Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak zapobiegać zalaniu domu?

Zalanie domu jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń, z jakimi musi zmierzyć się właściciel nieruchomości. Skutki zalania mogą być kosztowne, nie tylko pod względem finansowym, ale także ze względu na straty emocjonalne związane z uszkodzeniem domu i wartościowych przedmiotów. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możesz zmniejszyć ryzyko zalania domu i ochronić swoje mienie. W artykule wyjaśnimy, jak zapobiegać zalaniu domu i przedstawimy skuteczne sposoby na uniknięcie awarii.

jak zapobiegac zalaniu domu

Jak zabezpieczyć budynek przed zalaniem?

Niestety nie zawsze można zapobiec wystąpieniu awarii, czy zalaniu domu wodą. Zastanawiasz się, jak zapobiegać zalaniu domu? Podpowiadamy, jak zabezpieczyć budynek przed skutkami zalania. W artykule wymienimy też najczęstsze przyczyny zalania domu. O tym za moment.

Przede wszystkim warto pamiętać o cyklicznych kontrolach instalacji. Sprawdzając kondycję instalacji wodnej jest szansa, że na przykład zauważymy w porę rdzę osadzającą się na rurach doprowadzających wodę. Warto wiedzieć, że skorodowane elementy instalacji wodnej mogą ulec zniszczeniu i wówczas dochodzi do zalania domu wodą. Zauważając w odpowiednim czasie usterkę, jesteśmy w stanie wymienić wadliwy element na nowy i zapobiec zalaniu mieszkania. Chcąc zabezpieczyć budynek dobrze jest przeprowadzać generalną kontrolę instalacji przynajmniej raz do roku i sprawdzić, czy jest ona w dobrej kondycji. Ponadto konieczną praktyką jest czyszczenie filtrów w pralce i  zmywarce coraz więcej osób decyduje się na te czynności zapobiegające awariom. Inwestując w środki chemiczne i przeprowadzając czyszczenie elementów sprzętu AGD, możemy zabezpieczyć budynek przed zalaniem. Warto również zadbać o czystość odpływów w zlewie, jak również w toalecie czy umywalce w domu. Trzeba też pamiętać, by nie wrzucać do zlewu resztek jedzenia. Zatem, ażeby nie było konieczne osuszanie ścian (czy choćby jednej ściany) i aby uniknąć zalania mieszkania:

  • regularnie sprawdzaj rury, armatury i przyłącza w swoim domu pod kątem przecieków i korozji. Przestarzałe części instalacji są często powodem zalań. Wczesne wykrycie problemu może zapobiec poważnym zalaniom,
  • uszkodzenia dachu, takie jak pęknięte lub brakujące dachówki, mogą prowadzić do przecieków i zalania poddasza oraz innych części domu. Regularne kontrole stanu dachu i jego naprawa są więc kluczowe, by uchronić budynek przed zalaniem,
  • zatkane rynny i odpływy mogą powodować zalewanie fundamentów i piwnic. Upewnij się, że woda może swobodnie spływać z dachu, z dala od fundamentów domu,
  • w zimie zamarznięte rury mogą pękać i powodować poważne zalania. Izolacja rur, szczególnie tych w nieogrzewanych przestrzeniach, jak garaże czy piwnice, może zapobiec temu problemowi.
  • jeśli mieszkasz w obszarze zagrożonym powodzią, gdzie występują lokalne podtopienia czy intensywne opady deszczu, rozważ zainstalowanie zapór przeciwpowodziowych, zaworów zwrotnych w kanalizacji czy pomp zasobnikowych. Na podmokłych terenach być może konieczne będzie też podwyższenie wejścia.

Sprawdzoną metodą na zapobieganie zalaniu budynku czy zapobieganie zalaniom domów jest również zamykanie zaworów wody przed wyjazdami. Zakręcony zawór odcina dopływ wody. Takie przemyślane postępowanie może zminimalizować ryzyko zalania domu. Warto też zainwestować w ubezpieczenie mieszkania.

Jak uchronić mieszkanie przed zalaniem?

