzyskanie powierzchni o dopuszczalnej zawartości wilgoci. W naszej firmie pomiar wilgotności ścian wykonywany jest za pomocą metody dotykowej przy użyciu specjalistycznego miernika wilgotności mierzącego wilgotność na zasadzie dotykowej do 4 cm w głąb ściany czy posadzki.

optimal osuszanie pomiar wilgotnosci 3

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu

Mikroklimat pomieszczenia budują trzy podstawowe czynniki – temperatura, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza. Jeżeli proporcje między nimi zostaną zaburzone, przebywanie we wnętrzu staje się niekorzystne dla samopoczucia i zdrowia użytkowników. Może to przejawiać się na różne sposoby. Jeśli trudno Ci się oddycha, miewasz problemy z koncentracją lub często zapadasz na infekcje, to sygnały sugerujące, że we wnętrzu panuje niewłaściwy mikroklimat.

Dzięki fachowo przeprowadzonej diagnostyce zawilgocenia dowiesz się, czy nie borykasz się z problemem nadmiernej wilgoci. W pomieszczeniach zazwyczaj temperatura oscyluje w okolicach 20-22 st.C. W tym zakresie optymalna wilgotność powietrza dla człowieka wynosi 40-60 %. W sytuacji gdy temperatura sięga 26 st., poziom wilgotności powietrza nie powinien przewyższać 55 proc.

Warto jednocześnie pamiętać, że im temperatura jest niższa, tym wilgotność powietrza powinna się zwiększać do poziomu 60-65 %. Co ważne, jeżeli w powietrzu jest ponad 70 proc. wilgoci, we wnętrzu zaczynają tworzyć się warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni.

Należy podkreślić, że poziom wilgotności jest istotny zarówno dla zdrowia użytkowników, jak i dla pomieszczenia. Zbyt wysoka wilgotność powietrza sprawia, że wilgoć zaczyna osadzać się na ścianach, co może powodować nadmierny rozwój mikroorganizmów i grzybów szkodzących naszemu zdrowiu i stwarzających

Potrzebujesz szybkiej wyceny?
Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię kwestie.

Pamiętaj jednak, że dokładny zakres i koszt naszych usług jesteśmy w stanie określić dopiero po oględzinach miejsca. Inaczej moglibyśmy wprowadzić Cię w błąd, a tego nie chcemy.

 

736 762 870799 978 679