Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak znaleźć wyciek wody?

Wyciek wody często związany jest z licznymi problemami, dlatego też bardzo ważna jest jego odpowiednio szybka lokalizacja. Wilgoć niszczy ściany, sufity, podłogi, wyposażenie pomieszczeń, ale również stanowi doskonałe środowisko do rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów i pleśni. Jak znaleźć wyciek wody, aby uszkodzenia były jak najmniejsze?

Jak rozpoznać wyciek wody?

Istnieje kilka metod wykrywania nieszczelności instalacji wodnej. Po czym jednak można poznać, że mamy do czynienia z wyciekiem wody? Objawy nie zawsze są charakterystyczne. Niepokój wzbudzić powinny następujące sytuacje:

  • spadek ciśnienia z wody w instalacji,
  • wyższe rachunki za wodę (choć jej użytkowanie nie zostało zwiększone),
  • widoczna wilgoć na ścianach,
  • uszkodzenia powłok malarskich w miejscu łączenia z podłogą,
  • zacieki na ścianach na niższych kondygnacjach budynku.

Sama lokalizacja wycieków wody to jeszcze nie wszystko. Istotne znaczenie ma precyzyjne wyznaczenie miejsca, w którym doszło do rozszczelnienia, a to wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Metody lokalizacji wycieku wody

Lokalizacja wycieku wody w Warszawie nie jest zadaniem łatwym i wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Metod do zastosowania jest wiele, jednak tylko kilka z nich jest wykorzystywanych zdecydowanie najczęściej. Najpopularniejszym sposobem ma zlokalizowanie, w którym miejscu nastąpił wyciek wody, jest wykonanie pomiaru wilgotności ścian. To skuteczna i prosta metoda, wymagająca zastosowania jedynie podstawowego sprzętu pomiarowego. Nie jest to jednak bardzo precyzyjna metoda. Nie wskaże konkretnego miejsca, w którym doszło do wycieku, a jedynie przypuszczalny obszar jego występowania.

Metoda lokalizacji wycieku polega na przeprowadzeniu próby ciśnieniowej

Kolejna metoda lokalizacji wycieku polega na przeprowadzeniu próby ciśnieniowej – w tym przypadku najlepszym narzędziem będzie manometr wzorcowy, pozwalający na dokładność odczytu co do 0,01 MPa, co stanowi naprawdę bardzo dobry wynik. Urządzenie musi zostać podłączone do instalacji wodnej budynku na około 2,5 – 3h (po tym czasie pojawia się wiarygodny wynik). Próba ciśnieniowa może być przeprowadzona zarówno przy udziale powietrza, jak i zimniej czy ciepłej wody. Na czas wykonywania próby niezbędne jest zamknięcie wszystkich punktów odbioru wody w obrębie jednej instalacji.

Lokalizacja wycieków wody Warszawa może być przeprowadzona również przy pomocy badania kamerą termowizyjną. Metoda pozwala na wyrycie wycieku zarówno w ścianie, jak i podłodze czy stropie budynku. Warto pamiętać o tym, że aby zastosowanie kamery termowizyjnej do lokalizacji wycieku przyniosło oczekiwane rezultaty, w czasie badania w obrębie urządzenia nie mogą znajdować się dodatkowe źródła ciepła, które mogłyby zakłócić obraz powierzchni, na której lokalizowany jest wyciek.

Lokalizacja wycieku wody może być przeprowadzona także przy zastosowaniu gazu znacznikowego, który zostaje wprowadzony do instalacji wodnej na czas badania (jest on bezwonny i niepalny, nie niesie bezpośredniego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia). Jeżeli w instalacji znajduje się ubytek, gaz zacznie się w tym miejscu ulatniać. Przy zastosowaniu specjalnego detektora można precyzyjnie wykryć miejsce, w którym dochodzi do wycieku.