Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak zlokalizować wyciek w cieknącej rurze?

Wilgoć w domu to zmora wielu właścicieli mieszkań w starym budownictwie. Mimo nieustannej walki, problem mokrych ścian nieustannie do nich powraca. Jeżeli robisz wszystko w celu osuszenia ściany, a ona nadal jest mokra, warto sprawdzić, czy w zawilgoconej ścianie lub podłodze nie biegną rury, które mogły rozszczelnić się pod wpływem czasu lub uszkodzenia mechanicznego. Pierwszym symptomem najczęściej jest mokra ściana przy podłodze. Co więcej, uszkodzenie mechaniczne nie dotyczy jedynie starego budownictwa, ale zdarza się również w nowych budynkach. Jak zlokalizować wyciek wody w cieknącej rurze?

Sprawdzenie wody ciśnieniowej

Instalacja ciepłej oraz zimnej wody to instalacje ciśnieniowe. Nawet małe rozszczelnienie może być zatem źródłem niemałych problemów. W pierwszej kolejności należy zatem wykonać próbę szczelności. W tym celu:

  • Zakręćmy wszystkie krany,
  • Przesuńmy motylek przy liczniku wody do pozycji prostopadłej do rury – w ten sposób odetniemy wodę w lokalu,
  • Nie korzystajmy z wody od 3 do 12 godzin – w zależności od możliwości,
  • Ponowne podłączenie wody.

Po otwarciu licznika należy sprawdzić, czy któraś z tarcz rusza się. Jakikolwiek ruch będzie świadczył o tym, że w naszej instalacji ubyło wody oraz licznik naliczył przepływ celem jej uzupełnienia. Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, posiadamy tylko jeden licznik z zimną wodą. Całą procedurę należy wówczas powtórzyć, jednak dodatkowo, odciąć dopływ zimnej wody do pieca grzewczego.

Wyciek wody z rury – jak znaleźć pękniętą rurę w posadzce?

Lokalizację nieszczelności rury możemy wykonać metodami nieinwazyjnymi. Wyciek w posadzce bez problemu możemy namierzyć za pomocą geofonu, czyli specjalistycznego mikrofonu akustycznego, który połączony jest z zestawem przetwarzającym dźwięki. Dokładność urządzenia jest ściśle uzależniona od ilości wody, która przedostaje się przez rurę. Im większy jest wyciek, tym łatwiej będzie namierzyć nam go ze względu na większy szum i analogicznie – jeżeli wyciek jest mały, a rura znajduje się głęboko, dokładność geofonu zmniejsza się. Oprócz geofonu, do zlokalizowania wycieku z posadzki możemy użyć także kamery termowizyjnej. Niezawodna może okazać się również pomoc fachowców, którzy przeprowadzą badania na wilgotność ścian oraz posadzek na uszkodzonym obszarze.

Lokalizacja wycieku wody – co ze ścianami?

Lokalizacja wycieków w ścianach jest z reguły łatwiejsza niż lokalizacja wycieku w posadzce. Dlaczego? Wynika to z mniejsze izolacji termicznej rur. Są one bowiem położone znacznie płyciej niż w posadzce. Do zlokalizowania wycieków wykorzystuje się jednak te same metody, co dla posadzki – badania wilgotności, geofon czy badania termowizyjne. Badania te są jednak znacznie bardziej dokładne. Co więcej, bardzo często na płytach regipsowych czy tynku lub betonie, powstają charakterystyczne plamy, które przebijają się od wnętrza ścian i uwidaczniają na zewnątrz.

W przypadku pęknięcia rury najlepiej jest skontaktować się z fachowcami, którzy naprawią usterkę.