Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Dlaczego dochodzi do wycieków wody?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego dochodzi do wycieków wody. Nie ma w tym nic dziwnego, znając przyczynę wycieku, możemy zapobiec jej powstawaniu, a co za tym idzie uchronić się przed między innymi stratami materialnymi czy też finansowymi. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania wycieków oraz w jaki sposób można im zapobiec. Dzięki nam poznacie przyczyny powstawania wycieków.

Uszkodzenia wynikające z wieku rury

Nie ma co się oszukiwać, im mamy starsze na przykład rury, tym większe prawdopodobieństwo, że materiał, z którego zostały wykonane, jest już osłabiony, a co za tym idzie podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. W wyniku tych uszkodzeń może dojść do wycieku wody. Niestety najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie po prostu wymiana starego elementu na nowy, być może bardziej wytrzymały.

Niewłaściwa eksploatacja

Kolejną przyczyną powstawania wycieku, jest niewłaściwa eksploatacja, na przykład zmywarki. W tym wypadku powinniśmy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta, na przykład czyszczenia danego sprzętu. W ten sposób lokalizacja wycieku może okazać się znacznie łatwiejsza, a ewentualna naprawa tańsza oraz szybsza.

Niewłaściwy montaż

W wielu przypadkach okazuje się, że przyczyną powstawania wycieków, jest niewłaściwe zamontowanie danego elementu. Tutaj najlepszym sposobem uniknięcia tego typu zdarzeń jest zlecenie montażu profesjonaliście – jeżeli tego nie zrobimy, a montażu podejmie się amator, to w razie wystąpienia awarii, problemem może okazać się nie tylko usunięcie samej awarii, ale również zlokalizowanie wycieku, a bez tego nie da się przecież go usunąć.

Wady fabryczne

Kolejną przyczyną może być wada fabryczna danego materiału. Można temu zapobiec, dokonując przed montażem przynajmniej zewnętrznych oględzin, na przykład w celu sprawdzenia, czy dany materiał jest szczelny- w przypadku różnego rodzaju rur, możemy to sprawdzić, na przykład przepuszczając przez nie wodę. W przypadku lokalizacji wycieku nie ma sensu próbować go łatać- w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej rury.

Uszkodzenia mechaniczne

Kolejną przyczyną powstawania wycieków, są różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, powstałe na przykład w wyniku uderzenia. Może wtedy dojść między innymi do przebicia lub też może ulec poluzowaniu uszczelka. Najlepszą metodą uniknięcia tego typu wycieków, jest zabezpieczenie na przykład naszych rur przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, poprzez ich osłonięcie.

Podsumowanie

Przyczyn powstawania wycieków może być naprawdę sporo, co niewątpliwie czasami jest problematyczne. Wiedząc wcześniej, co może doprowadzić do powstania wycieku, możemy w porę uniknąć przykrych konsekwencji związanych z wyciekiem, nie dopuszczając w porę do jego powstania. Jest to ważne, ponieważ czasami określenie przyczyny powstania wycieku może być przydatne również w jego lokalizacji, a co za tym idzie szybkim oraz sprawnym jego usunięciu.