Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jakie są najczęstsze przyczyny wycieków wody?

Czasem nawet niewielki wyciek zlokalizowany w nieodpowiednim czasie może wywołać bardzo dotkliwe skutki. Przy osuszaniu lokalu oraz naprawy szkody zawsze pomocne okazuje się lokalizowanie wycieków, dzięki czemu można zapobiec ponownemu pojawieniu się wody. Gdzie najczęściej pojawiają się wycieki wody? Gdzie należy ich szukać i czy może się zdarzyć, że będą przez długi czas niewidoczne?

Lokalizacja wycieków wody – źródło problemu

Nie każdy wyciek wody powinien być powodem do niepokoju. Czasem jest to zwykła awaria, która nie wyrządza szkód, a jej naprawa zajmuje zaledwie kilka minut. Zdarza się jednak, że sprawa jest poważniejsza.

Przy lokalizowaniu wycieków wody trzeba zwrócić uwagę na uszczelki w instalacji, które się naturalnie zużywają. Są to elementy eksploatacyjne i należy je regularnie wymieniać. Dotyczy to uszczelek przy prysznicu, umywalce, wannie czy zlewozmywaku, a także baterii łazienkowej i kuchennej. Ponadto uszczelki znajdują się w armaturze hydraulicznej, o czym nierzadko się zapomina. Czasem uszkodzenie czy zużycie uszczelki powoduje bardzo powolny wyciek wody. Jeśli jednak usterka jest duża, na pewno można wyciek dotrzeć gołym okiem.

Na szczelność instalacji duży wpływ ma twardość wody. Im woda jest twardsza, tym większa szansa na wyciek. Jest to spowodowane osadzaniem się kamienia na elementach instalacji hydraulicznych np. śrubek. Warto jest w takim przypadku zainwestować w zmiękczacz wody.

Podczas szukania wycieków wody pod uwagę trzeba wziąć ewentualną awarię kotła lub armatury hydraulicznej. Podobnie jak w przypadku uszczelek, również niektóre elementy kotła po wielu latach użytkowania po prostu się zużywają i wymagają wymiany, dotyczy to m.in. wymiennika.

Może się też okazać, że wyciek pochodzi z instalacji w ścianie lub podłodze. Jest to zdecydowanie poważniejsza usterka, ale również pojawiająca się stosunkowo często, np. przy nieprawidłowo wykonanej instalacji ogrzewania podłogowego.

Ukryte wycieki wody – objawy

Powolne wycieki wody, które nie zawsze są widoczne na powierzchniach zewnętrznych, mogą powodować duże szkody, dlatego jeśli Cię coś niepokoi, koniecznie zdecyduj się na lokalizację wycieków wody. Niektóre wycieki są łatwo zauważalne, inne skutecznie pozostają w ukryciu przez długi czas. Są jednak takie oznaki, które wskazują bezpośrednio na to, że w instalacji wodnej dzieje się coś niepokojącego.

Nadmierna wilgoć w domu i pleśń czasem jest następstwem niesprawnej wentylacji, a innym razem może oznaczać pękniętą rurę w ścianie. Dobrze jest też kontrolować rachunki za wodę. Ich nagły wzrost bez zmiany nawyków domowników to też objaw zakłóceń w pracy instalacji hydraulicznej. Jeśli w ścianie znajduje się wyciek, tapeta i farba może z niej sukcesywnie odchodzić. Z kolei podnosząca się podłoga to sygnał, że może pod nią gromadzić się woda. O wyciekach wody świadczą też plamy na powierzchniach nieznanego pochodzenia, a także dziwne odgłosy pochodzące z rur.

Profesjonalne lokalizowanie przecieków

Niektórzy próbują na własną rękę lokalizowania przecieków. Czasem jednak jest to niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Wykrywanie wycieków wody w Warszawie odbywa się z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. W tym celu wykonuje się próby ciśnieniowe instalacji wodnych i centralnego ogrzewania. Miejsca wycieków wody lokalizowane są przy pomocy gazu znacznikowego i metody termowizyjnej. Pomocny okazuje się ponadto pomiar wilgotności ścian i posadzek. Znając już źródło problemu, można przejść do usunięcia usterki oraz osuszania lokalu lub osuszania podposadzkowego. Kompleksowa usługa obejmuje więc lokalizację źródła wycieku, naprawę instalacji i osuszanie mieszkania w Warszawie.

Przyczyny wycieków wody są bardzo różne, czasem odpowiadają za nie zużyte elementy instalacji hydraulicznej, innym razem jest to nieprawidłowy montaż ogrzewania podłogowego, a zdarza się, że to zaniedbanie uszczelnienia wanny czy prysznica. Chcąc uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, należy więc dobrze zlokalizować źródło wycieku, dokonać solidnej naprawy i oczywiście osuszyć wilgotne i mokre powierzchnie.