Na dobrą atmosferę w naszych domach składa się nie tylko ich temperatura, nasłonecznienie, czystość powietrza, ale również poziom wilgotności. Najczęściej zwracamy na nią uwagę dopiero wtedy, gdy jej poziom przekracza normy i zaczyna sprawiać nam dyskomfort.
Jaki jest optymalny poziom wilgotności w domach?
Odpowiedni zakres wilgotności w domu zawiera się w dość szerokich ramach od 30 do 60%. Jeśli powietrze jest zbyt suche, możemy odczuwać nie tylko suchość skóry, oczu i drapanie w gardle, ale również pogorszenie jakości snu. Zwiększa się też prawdopodobieństwo chrapania. Negatywnymi skutkami dla samego domu jest pękanie drewnianych mebli i podłóg oraz uszkodzenia tynku.
Z kolei jeśli wilgotność przekroczy 70%, pojawiają się inne problemy. Mieszkańcy domu mogą zmagać się z:
- odwodnieniem,
- zmęczeniem,
- zaostrzeniem chorób układu oddechowego,
- skurczami mięśni.
Dla samego domu oznacza to takie problemy jak:
- ślady wilgoci i pleśni na ścianach, które najpierw pojawiają się zazwyczaj w łazienkach,
- para skraplająca na oknach,
- powolne wysychanie prania,
- uszkodzenia ścian i sufitów, łuszcząca się farba i wybrzuszające tapety,
- wypaczenia i deformacje drewnianych mebli, drzwi, okien, ich niedomykanie się,
- zatęchły zapach mebli i zasłon,
- szybsze psucie się jedzenia przechowywanego na wierzchu i w szafkach.
O ile zbyt suche powietrze powoduje spory dyskomfort, to jednak większym zagrożeniem dla zdrowia i samego domu jest nadmiar wilgoci. Jeśli chcemy mieć pewność, że jest jej w naszym otoczeniu za dużo, możemy skorzystać z usług takich jak pomiar wilgotności Warszawa – pozwala to an wstępną diagnostykę i określenie źródła ewentualnego problemu.
Skąd bierze się nadmiar wilgoci w domach?
Najłatwiej poradzić sobie z wilgocią, która przenika z zewnątrz przez nieszczelne okna lub drzwi, a także z tą, która bierze się z codziennych czynności, takich jak gotowanie, kąpiele czy suszenie prania w zamkniętych pomieszczeniach (w taki sposób emitujemy nawet 12 litrów pary wodnej dziennie).
Dużo większym problemem jest jednak wilgoć, która przenika przez fundamenty lub ściany, albo ta, która pochodzi z ukrytych wycieków. Jeśli poziomu wilgoci w naszym domu nie zmniejsza regularne wietrzenie, zastosowanie pochłaniaczy wilgoci w najbardziej narażonych miejscach (kuchni, łazience), konieczne może być właśnie skorzystanie z lokalizacji wycieków – możliwe, że bowiem, że gdzieś z instalacji cieknie woda, i choć jeszcze nie widać, jak się gromadzi, to nasącza powietrze wilgocią do niebezpiecznego poziomu, niszcząc jednocześnie kolejne warstwy murów, dachu czy podłogi.
Profesjonalna lokalizacja wycieków – na czym polega?
Źródłem wycieków w domach są głównie instalacje wody zimnej, ciepłej, centralnego ogrzewania i kanalizacji – w wymienionej kolejności. Najłatwiej dochodzi do wycieków tam, gdzie woda płynie pod ciśnieniem, a przyczyną jest zazwyczaj błędnie przeprowadzana instalacja lub późniejsze naprawy, czasami także wady materiałów czy nawet ruchy ziemi (np. w rejonach gdzie funkcjonują kopalnie). Lokalizacja takich wycieków nie jest prostym zadaniem i wymaga zatrudnienia specjalisty, który posługuje się narzędziami i metodami takimi jak:
- kamera termowizyjna,
- próba ciśnieniowa,
- próba szczelności przy użyciu gazu znacznikowego,
- badanie nasłuchowe.
Im więcej metod zostanie zastosowanych i wskaże to samo miejsce wycieku, tym lepiej. Zazwyczaj w takich sytuacjach konieczne jest kucie posadzki lub ściany, dlatego lepiej mieć pewność, w którym miejscu to robić, aby nie narażać domowników na dodatkowe koszty.
Kolejnym krokiem, już po znalezieniu źródła problemów może być osuszanie mieszkań. Warszawa jest miastem w którym nie brakuje specjalistów z tej dziedziny. Profesjonalnie przeprowadzone osuszanie pomieszczeń w Warszawie daje możliwość szybkiego przeprowadzenia remontu zawilgoconego pomieszczenia i powrót do normalnego życia, w suchym, bezpiecznym domu.