Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Wilgoć w pokoju

W pomieszczeniach mieszkalnych może pojawić się poważny problem, jakim jest wilgoć. Cykliczna cyrkulacja wilgotnego powietrza doprowadza do uszkodzenia powierzchni płaskich, sprzętów elektrycznych i urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Poza tym, wilgoć to najlepszy przyjaciel grzyba i pleśni na ścianach. Warto wiedzieć, jak szybko, skutecznie i tanio pozbyć się wilgoci z domu, mieszkania lub firmy. I to bez konieczności opuszczania danego wnętrza na wiele tygodni.

wilgoc w pokoju

Co zrobić żeby nie było wilgoci w pokoju?

Wysoka wilgotność w pokoju może pojawić się dość niespodziewanie. Warto wiedzieć, jaka powinna być wilgotność w pokoju, aby móc nie dopuścić do pojawienia się takich problemów, jak grzyb w pokoju. Wiedza na temat tego, jaka wilgotność powinna być w domu jest kluczowa do tego, aby nie dopuścić do przekroczenia jej optymalnego poziomu. Według naukowców, grzyb w pokoju i brzydki zapach stęchlizny, a także warunki sprzyjające powstawaniu wilgoci czy zaparowane okna mają miejsce wówczas, gdy wilgoć w pokoju bądź też ogólna wilgotność w pomieszczeniu mieszkalnym przekracza dopuszczalne 40 do 60%.

Warto wiedzieć o tym, że zarówno zbyt niska, jak zbyt wysoka wilgotność powietrza nie służy poszczególnym elementom wyposażenia domowego, a co gorsza może być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Dlatego też warto wiedzieć, jak pozbyć się wilgoci w pokoju oraz czy wilgotność powietrza w sypialni jest prawidłowa. Ogólna wilgotność w sypialni nie powinna przekraczać 40 procent. Jeśli nie wiesz, jaka powinna być wilgotność w pomieszczeniu, możesz skorzystać z podpowiedzi fachowców. Wystarczy zadzwonić do firmy oferującej pomiar poziomu wilgotności. Fachowcy mogą sprawdzić czy w Twoim domu występuje nadmiar wilgoci i czy ta nadmierna wilgoć jest zapowiedzią przyszłych poważnych problemów.

Grzyb w pokoju oraz wilgoć w domu to doskonałe warunki do tego, aby dodatkowo we wnętrzach pojawiły się zarodniki pleśni. Należy pamiętać o tym, że pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny jest dużo gorsze niż zapobieganie mu. Z uwagi na to należy obserwować czy posiada się zaparowane okna, a temperatura powietrza sprzyja temu, by w domu pojawiły się stałe źródła wilgoci. Długotrwale występująca wilgoć w domu z pewnością jest odczuwalna, ponieważ podwyższony poziom wilgotności można zauważyć już wchodząc do danego pomieszczenia.

Dlaczego w pokoju jest dużo wilgoci?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego wilgotność w pokoju jest tak wysoka i jak pozbyć się wilgoci z domu. Podstawowym przyczynkiem tego, że wilgoć w pokoju zadomowiła się na dobre, jest przede wszystkim brak wentylacji w pokoju. Wiele osób z powodów estetycznych, jak i w wyniku niedbalstwa, lekceważenia przepisów budowlanych czy też chęci wykonania remontów po kosztach, nie inwestuje w odpowiednie urządzenia czy też materiały budowlane, pozwalające utrzymać optymalny poziom wilgotności.

W związku z powyższym może pojawić się wilgoć techniczna. Zadbanie o odpowiednią wentylację jest kluczowe, jeśli pragnie się utrzymać nieruchomość w dobrym stanie. Nadmierna wilgoć może bowiem uszkodzić nie tylko sprzęt elektroniczny czy elektryczny, ale także być przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Dla astmatyków, alergików czy też osób chorujących na reumatyzm, zarodniki pleśni i wysoka wilgotność powietrza mogą być podstawową przyczyną drastycznego pogorszenia stanu zdrowia.

