Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak pozbyć się wilgoci z garażu

Wilgoć w garażu to dość powszechny problem, nasila się on zwłaszcza zimą i po intensywnych opadach deszczu. Chociaż pewien stały poziom wilgoci nie jest niczym niezwykłym, jego nadmierna ilość może poważnie uszkodzić nieosłonięte elementy metalowe w garażu, nie wspominając o ryzyku rozwoju grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Oto garść porad, jak zniwelować wilgoć w garażu!

Przyczyny powstawania wilgoci w garażu

Garaże należą do grupy pomieszczeń szczególnie narażonych na niebezpieczny wzrost wilgoci. Oto kilka najważniejszych czynników warunkujących jego pojawienie się:

  • pomieszczenie jest słabo wentylowane,
  • garaż został zalany przez wyciek z instalacji, opady deszczu lub topniejący śnieg,
  • niepoprawne zabezpieczenie posadzki przez którą przedostaje się wilgoć,
  • wadliwa, zużyta lub uszkodzona izolacja termiczna,
  • wilgoć powstała zimą ze względu na różnice temperatur między garażem a otoczeniem,
  • wilgoć pozostała w obrębie pomieszczenia po wykonanym remoncie lub wręcz od razu po budowie,
  • wchodzący ludzie i wjeżdżające auta niosą ze sobą spore pokłady wilgoci, tym bardziej gdy na dworze pada deszcz lub śnieg.

Jak widać źródeł ryzyka jest całkiem sporo, będą się one różnić w zależności od typu garażu: wolnostojący, podziemny czy przydomowy będą mierzyć się z zupełnie różnymi przyczynami wilgoci. Niezależnie od tego jednak, efektem końcowym jest sytuacja wysoce niepożądana, z którą trzeba zmierzyć się jak najszybciej. Znając przyczyny można przynajmniej częściowo je ograniczać.

Skąd wiedzieć czy w garażu jest zbyt wilgotno? Jeśli zachodzi takie podejrzenie, najlepiej zwrócić się do lokalnych profesjonalistów z prośbą o pomiar wilgotności, Warszawa zaś będzie najdogodniejszym miejscem ich poszukiwań. Wiedząc, czy garaż jest zawilgocony w stopniu wymagającym interwencji, można przejść do właściwego działania.

Jak poradzić sobie z wilgocią w garażu?

Istnieje kilka metod by zminimalizować skutki niewielkiego wzrostu wilgoci w garażu, jednak gdy chodzi o osuszanie po zalaniu, nieodzowna będzie wizyta ekspertów. Oczywiście prewencja w kwestii wymienionych wyżej przyczyn ograniczy nasilanie się problemu, co jednak, jeśli mimo to wilgoć osadza się na ścianach, podłodze i obiektach?

Można spróbować przeprowadzić następujące działania:

  • Zainstalować lub udrożnić systemy odprowadzania wody – dotyczy to tak odpływu w posadzce, jak i rynien by woda nie przedostawała się przez dach. Przy okazji można sprawdzić szczelność samego dachu.
  • Sprawdzić i naprawić lub zmodernizować system wentylacji – w zależności od typu garażu ten krok będzie wyglądał inaczej, jednak zarówno zwykłe kratki wentylacyjne jak i zaawansowane systemy jeśli nie działają poprawnie, narażają na znaczne gromadzenie się wilgoci.
  • Zainwestować w ocieplanie garażu – przyda się nie tylko do pracy przy aucie w chłodne miesiące, ale pomoże też niwelować wpływ wilgoci w tym okresie.
  • Zaopatrzyć się w osuszacz i przeprowadzić własnoręczne osuszanie – jeśli problem wilgoci nie jest duży, można pokusić się o zakup lub wypożyczenie osuszacza. Jeśli chodzi o wynajem osuszaczy, w Warszawie szczególnie łatwo można znaleźć szeroki wybór profesjonalnego sprzętu.

Jeśli powyższe sposoby okażą się niewystarczające, konieczna będzie interwencja profesjonalistów. Zaletą takiego rozwiązania jest całościowa obsługa, doradztwo i pewność, że problem zniknie raz na zawsze. Gdy chodzi o profesjonalne osuszanie pomieszczeń, Warszawa po raz kolejny wysuwa się na prowadzenie w kwestii ilości dostępnych opcji. Na przykład firma Optimal oferuje kompleksowe osuszanie w Warszawie, składa się ono z etapów pomiarów, planowania i działań za pomocą różnorodnego sprzętu. Dzięki doświadczeniu, pracownicy firmy nie tylko usuną pierwotną przyczynę wilgoci, jej wszelkie obecne ślady w garażu, ale też zabezpieczą pomieszczenie na przyszłość. Dodatkowe doradztwo pozwoli właścicielowi garażu dbać o lepsza profilaktykę utrzymywania poprawnej wilgotności tego miejsca. Trudno nie wspomnieć o dezynfekcji i usuwaniu pleśni oraz grzybów, które są częstym skutkiem obecności wilgoci. Jak widać możliwości usuwania tego mokrego problemu są spore, co zdecydowanie jest dobrą wiadomością dla osób posiadających garaże zagrożone wilgocią.