Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak ochronić się przed zalaniem?

Nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć i zaplanować, ale są takie sytuacje, którym możemy zapobiec. Woda w mieszkaniu będąca skutkiem awarii instalacji hydraulicznej nie musi być Twoim przykrym doświadczeniem. Nieruchomość można odpowiednio zabezpieczyć, aby zminimalizować to ryzyko. Ponadto jest też sposób, aby uniknąć wysokich kosztów naprawy usterki i osuszania lokalu.

Materiały wykończeniowe odporne na wodę

Dotyczy to zarówno mieszkań, jak również, a może przede wszystkim domów. Budowa domu na terenach zalewowych wymaga jego odpowiedniego zabezpieczenia. Ryzyko zalania jest tutaj zdecydowanie większe, co związane jest z częstym osuszaniem podposadzkowym. Aby zminimalizować ryzyko zalania, należy stosować materiały wykończeniowe odporne na wodę. Wybieramy takie fundamenty i elementy konstrukcyjne, które posiadają dodatki uszczelniające.

Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe, to one również nie powinny wykazywać wrażliwości na wodę lub być zdecydowanie bardziej odpornymi na jej działanie niż pozostałe materiały. Na pewno dobrym pomysłem jest zastosowanie na podłodze kamienia, płytek ceramicznych oraz paneli winylowych, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż drewno o dużej nasiąkliwości. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na zalanie, a więc m.in. w łazienkach, również w blokach, niech pojawią się na całej szerokości i wysokości płytki ceramiczne.

Lokalizacja wycieków wody w początkowej fazie usterki

Nie należy lekceważyć nawet najmniejszego objawy usterki hydrauliki w domu. Nie wszystkie wycieki wody są widoczne gołym okiem. Jednak już najmniejszy wyciek może skutkować poważnymi usterkami. Bardzo ważne jest szukanie wycieków wody, kiedy jeszcze ich nie widać, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdują się np. w strukturze ściany, podłogi czy też w instalacji hydraulicznej znajdującej się w trudniej dostępnym dla człowieka miejscu. Co o tym świadczy?

  • Nieprzyjemny zapach wilgoci i pleśni.
  • Plamy na suficie lub podłodze o niewyjaśnionym pochodzeniu.
  • Nagły wzrost rachunków za wodę przy takim samym jej użytkowaniu jak dotychczas.
  • Charakterystyczne stukanie i bulgotanie w rurach.

Są to sytuacje, kiedy warto jest zdecydować się na profesjonalne wykrywanie wycieków wody w Warszawie. Odbywa się ono przy pomocy gazu znacznikowego oraz kamery termowizyjnej. Lokalizowanie przecieków w początkowej fazie awarii bardzo często pozwala zapobiec zalaniu mieszkania.

Obowiązkowo ubezpieczenie – zwrot kosztów za osuszanie lokalu

„Przezorny zawsze ubezpieczony” i tak powinno być również w przypadku mieszkania. Koszt ubezpieczenia mieszkania czy domu to niekiedy tylko 100 zł rocznie. To niewielka suma w porównaniu do tej, którą musiałbyś wydać w przypadku zalania mieszkania. Polisa pozwala pokryć koszty naprawy szkód po zalaniu. Ponadto wiele ofert obejmuje znacznie większy zakres. Zwrot pieniędzy otrzymać można też za lokalizowanie wycieków wody i osuszanie lokalu. Zakres ubezpieczenia ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ od niego zależy, jaka kwota zostanie Ci zwrócona.

Przed wyjazdem zabezpiecz mieszkanie przed zalaniem

Wyjeżdżasz na weekend lub na dłuższe wakacje? Czy pamiętasz o zabezpieczeniu swojego mieszkania przed zalaniem? W tym celu wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Przede wszystkim zakręć zawór z wodą doprowadzaną do mieszkania. Możesz również zdecydować się na zakręcenie jedynie zaworu pralki i zmywarki. W pomieszczeniach takich, jak łazienka czy kuchnia możesz zamontować specjalny czujnik informujący o usterce. Jeżeli dojdzie do zalania, włączy się alarm.

W znacznym stopniu można się zabezpieczyć przed zalaniem. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystko zależy od nas. Woda w mieszkaniu może pojawić się na skutek przelania wanny u sąsiada czy też nieszczelnego prysznica w jego łazience. Instalacja hydrauliczna też czasem zawodzi, nawet jeśli jest najlepiej wykonana. Aby uniknąć wysokich kosztów napraw, ubezpiecz swoje mieszkanie przed zalaniem. Pamiętaj również, aby w przypadku zalania skorzystać z profesjonalnego osuszania mieszkania w Warszawie, masz wtedy pewność, że usunięto z pomieszczeń całą wodę i wilgoć.