Ponadto dzieci, osoby starsze, a także zwierzęta domowe, które egzystują w miejscu, gdzie pojawia się woń nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, nowo powstałe zarodniki pleśni czy nadmierna wilgotność powietrza, również odczuwają negatywne skutki tych sytuacji. Może to być zaostrzenie nieżytu układu oddechowego, chroniczny katar, zmęczenie, bóle głowy, migreny, różnego typu bóle kostno-stawowe, a także powolne uszkodzenie płuc i oskrzeli.

Powstawaniu wilgoci sprzyja nie tylko podwyższona temperatura powietrza, ale przede wszystkim podstawowe źródła wilgoci, które nie są wyeliminowane. Należą do nich szczelnie zamknięte okna. Ponadto nadmierna wilgotność powietrza jest spowodowana tym, że wentylacja w pokoju jest zbyt słaba, niedopasowana do kubatury i metrażu danego pomieszczenia lub też w ogóle nie działa, pełniąc jedynie funkcję estetyczną, czy tak zwaną atrapę.

Sposobem na to, jak pozbyć się wilgoci z pokoju jest przede wszystkim obserwowanie, czy w domu powstają zaparowane okna, a temperatura powietrza sprzyja rozwojowi zarodników pleśni. Od stopnia zawilgocenia zależy ilość różnego typu nieprzyjemnych i nieestetycznych wykwitów, do których należą między innymi wykwity pleśni. Powstawaniu wilgoci towarzyszy nie tylko zapach stęchlizny, ale przede wszystkim nieprawidłowa wentylacja pokoju. Ściany fundamentowe, które nie są izolowane, również wpływają na wilgotne powietrze w domu.

Z kolei wilgoć eksploatacyjna lub też niewłaściwa izolacja to także przyczynki tego, że grzyb w pokoju i objawy tego mikroorganizmu, są widoczne po kilku latach mieszkania. Zaburzona cyrkulacja powietrza w pokoju może być także przyczyną wilgoci. Wiadomym jest, jak pozbyć się wilgoci z domu, ponieważ znane są sposoby na wilgoć w pokoju.

Na wilgoć powietrza w pomieszczeniu wpływ ma także liczba domowników. Warto wiedzieć, że nieprawidłowa wentylacja pokoju, a także niewłaściwa izolacja mogą przyczynić się do powstania takiego problemu, jak wykwity pleśni. Od stopnia zawilgocenia będzie uzależnione zastosowanie odpowiednich metod w postaci urządzeń, do których zaliczane są osuszacze absorpcyjne lub osuszacz powietrza w wersji ekologicznej.

Jak osuszyć pomieszczenie z wilgoci?

Wiele osób zastanawia się, czy wilgotność w sypialni da się usunąć natychmiast. Okazuje się, że wilgoć w pokoju nie jest trudna do usunięcia. Jeśli zauważyło się ją na początku. Wówczas przyda się odpowiednia wentylacja w pokoju, a także regularne mierzenie takiego zjawiska, jak poziom wilgotności. Ponadto, na rynku dostępne są produkty, które skutecznie pochłaniają wilgoć. Dzięki temu problem, którym są zaparowane okna nie będzie już spędzał snu z powiek. Można użyć ekologicznych osuszaczy powietrza z dodatkiem drzewa herbacianego, które pozwolą pozbyć się problemu, jakim jest nadmierna wilgoć. Ponadto, poziom wilgoci można mierzyć przy użyciu odpowiednio dobranych mierników. Można je kupić za dosłownie kilka złotych w marketach budowlanych.

