Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak wysuszyć ścianę?

Nadmierna wilgoć w domach i mieszkaniach to często pojawiający się problem. Pierwsze oznaki zawilgocenia mogą pojawić się przede wszystkim na ścianie. W takiej sytuacji warto zareagować jak najszybciej. Podpowiadamy, jak wysuszyć ścianę i kiedy warto poprosić o pomoc specjalistyczną firmę zewnętrzną.

Jak poznać oznaki zawilgocenia

Typowe oznaki podciągania wilgoci to między innymi widoczne na ścianie, tuż nad powierzchnią podłogi, zabrudzenia w kolorze żółtawym lub brązowawym. Oprócz tego mogą pojawić się problemy z listwami przypodłogowymi – często te elementy dekoracyjne są wilgotne, deformują się lub nawet gniją.

Poważne oznaki zawilgocenia to na przykład wystąpienie w tynku białych, puszystych osadów z soli lub pojawienie się ciemnych plam pleśni. W takich sytuacjach nie warto zwlekać. Trzeba jak najszybciej rozpocząć osuszanie ścian. Bagatelizowanie problemu nie sprawi, że on zniknie. Wręcz przeciwnie, może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, które wymuszą rozpoczęcie kosztownego remontu.

Domowe metody osuszania ścian

Jedną z podstawowych metod na nieinwazyjne osuszanie ścian jest podniesienie temperatury w pomieszczeniu. Nagrzanie pokoju, w którym wystapiło zawilgocenie, to pierwsza linia obrony. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę na poziomie 35ºC. Wtedy wilgoć zacznie parować. Oczywiście niezbędne jest zadbanie o prawidłową pracę systemu wentylacyjnego. Tylko w ten sposób można pozbyć się nadmiaru wody.

Inne metody osuszania ścian za pomocą środków chemicznych są dostępne dla każdego, ale wymagają prac remontowych. Warto je rozpocząć od skucia tynku, na którym pojawiły się ogniska korozji biologicznej. Na tak przygotowaną powierzchnię można nanieść środki przeciwpleśniowe oraz przeciwgrzybicze, dostępne w sklepach z dobrą chemią gospodarczą.

Mechanicznym sposobem na osuszanie ścian jest zastosowanie metody kondensacyjnej. Specjalne urządzenie (osuszacz) wymusza skroplenie, czyli kondensację pary wodnej znajdującej się w pomieszczeniu. Dzięki temu może ona wyparować. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia. Samo dobranie parametrów jego pracy może być wyzwaniem dla osoby, która nie ma doświadczenia w osuszaniu budynków.

Osuszanie ścian z profesjonalną firmą

Chociaż osuszanie ścian warto rozpocząć jak najszybciej, zaraz po tym gdy wystąpią pierwsze typowe oznaki podciągania wilgoci, domowe metody mogą nie wystarczyć. Kiedy nadmiar wody zgromadzonej w posadzkach lub ścianach osiąga niebezpiecznie wysoką wartość, konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, takiej jak OPTIMAL. W gruncie rzeczy dobrze jest zawsze poradzić się fachowca. Niekiedy nadmiar wody można usunąć metodami nieinwazyjnymi, a w innych sytuacjach konieczny jest rozległy remont i usunięcie przyczyny problemu.

Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy firmy zewnętrznej wykonują osuszanie mieszkań za pomocą specjalnych narzędzi. Skuteczny i wydajny sprzęt to gwarancja dokładnego usunięcia nadmiaru wilgoci ze ścian i posadzek.

Osuszanie budynków i pomieszczeń z profesjonalną firmą pozwala uzyskać o wiele lepsze efekty niż samodzielne próby rozwiązania problemu. Niektóre metody osuszania nie są dostępne dla amatorów – wymagają dedykowanego sprzętu i doświadczenia. Korzystając z usług fachowców, nieinwazyjne osuszanie ścian jest możliwe, dzięki wykorzystaniu takich urządzeń, jak osuszacze kondensacyjne, panele Infrared, dmuchawy i nagrzewnice oraz separatory wody.

Firma zewnętrzna, zajmująca się osuszaniem mieszkań i domów, na każdym etapie pracy przeprowadza dokładne pomiary wilgotności. Dzięki nim można łatwo sprawdzić, czy wybrana metoda przynosi efekty i czy ustały dokuczliwe objawy zawilgocenia.