Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Zalało Ci mieszkanie? Co robić?

Mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym ma wiele zalet, ale jednym z zagrożeń jest zalanie lokalu przez sąsiada z góry. Konsekwencją takiego zdarzenia zwykle jest konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu jednego lub więcej pomieszczeń. Podpowiadamy, co w takiej sytuacji zrobić i jak może pomóc specjalistyczna firma zewnętrzna.

Zalane mieszkanie – co robić?

Jeśli mieszkanie zostało zalane, pierwszym i najważniejszym krokiem na tym etapie jest lokalizacja przyczyny usterki. Pozwoli to maksymalnie ograniczyć straty. Na przykład jeśli zalanie mieszkanie wywołała woda ściekająca z sufitu, warto w tym miejscu podstawić wiaderko.

W dalszej kolejności powinniśmy powiadomić o usterce sąsiada z góry – być może nawet nie wie, że doszło do zalania. Niezwykle istotne jest powstrzymanie postępujących uszkodzeń. Dlatego konieczne jest szybkie odcięcie dopływu wody. Jeśli awaria pojawiła się w pionie kanalizacyjnym, niezbędne będzie zawiadomienie zarządcy budynku.

W przypadku incydentu, warto sprawdzić domowy sprzęt AGD – niekiedy zalane mieszkanie to konsekwencja popsutej pralki lub zatkanego odpływu w wannie. Takie awarie można stosunkowo szybko usunąć. Straty w mieszkaniu ogranicza się poprzez zabezpieczanie ruchomych elementów.

Gdzie zgłosić zalane mieszkanie?

Po zatrzymaniu dopływu wody i zabezpieczeniu ruchomych elementów w mieszkaniu, należy zacząć gromadzić materiał dowodowy. Mogą to być zdjęcia lub firmy, które pomogą w późniejszym ubieganiu się o odszkodowanie.

Bardzo ważne jest, aby zgłosić zalane mieszkanie do swojego ubezpieczyciela. Aby ubezpieczenie mieszkania pokryło wszystkie szkody, potrzebny będzie dokładnie sporządzony protokół zalania. Muszą się na nim znaleźć poniższe informacje:

  • Data i godzina zalania mieszkania oraz jego dokładny adres
  • Dokładny opis szkód, który uwzględnia wszystkie poniesione przez właściciela straty
  • Przyczynę zdarzenia oraz osobę odpowiedzialną za zalanie
  • Dane osobowe świadków incydentu lub uszkodzeń
  • Ubezpieczenie nieruchomości zabezpieczeniem przed zalaniem

Odpowiednia polisa ubezpieczeniowa to jedna z najlepszych form ochrony przed zalaniem mieszania. Jest to jednocześnie spora wygoda, ponieważ incydent nie staje się zalążkiem sąsiedzkiej kłótni. Stresująca sytuacja mogłaby skończyć się w sądzie, ale polisa na ubezpieczenie nieruchomości to dla właściciela mieszkania oszczędność czasu i pieniędzy.

Zalane mieszkanie – co dalej?

Odcięcie dopływu wody, zabezpieczenie ruchomości oraz zgłoszenie incydentu do ubezpieczyciela można określić jako pierwszą pomoc w wypadku zalania. Istotne jest to, co się stanie później. Doprowadzenie lokalu do pierwotnego stanu nie jest proste – konieczne jest przecież długotrwałe osuszanie mieszkania.

Samodzielne próby usunięcia zawilgocenia to trudna sprawa. Można oczywiście podnosić temperaturę w pomieszczeniu lub korzystać ze środków grzybo- i pleśniobójczych po skuciu warstwy tynku, na którym pojawiły się ogniska korozji biologicznej. Jednak profesjonalne osuszanie mieszkań to coś więcej. Wymaga to użycia fachowego sprzętu.

Najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej formy zewnętrznej, takiej jak OPTIMAL. Doświadczeni pracownicy potrafią dostosować sposób przeprowadzenia osuszania do rodzaju i stopnia zawilgocenia.

Firma, która zawodowo zajmuje się osuszaniem budynków po zalaniu wykorzystuje nowoczesne metody, takie jak nieinwazyjne osuszanie ścian. Należą do nich osuszacze kondensacyjne, dmuchawy, nagrzewnice, panele podczerwieni oraz separatory wody. Co więcej, wykorzystanie specjalnych mierników wilgotności pomaga ocenić, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

W przypadku zalanego mieszkania, współpraca z fachowcami pozwala uzyskać o wiele lepsze efekty niż samodzielne próby naprawy. Koszty osuszania i remontu pokryje ubezpieczyciel z polisy OC sprawcy zdarzenia. Warto korzystać z usług nowoczesnych firm zewnętrznych – to gwarancja skutecznego przywrócenia lokalu do poprzedniego stanu.