Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Dlaczego pojawia się woda w łazience i jak znaleźć przeciek?

Jeśli zauważysz, wyciek wody w łazience i to, że wanna przecieka i tworzy kałuże na podłodze, musisz ustalić tego przyczynę. Jedną z nich może być nieszczelny syfon, w którym mogło dojść do pęknięcia. Jeśli syfon jest używany przez krótki czasu i masz pewność, że jest w dobrym stanie technicznym, zaleca się wymianę uszczelek i uszczelnienie wyniku za pomocą środka uszczelniającego.

Lokalizacja wycieku w łazience

W przypadku wycieku wody w łazience zwiększa się przepływ pomiarowy, mogą wystąpić wybicia i zator wodny, a ciśnienie w instalacji spada. Aby określić dokładną lokalizację wycieku, konieczne jest przeprowadzenie przeglądu rur, czyli instrumentalnej diagnostyki systemów rur wodnych, grzewczych i cieplnych. Pomaga zminimalizować koszty wykopów i dalszego ulepszania terenu podczas naprawiania przecieków w rurach wodociągowych lub grzewczych.

Inną przyczyną nieszczelności może być poluzowanie się górnej części odpływu, co spowodowało powstanie szczeliny, przez którą może przedostawać się woda. Aby rozwiązać ten problem, należy odkręcić mocowania i zastosować silikonowy środek uszczelniający do połączeń wszystkich części. Szczeliwo powinno być wybierane wyłącznie do zastosowań sanitarnych. Dzięki temu będą one trwałe w warunkach zmiennych temperatur i nie będą narażone na ataki grzybów.

Jeśli po oględzinach odpływ wydaje się nieuszkodzony i wystarczająco wzmocniony, ale nadal występuje wyciek wody, najlepiej jest zainstalować nowy syfon. Przy wyborze odpowiedniego systemu należy zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest wanna, ponieważ wiele syfonów jest przeznaczonych wyłącznie do urządzeń cienkościennych. Po zakupie należy zamontować odpływ zgodnie z dostarczoną instrukcją. Po całkowitym zmontowaniu systemu można go zamontować w otworach wanny.

Woda gromadzi się w wannie i spływa powoli

Następujące przyczyny prowadzą do powolnego odwadniania:

  • Zator w rurze odpływowej,
  • Niewystarczające nachylenie systemu,
  • Średnica rury spustowej jest zbyt mała.

Jeśli zauważyłeś, że w wannie zaczęła gromadzić się woda, problemem może być niedrożność. Aby temu zaradzić, można użyć wypróbowanych i sprawdzonych metod w postaci hydraulicznych szczypiec lub specjalistycznych środków chemicznych. Za pomocą tych metod można poradzić sobie z najmniejszymi zatorami. Jeśli woda w wannie po prostu nie spływa lub spływa bardzo wolno, powyższe zalecenia nie powinny być stosowane. Aby oczyścić rurę, można zdemontować syfon i sprawdzić jego działanie.

Inną przyczyną nieprawidłowego działania odpływu łazienkowego jest małe nachylenie rury. Należy sprawdzić system odwadniania. Jeśli nachylenie jest niewielkie lub nie ma go wcale, to właśnie ono uniemożliwia odprowadzanie wody z odpowiednią prędkością. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych.

Uszkodzenie kranu lub syfonu

Jeśli występują oznaki przecieków wody w wannie, należy zacząć od kranu i syfonu. W pierwszym przypadku istnieje możliwość, że bateria nie działa prawidłowo, przez co część strumienia wody jest kierowana poza wannę lub umywalkę. Problemy z kranem można rozwiązać poprzez jego wymianę.

W innych przypadkach problem rozwiązuje się przez zamontowanie nowej uszczelki w miejsce zużytej. Czasami nieszczelność jest spowodowana uszkodzoną obudową, zatkanym mechanizmem kulkowym lub zatkanym wkładem.

Podejmując decyzję o tym, jak naprawić baterię wannową, warto rozważyć zakres problemu i własne możliwości. W niektórych przypadkach lepiej jest rozwiązać problem, korzystając z pomocy specjalistów.