Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

W jaki sposób zlokalizować wyciek wody w ziemi?

Wszelkie połączenia mediów do domu, mieszkania, biura czy innych miejsc, w których potrzebny jest prąd czy woda, mają pewną wadę – mogą ulec uszkodzeniu. Ważna jest cykliczna konserwacja wszelkich instalacji, lecz i to często nie jest w stanie uchronić użytkowników przed awarią. W przypadku podłączenia wody, istnieje jeszcze jeden potencjalny minus – zanim zlokalizuje się źródło awarii, konieczna staje się wymiana części posadzki. W jaki sposób zlokalizować wyciek wody w ziemi? Czy da się to zrobić samemu, czy warto zasięgnąć pomocy fachowców?

Pierwsze chwile po lokalizacji wycieku wody

W przypadku podejrzenia, że w podłodze może być wyciek wody bardzo ważne są pierwsze godziny usterki. Jeśli uda się umiejscowić lokalizację wycieku wody, uda się również ograniczyć straty w pozostałych elementach wnętrza. Warto jednak pamiętać, że należy działać z głową – skucie wszystkich kafelek w łazience czy kuchni, może przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Należy rozważnie podejmować decyzje – pierwszą i chyba najbardziej oczywistą, jest rzecz jasna zamknięcie obiegu wody. Następnie warto zastanowić się, czy nie poprosić o pomoc profesjonalnej firmy. W takim przypadku warto rozejrzeć się za miejscowym przedsiębiorcą. W przypadku województwa mazowieckiego, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Zajmujemy się profesjonalną lokalizacja wycieku wody w Warszawie i na całym Mazowszu wraz z przygotowaniem dokumentacji dla ubezpieczyciela. Zgłoszenie do niego awarii powinno być kolejnym krokiem, ale dopiero po wykonaniu testu szczelności instalacji wodnej. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie do ubezpieczyciela awarii, ale dopiero, po wykonaniu testu szczelności instalacji wodnej.

Lokalizacja wycieku wody – test szczelności instalacji

Z racji tego, że instalacja wodna działa dzięki ciśnieniu, da się przetestować jej szczelność. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do poniższych porad, ale przed tym, należy odkręcić dopływ wody i sprawdzić wszystkie połączenia elementów całego obiegu wody i grzejników w pomieszczeniu. Czasami zdarza się, że to problemy z grzejnikami, albo złączami rur prowadzą do powstawania wilgoci w ziemi. Jeśli wyciek wody nie będzie efektem problemów z tymi częściami – wtedy warto rozpocząć test szczelności układu, na który składają się dwa kroki:

  1. Zakręć dopływ wody i wszystkie krany, najlepiej na dwanaście godzin, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to trzy do czterech powinny wystarczyć. W przypadku odkręcenia jakiegokolwiek kranu, spuszczenia wody w toalecie czy innej aktywności mogącej zmienić ciśnienie w instalacji wodnej, czynność należy powtórzyć.
  2. Po upływie czasu, należy przesunąć wajchę przy liczniku wody na pozycję otwartą, obserwując uważnie pomiar upływu wody. Jeśli licznik nie zacznie się poruszać, oznacza to, że układ jest szczelny. Jeśli tarcze zaczną się poruszać, oznacza to, że któryś punkt lub element instalacji wodnej jest nieszczelny i wycieki wody zlokalizowane są w ziemi.

Wynik testu: negatywny – co zrobić, aby nie kuć całej podłogi?

W zależności od tego, czy w dokumentacji istnieją fotografie instalacji wodnej, kucie posadzki może ograniczyć się tylko do tych miejsc, w których jest ona położona. Jeśli nie – należy przygotować się na (niemały) wydatek wymiany całej posadzki, ale i od tego jest ucieczka!

Profesjonalna lokalizacja wycieku wody pozwala na dokładne wykrywanie nieszczelności instalacji wodnej bez konieczności niszczenia całej podłogi (bardzo często wystarczy skuć jedną kafelkę). Firmy specjalizujące się w tego typu usługach mają specjalistyczne narzędzia pomiarowe, które pozwalają określić dokładną lokalizację powstania nieszczelności obiegu wody w pomieszczeniu przy pomocy takich badań jak pomiar termowizyjny. Jedną z takich firm, jest firma Optimal, która zajmuje się lokalizacją wycieków wody w Warszawie. Nie warto lokalizować wycieku na własną rękę – szkody mogą być jeszcze większe.