Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak oczyścić mieszkanie po kwarantannie?

O pandemii Covid-19 słyszał każdy. Niektórzy nawet mieli styczność z tym wirusem i musieli przejść kwarantannę. Niestety, nie wszyscy mają świadomość tego, że choć wygrali walkę z tym patogenem to po ich mieszkaniu nadal może panoszyć się koronawirus. Fakt, że wyzdrowieliśmy nie świadczy o tym, że całkowicie uporaliśmy się z chorobą zakaźną i związanymi z nią następstwami. W przypadku COVID-19 ocenia się, że wirus może się utrzymywać na niektórych powierzchniach i przedmiotach przez kilka godzin – nawet do kilku dni. Jak zatem gruntownie pozbyć się koronawirusa, a tym samym nie narazić bliskich na zachorowanie? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Pierwsze kroki po kwarantannie

Tak naprawdę, już podczas kwarantanny powinniśmy pomyśleć o dezynfekcji mieszkania zaraz po zakończeniu izolacji. Pierwszym krokiem niewątpliwie powinno być zorientowanie się, jakie są terminy oczekiwania na pomoc fachowców w kwestii odkażania pomieszczeń i zamówienie ich usług na termin jak najszybszy po zakończeniu odosobnienia. Zanim kogokolwiek zaprosimy w swoje progi, powinniśmy się upewnić, że nic nie będzie stanowiło zagrożenia, dlatego zamówienie ekipy dezynfekującej powinno stanowić dla nas priorytet. Bardzo ważne jest również wyparzenie wszystkich używanych naczyń i sztućców, wybranie pościeli i ręczników w temperaturze 60 st. C, wymiana akcesoriów wykorzystywanych do higieny osobistej oraz wyrzucenie wszelkich zużytych chusteczek higienicznych, środków opatrunkowych oraz wyrobów medycznych. Dokładne przewietrzenie mieszkania również nie zaszkodzi, i choć w niedługim czasie odwiedzą nas fachowcy, którzy dokładnie zdezynfekują wszystkie pomieszczenia, to warto wcześniej zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja, czyli ozonowanie, to proces mający na celu usunięcie wszelkich drobnoustrojów, grzybów, wirusów oraz bakterii chorobotwórczych. Ozon jest najsilniejszym środkiem dezynfekującym, który w przeciwieństwie do innych preparatów chemicznych i bakteriobójczych, nie jest szkodliwy dla człowieka. Ozonowanie mieszkania pozwala na skuteczne odkażanie zarówno powierzchni użytkowych, jak i całej przestrzeni pomieszczeń. Usunięte zostają nie tylko groźne bakterie, wirusy i alergeny, ale również nieprzyjemne zapachy. Jest to forma sterylizacji mikrobiologicznej, która całkowicie pozwoli uwolnić mieszkanie od Covid-19.

Ozonowanie mieszkania musi być wykonane przez przeszkolonych i uprawnionych do tej czynności fachowców. Pod żadnym pozorem nie można się pokusić o samodzielne wykonywanie tego procesu, gdyż ozon w nieodpowiednim stężeniu może stanowić zagrożenie dla człowieka. Wykwalifikowani specjaliści dokładnie wiedzą jakie stężenie ozonu dopasować do wielkości pomieszczenia oraz jak przeprowadzić cały proces, aby był bezpieczny nie tylko dla domowników, ale i zwierząt, przedmiotów oraz środowiska.

Profesjonalnie przeprowadzona dezynfekcja skutkuje pozbyciem się wirusów oraz wszelkich innych zagrożeń mikrobiologicznych. Powietrze w pomieszczeniach, w których było wykonane ozonowanie, jest świeże i wolne od wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Zaletą tego gazu jest również fakt, że łatwo rozchodzi się po całym pomieszczeniu i trafia we wszystkie trudno dostępne miejsca. Tak jak nie możemy bagatelizować kwarantanny, tak też nie powinniśmy lekceważyć jej skutków. Dezynfekcja mieszkania to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa swoim bliskim, ale również doskonały sposób na definitywne pożegnanie się z Covid-19.