Dla zdrowia, pleśni trzeba pozbyć się w sposób profesjonalny, tj. zamawiając usługi fachowców. Domowe sposoby na wilgoć w pokoju – przy dużej wilgotności powietrza czy zagrzybienia – już nie wystarczą. Wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu może doprowadzić do rozstroju zdrowotnego wielu osób. Dlatego też warto wiedzieć, jak pozbyć się wilgoci w domu przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Dzięki nim można ustalić, jak zmniejszyć wilgotność w pokoju w ciągu kilku minut, bez potrzeby wielotygodniowej absencji. Każdy fachowiec, który wejdzie do domu jest w stanie zmierzyć wilgotność w sypialni oraz ustalić brak wentylacji w pokoju. Osoba ta wykryje grzyb w pokoju oraz przy pomocy osuszacza powietrza będzie w stanie wyprowadzić z wnętrza wilgotne powietrze. Jeśli specjalista zauważy źródła wilgoci, będzie w stanie zapobiec powstawaniu wilgoci.

Z kolei wykwity pilśniowe zlikwiduje wysoko stężonymi, specjalistycznymi preparatami na bazie wyselekcjonowanej chemii. Ponadto fachowcy mogą wykorzystać osuszacze absorpcyjne bądź też profesjonalne osuszacze powietrza, które skutecznie usuwają wilgotne powietrze, a także sprawiają, że poziom wilgoci wraca do prawidłowego poziomu. Wprowadzenie suchego powietrza powoduje, że wilgoć wewnątrz budynku może zostać usunięta. Problem ze szczelnymi oknami, który najczęściej pojawia się w starych i nowych budynkach, można również zmniejszyć, co zapobiegnie powstawaniu wilgoci.

Kolejnym problemem są przemoczone ściany fundamentowe, wilgoć eksploatacyjna bądź też niewłaściwa izolacja. Wszystkie te problemy da się załagodzić tak, aby nie powodowały zjawiska występowania wilgoci. Należy pamiętać o tym, że wilgotne powietrze jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Kłopot ze szczelnymi oknami najczęściej pojawia się wówczas, kiedy ma się także nieszczelny dach. Poza tym, suche powietrze wewnątrz i na zewnątrz domu pozwala wprowadzić takie zjawisko, jest prawidłowa wilgoć w pokoju. Kluczową kwestią jest także zamontowanie urządzenia, które sprawia, że wentylacja pokoju przebiega prawidłowo, co pozwoli pozbyć się wilgoci. Ponadto, w sezonie zimowym warto uszczelnić kanały wentylacyjne, a na użytkowym poddaszu wprowadzić dodatkowe pochłaniacze wilgoci.

Należy sprawdzić mostki termiczne i nie dopuścić do tego, aby para wodna osadzała się na framugach okien, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie na co dzień przygotowuje się posiłki. W okresie grzewczym codzienne czynności wymagające użycia pary wodnej powinno się ograniczyć do minimum, co zmniejsza wilgotność. Zamknięte okna przy mocniejszym grzaniu są przyczyną pojawienia się takiego problemu, jak wykwity pleśniowe. Dlatego zjawisko przenikania pary należy ograniczać, bo są to warunki idealne do powstania pleśni. Niekorzystna jest przede wszystkim wysoka wilgotność w okresie zimowym.

Wentylacja działa wyłącznie wtedy, kiedy w pomieszczeniu panuje optymalnie dobrany poziom wilgoci. Sprzyja on zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Z kolei rozwój pleśni w konkretnym pomieszczeniu nie tylko w sezonie grzewczym, ale również pozostałych porach roku, to rezultat unoszącej się pary wodnej. Wówczas pojawiają się grzyby pleśniowe i warunki idealne do rozwoju wszechobecnej pleśni czy grzyba. Wówczas należy wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów na to, aby parę wodną zatrzymać. Jeśli wentylacja działa, to w swoim domu będziesz w stanie w pomieszczeniach utrzymać niski współczynnik wilgoci i ochronić się przed szkodliwymi patogenami w postaci zarodników grzybów czy pleśni, powodujących wiele problemów zdrowotnych.