Co zrobić, aby uchronić mieszkanie przed zalaniem oraz swój budżet przed poważnymi zniszczeniami domu? Żeby skutecznie zapobiec zalaniu mieszkania, przed wyjazdem na urlop trzeba po prostu zakręcić zawór wody, co odcina dopływ wody. Warto również skorzystać z popularnego rozwiązania, jakim jest poproszenie sąsiada o skontrolowania stanu mieszkania podczas naszej nieobecności. Tak jak w przypadku domu, tak i w przypadku mieszkania praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika zalania, który montujemy w miejscach, w których może dojść do zalania mieszkania czy wnętrza budynku. Na rynku dostępneurządzenia połączone z domowym systemem alarmowym. W przypadku przecieku, system przeciwzalaniowy zaalarmuje o tym domowników wykorzystując sygnał dźwiękowy.

Jeśli wybieramy pralkę lub zmywarkę do swojego mieszkania, warto wybrać taką, która jest wyposażona w wężyk dopływowy z systemem aquastop. Wspomniany system automatycznie zamknie zawór i odetnie wodę, jak tylko zidentyfikuje przeciek. Jeśli twoje urządzenie AGD nie posiada takiej opcji, z powodzeniem możesz dokupić osobno taki wężyk. Wystarczy wyposażyć się w takie zabezpieczenie, tym samym możesz skutecznie zabezpieczyć dom czy swoje mieszkanie przed zalaniem. Warto też zainwestować w odkamienianie urządzeń.

Chcąc uniknąć zalania mieszkania należy systematycznie i regularnie sprawdzać stan instalacji – wykonywać regularne przeglądy, zwłaszcza tych instalacji, które znajdują się na przykład za szafkami w mieszkaniu. Takiej inspekcji szczególnie powinny podlegać rury wykonane ze stali, które mogą po prostu rdzewieć. Warto więc zainwestować w prace konserwatorskie i zlecić naprawy uszkodzonych elementów. Bezwzględnie trzeba również systematycznie odtykać rury i odpływy, stosować sitka, które skutecznie wyłapują wszystkie niechciane elementy, które mogą uszkodzić instalację.

W mieszkaniu awarie pralek czy zmywarek mogą wyrządzić naprawdę duże szkody. Właśnie dlatego trzeba wiedzieć, co zrobić w pierwszej kolejności, żeby powstrzymać katastrofę. O tym, jak się zachować w obliczu awarii, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Co zrobić w przypadku zalania?

Jeśli doszło do awarii instalacji wodnej i jeśli mieszkanie zostanie zalane, nie panikuj! Ważna jest szybka reakcja. Przede wszystkim powstrzymaj zalewającą dom wodę. W pierwszej kolejności zakręć zawór wody i wyłącz sprzęt, który spowodował awarię. To najszybszy sposób na to, by przynajmniej częściowo ograniczyć straty i szkody wyrządzone przez wodę w twoim mieszkaniu, ale i w lokalach należących do sąsiadów. 

Jeśli zalania wystąpiły w pionie kanalizacyjnym, wówczas będzie musiał ci pomóc zarządca budynku. Skontaktuj się z nim jak najszybciej, tj. jak tylko zbierzesz wodę z zalanych powierzchni. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie, w drugim kroku skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym. W rozmowie z ubezpieczycielem zgłoś fakt wystąpienia szkody lub zrób to online, Przygotuj listę uszkodzonych elementów i przedmiotów oraz określ zakres wyrządzonych przez wodę szkód, Umożliwi to  towarzystwu ubezpieczeniowemu określenie zakresu poniesionych przez ciebie szkód. Warto wiedzieć że po zgłoszeniu szkody oraz zakończeniu przebiegu całego procesu obsługi, odszkodowanie powinno ci zostać wypłacone w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia. 

Zapobieganie zalaniu domu wymaga świadomości, przygotowania i regularnej konserwacji. Podjęcie tych kroków może znacząco zmniejszyć ryzyko i potencjalne szkody związane z zalaniem