Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Przyczyny powstawania wilgoci w piwnicy

Wilgoć w piwnicy może stanowić poważny problem niezależnie od tego, co jest źródłem jej powstania. Mokre ściany i podłoga w piwnicy to najlepsze środowisko do rozwoju grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia. Dla pewności warto przeprowadzić w piwnicy pomiar wilgotności. Jeżeli jego wynik będzie niepokojący koniecznie trzeba osuszyć piwnicę, a także dokonać wszelkich możliwych czynności, które zabezpieczą ją przed ponownym zalaniem.

Po czym poznać wilgoć w piwnicy?

Warto wiedzieć, że nie zawsze gołym okiem widać, że wilgoć obecna jest w pomieszczeniu. Czasem może być to niewielkie podmoknięcie, które zlokalizować pomoże pomiar wilgotności czy wykrywanie wycieków. Jeżeli jednak nie mamy pod ręką specjalistycznego sprzętu, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że w pomieszczeniu wilgoć jest zbyt wysoka?

To przede wszystkim:

  • zapach stęchlizny w pomieszczeniu,
  • wyczuwalna wilgoć w powietrzu, plamy i zacieki (pojawiające się zarówno na ścianach, jak i suficie czy podłodze),
  • pleśń i grzyby,
  • łuszczące się tynki i farby,
  • zdeformowana posadzka.

Wymienione powyżej sytuacje mogą świadczyć o tym, że w piwnicy jest nadmiar wilgoci, co jest sytuacją niebezpieczną nie tylko dla stanu technicznego pomieszczenia, ale również dla zdrowia domowników. Najlepszym sposobem na wiarygodną ocenę tego, czy naprawdę jest w piwnicy za duży poziom wilgotności, jest przeprowadzenie specjalistycznych pomiarów.

Jeżeli procentowa zawartość wilgoci w powietrzu przekracza 5%, wówczas należy podjąć stosowne kroki zmierzające do wykrycia przyczyny jej powstania. Konieczne jest również osuszanie pomieszczeń, najlepiej przeprowadzone przez specjalistów, którzy doskonale będą wiedzieli, jak w takiej sytuacji mają postępować. Po osuszaniu piwnicy i znalezieniu przyczyny zbyt wysokiego poziomu wilgoci warto dla pewności pomiary wilgotności przeprowadzać co kilka miesięcy.

Jakie są przyczyny pojawienia się wilgoci w piwnicy?

Gdy ściany są mokre, pojawiają się na nich brudne plamy, a farba się łuszczy. To znak, że doszło do przedostania się wody w głąb muru. Szybko przeprowadzona lokalizacja przecieków Warszawa pozwoli zapobiec wielu nieprzyjemnym konsekwencjom wnikania wody w mury (nie każdy wie, że 1 m3 ściany może wchłonąć nawet 350 l wody). Jakie są przyczyny zalania piwnicy? Może być to brak izolacji pionowej lub poziomej, a także powstała wada prowadząca do jej nieszczelności. Należy jednak mieć świadomość tego, że zdarzając się sytuacje, w których pomimo dobrej izolacji dochodzi do zalania piwnicy. Taka sytuacja związana jest ze zmianą warunków wodnych i gruntowych. Dlatego też osoby posiadające piwnice, zapobiegawczo powinny wykonywać izolację co najmniej typu średniego, a najlepiej ciężkiego.

Lekka izolacja wodochronna, choć ma nieco zalet, tak naprawdę nie ochroni skutecznie piwnicy przed zalaniem.

Wilgoć w piwnicy może pojawić się również z opadów

Dokładniej z powstałych wokół domu kałuży. Jeżeli izolacja nie jest wystarczająca, wówczas woda przedostanie się do wnętrza, prowadząc do zalania ścian. Poważne problemy mogą pojawić się w przypadku, gdy woda wypływająca z rury spustowej nie zostanie odprowadzona w bezpiecznej miejsce, a zamiast tego znajdzie się w piwnicy.

Do zalania piwnicy może dojść także w wyniku awarii instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. To bardzo problematyczna sytuacja, wymagająca wiele pracy i wysiłku, które muszą być włożone w osuszenie i remont pomieszczenia.

Jak wykonać pomiary wilgotności?

Jeżeli dojdzie do zalania piwnicy, niezależnie od tego, co je wywołało, to zawsze przed przystąpieniem do osuszania pomieszczenia należy wykonać badanie pomiarowe wilgotności ścian. To bardzo ważne, ponieważ od jego wyniku w dużej mierze zależy dalsza droga postępowania. Takie badanie najlepiej wykonać przy pomocy specjalisty, wyposażonego w profesjonalne wilgotnościomierze.
Jeżeli dojdzie już do zalania piwnicy, warto podjąć wszelkie możliwe korki, które w przyszłości pomogą uniknąć ponownie takiej sytuacji.