Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jakich sprzętów używa się do lokalizacji i naprawy wycieków wody

Wszystkie dostępne narzędzia i metody wykrywania wycieków różnią się zasadą działania. Każda grupa ma określone cechy konstrukcyjne, specyficzną zasadę działania, zakres zastosowań i możliwości. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Urządzenia akustyczne

W przypadku pęknięcia rury wodociągowej woda powoduje drgania gruntu. Lokalizacja wycieków poprzez akustyczny wykrywacz nieszczelności wykorzystuje mikrofon do wychwytywania tych drgań i przekształcania ich w sygnały elektryczne w celu zlokalizowania awarii. W takich urządzeniach można stosować elektroniczne filtrowanie sygnału wejściowego. Główną funkcją takich filtrów jest wykrywanie wśród szumów hałasu spowodowanego przez wyciekającą wodę. Główną cechą tych detektorów wycieków jest stopień filtracji; im jest on wyższy, tym dokładniej tłumione są zakłócenia. W przypadku różnych rodzajów gruntu – betonu, darni, gliny, lodu (jeśli rury zostały ułożone wewnątrz) – stosuje się specjalne detektory.

Urządzenia do korelacji

Urządzenia te wykorzystują metodę korelacji. Stosowane są dwa czujniki zamontowane na rurze. Mierzą one sygnał wibroakustyczny wywołany przez wyciek i rejestrują różnicę w czasie między sygnałem z przerwy a pierwszym i drugim czujnikiem. Znając prędkość dźwięku przepływającego przez rurę oraz odległość między czujnikami, można dokładnie przeprowadzić zlokalizowanie wycieku i go naprawić.

Na czułość urządzenia nie ma wpływu temperatura, rodzaj gleby ani ciśnienie główne. Dzięki temu są one bardziej uniwersalne i mogą być stosowane nie tylko w systemach wodnych, ale także w rurociągach naftowych.

Termowizja i diagnostyka rur (wykrywanie nieszczelności)

Poszukiwanie nieszczelności w rurach za pomocą termowizji polega na zidentyfikowaniu najgorętszej powierzchni nad uszkodzonym odcinkiem rury. Metoda ta jest szczególnie skuteczna, gdy zadaniem jest znalezienie nieszczelności rury z gorącą wodą lub nieszczelności systemu grzewczego.

Urządzenia sieciowe

Zasada działania sieciowych detektorów wycieków jest taka sama, jak detektorów wycieków korelacyjnych, z tą różnicą, że jest w nich znacznie więcej czujników. Są one rozmieszczone wzdłuż całej linii i stale monitorują stan rur. Urządzenia analizują hałas i w przypadku wykrycia wycieku informacja jest natychmiast przesyłana do komputera lub serwera. Dzięki wbudowanym bateriom i niskiemu zużyciu energii czujniki mogą pozostawać w systemie nawet przez 5 lat.

Aby oszczędzać energię baterii, czujniki są zaprogramowane tak, aby były sprawdzane w regularnych odstępach czasu. W ustawieniach urządzenia można ustawić pewne parametry środowiskowe i związane z lokalizacją. Dzięki tym wykrywaczom nieszczelności operator nie musi już tracić czasu na szukanie usterek. Jeśli patrolowiec znajdzie się w zasięgu czujników, automatycznie otrzymuje wszystkie niezbędne informacje.