Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Dlaczego w łazience jest wilgoć?

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na powstawanie wilgoci. To wnętrze jest nieduże, często pozbawione dostępu do świeżego powietrza i regularnie poddawane kontaktowi z wilgocią. Czy wilgoć w łazience to obowiązkowy element tego pomieszczenia? Dlaczego w łazience tworzy się wilgoć i co zrobić, aby ograniczyć jej powstawanie? Dowiedz się wszystkiego, co może pomóc Ci w codziennym, komfortowym korzystaniu z pomieszczenia.

Mała łazienka bez okna

Łazienki w zabudowie wielorodzinnej są często pomieszczeniami, nieprzekraczającymi powierzchni 5 m2 oraz pozbawionymi okna. Nieduże wnętrze, w którym codziennie kąpiemy się, robimy pranie, suszymy oraz wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne nie ma szans na naturalne wyrównanie poziomu wilgoci, który miałby być zbliżony do jej wartości w pozostałych pomieszczeniach. Nawet jeśli w łazience jest okno, a pomieszczenie przekracza wartość 5 m2 powierzchni, pojawia się problem nadmiernej wilgotności, prowadzący do powstania szkodliwej, szpecącej pleśni. We wnętrzu, w którym nie ma możliwości naturalnego dosuszenia, konieczne stają się urządzenia, obniżające poziom wilgotności.

Łazienka z kabiną prysznicową, a wilgoć

Łazienka z kabiną prysznicową jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na zwiększony poziom wilgotności, a co z tym związane rozwój pleśni. Podczas kąpieli pod prysznicem, gdy drzwi kabiny są zamknięte cała wilgoć kumuluje się w jej obrębie. Wraz z ciepłym powietrzem wilgoć ucieka do góry ponad drzwi kabiny by w połączeniu sufitu i ścian tworzyć ogniska pleśni. Nie zaprzestaniesz kąpieli we własnej łazience, aby zmniejszyć poziom wilgoci. Wybierz sposób, który pozwoli Ci zredukować wilgoć w łazience bez konieczności zmiany przyzwyczajeń.

Najlepszym sposobem jest inwestycja w osuszacz powietrza, którego wydajność pasuje do wielkości pomieszczenia. W łazience możesz ustawić małe, ciche urządzenie, które poradzi sobie ze zbieraniem nadmiaru wody, powstającej przy codziennym użytkowaniu.

Jak poradzić sobie z wilgocią w łazience?

Jak wyżej wspomniano, doskonałym sposobem na pozbycie się problemu nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu jest zastosowanie osuszacza powietrza o mocy, która poradzi sobie z absorbowaniem zwiększonej ilości wilgoci z niedużej powierzchni. Urządzenie to sprawdzi się na co dzień, zwłaszcza zimą. Warto również ograniczyć czas codziennego prysznica oraz częstotliwość prania. Nazbieraj wymaganą przez producenta pralki, maksymalną ilość i korzystaj z niej co dwa lub trzy dni zamiast prać kilka sztuk odzieży codziennie. Wilgoć w łazience zmniejszy się również jeśli masz w niej okno i po każdej kąpieli uchylisz je do czasu eliminacji wyczuwalnego nadmiaru wilgoci. Nie obowiązuje to zimą, gdy wilgotność na zewnątrz oscyluje w granicach 80-90%. Stosuj grzejnik, na którym wysuszysz ręczniki po kąpieli.  Łazienka jest pomieszczeniem, w którym nie musisz wyczuwać wilgoci.