Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jakie choroby mogą rozwinąć się, jeżeli w mieszkaniu jest wilgoć?

Wielu osobom może wydawać się, że poza mało atrakcyjną pleśnią, która pojawia się w zawilgoconych pomieszczeniach, zbyt duża wilgoć w powietrzu nie ma innych konsekwencji. Nie jest to jednak prawda – zbyt duża ilość wilgoci w powietrzu nie tylko potrafi oszpecić ściany, ale wpływa również negatywnie na jakość życia osób, które mieszkają w zawilgoconych mieszkaniach czy domach. Jeżeli zatem zauważymy wilgoć w mieszkaniu – czy to za sprawą odkrycia pleśni, czy też dzięki mierzeniu poziomu wilgotności za pomocą higrometru, wtedy warto jak najszybciej osuszyć dane pomieszczenie. Co może się stać, jeżeli się tego nie zrobić?

Zbyt duża wilgoć – kiedy można stwierdzić, że pomieszczenie jest zawilgocone?

Zbyt duża wilgoć w pomieszczeniu najczęściej ujawnia się w formie grzyba bądź pleśni osadzonej na ścianie. Także pleśń pojawiająca się na przedmiotach oraz na produktach spożywczych jest dowodem na zbytnią wilgotność. Często też można zauważyć skraplanie się wody na powierzchniach chłodniejszych, niż wnętrze pomieszczenia – takich, jak chociażby szyba okienna. Szczególnie rano, po podniesieniu żaluzji lub rolety można zobaczyć kropelki wody.Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza?

Najlepszy dla ludzkiego zdrowia poziom wilgotności powietrza powinien wahać się od 40 do 60%. Powyżej tego poziomu oznacza, że wilgotność jest zbyt duża, a poniżej – zbyt mała. Warto wiedzieć, że nie tylko zbyt wysoka, ale także zbyt niska wilgotność jest niebezpieczna dla zdrowia. Gdy powietrze jest zbyt suche, to skóra, oczy, śluzówka nosa oraz gardło także szybko się wysuszają. Warto więc dbać o to, aby poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu zawsze był na optymalnym poziomie.

Jakie negatywne skutki dla zdrowia niesie ze sobą zbyt duża wilgotność?

wilgoc sciana SWZADAW

Nawet z taką wilgocią sobie poradzimy – optimal osuszanie

Zbyt duża wilgotność powietrza niesie za sobą całe spektrum konsekwencji zdrowotnych dla człowieka. Pojawiająca się na ścianach ze względu na wilgoć pleśń oraz grzyby są bardzo niebezpieczne dla zdrowia – osłabiają one bowiem układ immunologiczny. Ponadto, pleśń może również wywoływać różnorodne alergie i zwiększać napady duszności u astmatyków. Nie można również zapomnieć o tym, że zbyt duża wilgotność powietrza negatywnie wpływa na samopoczucie oraz na jakość snu. Jak więc widać, negatywnych skutków nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu jest wiele i są one różnorodne.

Co zrobić, aby chronić się przed zbyt dużą wilgotnością powietrza?

Jak mówi słynne porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc sprawić, aby w pomieszczeniu nie pojawiła się zbyt duża ilość wilgoci. Jak to zrobić? Najlepiej przeciwdziałać nawarstwianiu się wilgoci. Warto zatem zaopatrzyć się w higrometr, czyli urządzenie, które pokazuje jaki poziom procentowy wilgoci znajduje się w powietrzu. Jeżeli jednak już wilgoć pojawi się w pomieszczeniu, warto jest się jej pozbyć za pomocą osuszacza powietrza, bądź dzięki częstemu wietrzeniu pomieszczenia. W prostych przypadkach, to powinno pomóc.

Osuszać powietrze samemu, czy wzywać profesjonalistów?

Jeżeli przypadek jest prosty, a wilgoć dopiero pojawiła się w mieszkaniu, wtedy można spróbować pozbyć jej się samodzielnie. Jeżeli jednak widoczne są już negatywne skutki zawilgoceń takie, jak pleśń czy grzyby na ścianach – wtedy lepiej zdecydować się na usługi profesjonalnych firm, które mają w swoim posiadaniu odpowiednie przyrządy do osuszania pomieszczeń.