Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czy warto inwestować w profesjonalne osuszanie pomieszczeń?

Zbyt duża wilgotność powietrza negatywnie wpływa na samopoczucie człowieka oraz na całe pomieszczenie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich mieszkaniu bądź domu jest zbyt wilgotno do momentu, aż będzie za późno. Jeżeli wiesz, że powietrze w Twoich pomieszczeniach domowych jest zbyt wilgotne, to zdecydowanie powinieneś podjąć odpowiednie kroki. Czym grozi oddychanie zbyt wilgotnym powietrzem? Jak zorientować się, że mieszkanie jest zawilgocone? Co się stanie, jeśli powietrze będzie zbyt suche?

Czym grozi oddychanie zawilgoconym powietrzem?

oxygen 1169964

Zawilgocone powietrze jest naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Warto wiedzieć, że pleśń oraz grzyby, które wykwitają na ścianach w zawilgoconych pomieszczeniach, produkują betaglikany oraz mikotoksyny, które są niebezpieczne dla układu odpornościowego. W zawilgoconych pomieszczeniach rozwijają się również dolegliwości oddechowe takie, jak astma czy nieżyt nosa. Częściej niż zwykle można również zacząć chorować na zapalenie górnych dróg oddechowych i mieć trudności z oddychaniem. Wilgoć negatywnie wpływa również na kości czy stawy, w których pojawia się ból. Warto również dodać, że w zawilgoconych pomieszczeniach u człowieka może rozwinąć się alergia.

Wilgoć w mieszkaniach i domach – jak zorientować się, że jest?

Najprościej zorientować się, że w mieszkaniu bądź w domu jest zbyt duża ilość wilgoci wtedy, gdy na ścianach pojawia się grzyb i pleśń. Jest to najbardziej widoczny objaw nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu. Czasami, szczególnie rano po odsłonięciu żaluzji bądź rolet, można zobaczyć na oknie kropelki wody, które również są dowodem na zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniu. Ponadto, wilgotność negatywnie wpływa również na urządzenia elektroniczne, które przez nią szybciej się psują.

Kiedy warto inwestować w usługi profesjonalistów?

Profesjonalną ekipę, która osuszy pomieszczenie, warto wezwać szczególnie wtedy, gdy poziom wilgotności jest naprawdę duży i już przez długi czas się taki stan utrzymuje. Profesjonaliści mają w swoim posiadaniu specjalne maszyny, przystosowane do osuszania nawet mocno zawilgoconego powietrza w pomieszczeniu. Ich usługi idealnie sprawdzą się wtedy, gdy pomieszczenie zostało zalane, czy wtedy, gdy na ścianach już pojawiły się pleśń i grzyby. Oczywiście można taką firmę wezwać nawet wtedy, gdy dopiero co zaobserwowaliśmy zwiększoną wilgoć w pomieszczeniu – oni szybko pozbędą się przyczyny.

Kiedy można samodzielnie próbować osuszać powietrze?

Oczywiście równie dobrze można samodzielnie próbować osuszać powietrze. Jest to wskazane wtedy, gdy poziom wilgoci w powietrzu zmienia się, jednak często przekracza dopuszczalne normy. Jeżeli tak się dzieje, można spróbować wietrzyć pomieszczenie jak najczęściej, dzięki czemu powietrze będzie cyrkulować i się wymieni. Jeżeli to nic nie daje, warto zainwestować w specjalne urządzenie, jakim jest osuszacz powietrza.

Zbyt suche powietrze – również złe dla zdrowia człowieka

Warto mieć świadomość, że nie tylko zbytnia wilgoć w pomieszczeniu jest zła – złe jest również zbyt suche powietrze, które może powodować pęknięcia na ścianach, a także wysuszać wszystkie artykuły spożywcze wystawione na działanie powietrza. Zbyt suche powietrze jest również niebezpieczne dla zdrowia człowieka, ponieważ wysusza mu gałki oczne, śluzówki nosa czy też gardło, powodując niemiłe drapanie i chęć kasłania. Ponadto, wysusza też skórę, która pęka, a ranki nie chcą się goić.