Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak zlokalizować wyciek w ogrzewaniu podłogowym?

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe ze względu na komfort, wygodę i oszczędności. Instalacja, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pod posadzką. Przez rurki przepływa woda, co może oznaczać wyciek. W takiej sytuacji należy szybko reagować. Przy mokrej podłodze zawsze powinno się wykonać profesjonalne lokalizowanie przecieków, aby podjąć następnie właściwe działania.

Przyczyny wycieków z ogrzewania podłogowego

Instalacja podpodłogowa składa się z cienkich rurek, przez który przepływa czynnik grzewczy, najczęściej jest to woda. Ma ona temperaturę 25-55°C. To właśnie ciepła, a nawet gorąca woda odpowiada za ciepło, które przedostaje się przez podłogę i jest rozprowadzane naturalnie po całym pomieszczeniu. Bardzo dużą zaletą takiego rozwiązania jest równomierne rozprowadzanie ciepła.

Czasem zdarza się jednak, że woda z instalacji ogrzewania podłogowego wycieka. Przyczyn może być wiele, często w zlokalizowaniu przyczyny problemu pomocne okazuje się wykrywanie wycieków wody w Warszawie. Awarię powoduje nieprawidłowy montaż instalacji, czasem nawet bez wcześniej przygotowanego projektu. Rury muszą być właściwie przymocowane, co też nie zawsze jest wykonane dobrze. Podłoże pod instalację trzeba przygotować i zastosować izolację, ten etap również nie za każdym razem przebiega prawidłowo. Przyczyną wycieków z ogrzewania podłogowego może być poza tym nieodpowiednio dobrana posadzka pod instalację, a także brak próby szczelności.

Lokalizacja wycieków wody metodą termowizyjną

Szukanie wycieków wody przy ogrzewaniu podłogowych odbywa się za pomocą badania termowizyjnego. Wszystkie znajdujące się w naszym otoczeniu przedmioty wytwarzają fale elektromagnetyczne. Termowizyjne badanie bazuje na promieniowaniu cieplnym. Kamera termowizyjna przekształca promieniowanie podczerwone w obraz, który nazywany jest termogramem. W ten sposób lokalizowanie przecieków jest nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne i nieinwazyjne. Badanie termowizyjne świetnie sprawdza się do określania ewentualnych usterek w instalacji. Pozwala określić poprawność jej działania, co przekłada się na większe możliwości jej usprawnienia.

Skuteczność lokalizacji wycieków wody zależy od głębokości, na jakiej występuje wyciek, rodzaju przegrody z wyciekiem, jak intensywny jest wyciek oraz różnicy temperatur pomiędzy czynnikiem a otoczeniem. Najbardziej precyzyjne lokalizowanie przecieków jest wtedy, kiedy różnica temperatury wycieku i otoczenia jest znacząca.

Zastosowanie badania termowizyjnego

Badanie termowizyjne ma bardzo szerokie zastosowanie. Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, to wykorzystuje się je nie tylko do lokalizacji wycieków wody. Świetnie sprawdza się do weryfikacji przebiegu przewodów w przegrodach budowlanych. Ponadto warto jest na nie zdecydować podczas zakupu mieszkania lub domu, szczególnie z rynku wtórnego. Dzięki temu już na etapie zakupu można poznać ewentualne usterki w instalacji ogrzewania podłogowego. To, co jest jeszcze ważne, to możliwość wykonania badania termowizyjnego podczas przygotowywania dokumentacji dla ubezpieczyciela. Jest to procedura wymagana m.in. po szkodzie spowodowanej zalaniem. Badanie termowizyjne może pomóc w skutecznym wyegzekwowaniu odszkodowania od ubezpieczyciela.

Zalety badania termowizyjnego

Przede wszystkim jest to badanie bardzo precyzyjne. Pozwala na dokładne lokalizowanie przecieków. Ponadto wynik jest natychmiastowy, nie trzeba na niego czekać kilka godzin, co jest ważne w przypadku osuszania mieszkań w Warszawie i w innych miastach, gdzie liczy się szybkość działania. Badanie termowizyjne umożliwia zdiagnozowanie problemów, takich jak wilgoć czy zagrzybienie jeszcze w początkowej fazie rozwoju problemu.

Pomiar wilgotności posadzki przy osuszaniu lokalu

Lokalizowaniu przecieków przy ogrzewaniu podłogowym, ale nie tylko, często towarzyszy pomiar wilgotności posadzki. Jego celem jest określenie poziomu zawilgocenia, a także rozkładu wilgoci na powierzchni podłogi. W przypadku wycieków z ogrzewania podłogowego woda zawsze znajdowała się będzie pod posadzką. Konieczne więc okazuje się osuszanie podposadzkowe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zalegająca tam woda może wywołać wiele szkód. Obserwuje się je na powierzchni podłogi, ale czasem problem rozwija się początkowo pod posadzką. Wilgotne środowisko sprzyja pojawieniu się pleśni i grzybów stanowiących zagrożenie przede wszystkich dla zdrowia mieszkańców. Ponadto podłoga pod wpływem zalegającej pod nią wody może się podnosić. Jest to bardzo częste zjawisko występujące przy panelach laminowanych oraz drewnie.

W lokalizowaniu przecieków wykorzystuje się dzisiaj wiele metod i technik. Wśród nich jest badanie termowizyjne uznawane za najbardziej precyzyjne i bezinwazyjne. Świetnie sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego, z instalacji którego czasem wycieka woda. Szybka reakcja pozwala uniknąć ewentualnych szkód i tym samym dużych kosztów naprawy i remontu.