Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czy osuszanie pomieszczeń pomoże powstrzymać wilgoć?

Pomieszczenia izolowane od strefy zewnętrznej posiadają odmienny poziom wilgotności, zapewniający zdrowe i komfortowe przebywanie domownikom. Prawidłowy poziom wilgotności we wnętrzach waha się w przedziale od 40 do 60% przy optymalnej temperaturze powietrza od 20 do 22 ºC (w sypialni powinna być niższa, około 18 ºC).

W pomieszczeniach nie powinien utrzymywać się zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza, który w warunkach zewnętrznych jest naturalny. Monitorowanie jego poziomu oraz osuszanie pomieszczeń może być sposobem na powstrzymanie szkodliwej dla zdrowia wilgoci, rozwijającej się przy wilgotności powyżej 60%.

Dlaczego w pomieszczeniach tworzy się wilgoć?

Szczelnie zamknięte okna z ramą PCV, ocieplone warstwą styropianu ściany oraz wysoka temperatura i wilgotność pomieszczenia w zderzeniu z chłodnym powietrzem po zewnętrznej stronie powoduje pojawienie się pary wodnej i skraplanie na szybach i ramach. Wilgoć, którą produkują domownicy, suszące się pranie oraz powstająca na skutek różnicy temperatur nie ma możliwości odparowania, kumulując się w postaci wilgotności ścian. Możesz zauważyć czarne kropki, pojawiające się pod oknami lub w rogach pomieszczenia. Nie pomaga otwieranie okien. Wilgotne, chłodne powietrze nie zlikwiduje wilgoci, może natomiast pogłębić problem.

Jak powstrzymać rozwój wilgoci i pleśni w pomieszczeniu?

W pomieszczeniu, w którym powstaje widoczna pleśń na ścianach nie wystarczy otworzyć okna i chwilowo stłumić problem w ciepłych, suchych miesiącach, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną nie jest tak znaczna jak jesienią i zimą, w miesiącach wilgotnych. Aby powstrzymać i zlikwidować rozwój pleśni i związanej z nią nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach przede wszystkim należy dokładnie osuszyć wnętrze za pomocą osuszacza powietrza. Urządzenia nie musisz kupować. Możesz je wypożyczyć. Następnym krokiem powinno być pozbycie się widocznych oznak wilgoci na ścianach oraz zakup higrometru-urządzenia, mierzącego poziom wilgotności pomieszczenia.

Higrometr pozwoli Ci kontrolować poziom wilgoci. Miejsca, w których pojawiła się wilgoć powinny zostać zabezpieczone właściwym preparatem, a pomieszczenie zagruntowane i odmalowane. Po wykonaniu odświeżenia konieczne będzie regularne używanie osuszacza powietrza.

Osuszanie pomieszczeń – czy wpływa na zahamowanie rozwoju wilgoci?

Jeżeli w Twoich wnętrzach utrzymuje się podwyższony poziom wilgotności oznacza to, że musisz powstrzymać jego następstwa. Przykry zapach wilgoci, rozwijająca się grzybnia na ścianie oraz alergie i rozwój chorób dróg oddechowych, to tylko niektóre z następstw nadmiernej wilgoci we wnętrzach. Powyżej wymienione sposoby redukcji pleśni powinny być zastosowane, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na konieczność regularnego stosowania osuszacza powietrza. Urządzenie, dopasowane wydajnością do kubatury pomieszczenia pozwoli zredukować problem wilgoci. Usuń przyczynę i zastosuj osuszacz, gdy tylko poziom wilgoci będzie wysoki. W niektórych wnętrzach trzeba będzie używać go regularnie.