Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Zalany dom, co robić?

Wiele osób zastanawia się, jak poradzić sobie z problemem zalanego domu. Po wykryciu zalania, należy jak najszybciej podjąć stosowne działania, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Chodzi tutaj przede wszystkim o poważne uszkodzenia ścian, podłóg, a także elementów wyposażenia znajdujących się w nieruchomości. Zalanie domu wymaga skorzystania z profesjonalnej pomocy specjalistów zajmujących się fachowym osuszaniem wnętrz, przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych metod, adekwatnych do stopnia zalania pomieszczeń.

zalany dom co robic

Co zrobić po zalaniu domu?

Zalanie mieszkania czy domu jest bardzo przykrym doświadczeniem. Wiele osób dotyka problem, jakim jest zalane mieszkanie lub też nieruchomość wolnostojąca pod ich nieobecność. Dzieje się to w czasie wyjazdu wakacyjnego, delegacji bądź też absencji spowodowanej wielomiesięcznym wyjazdem służbowym. Zalanie sufitu oznacza często, że problem pojawiającej się w domu wody wynika z uszkodzenia rur doprowadzających ją do systemu ogrzewania czy kanalizacji.

Zalany sufit może także dowodzić tego, że wystąpiło poważne uszkodzenie połaci dachowej, które doprowadziło do pojawienia się wody na strychu bądź też na poddaszu. Zalanie mieszkania przez sąsiada, podobnie jak pojawienie się wody w domu wymaga, aby natychmiast skorzystać z pomocy specjalisty. Osoba ta jest w stanie wdrożyć osuszanie mieszkania po zalaniu w taki sposób, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci uszkodzenia elementów wyposażenia domu, podłóg i ścian. Do tego celu wykorzystywane są urządzenia osuszające.

Należy pamiętać o tym, że uszkodzenie wyposażenia domu na skutek zalegającej wody może pojawić się już w kilka godzin po wykryciu takiego problemu, jakim jest zalane mieszkanie. Oprócz tego zalaniu mieszkania towarzyszą także inne problemy. W związku z tym wymagane jest jak najszybsze pozbycie się zalegającej wody, aby nie dopuścić do uszkodzenia kosztownych elementów wyposażenia w postaci mebli czy materiałów budowlanych użytych do wykonania podłóg.

Jak długo może schnąć ściana po zalaniu w warunkach domowych?

Ściany osuszane niefachowymi metodami mogą schnąć przez wiele miesięcy. Dlatego też osuszanie mieszkania po zalaniu przeprowadzone na własną rękę może być nieskuteczne, ponieważ zalany dom wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, aby w zaledwie kilka godzin w 100% pozbyć się zalegającej wody.

W trakcie procesu osuszania przeprowadzanego w sposób nieodpowiedni, zalane mieszkanie w dalszym ciągu będzie uszkodzone. Wynika to przede wszystkim z tego, że osoby nie mające na co dzień doświadczenia z pracami, jakimi jest osuszanie ścian, nie są w stanie dobrać odpowiednich metod, mających na celu szybkie osuszanie domu. Wiedza na temat tego, jak osuszyć ściany po zalaniu, dotyczy wyłącznie specjalistów zajmujących się takimi usługami, jak osuszanie mieszkania czy też osuszanie domu. Osoby te weryfikują przyczyny zalania, a także w przypadku mieszkania – wprowadzają maszyny, których celem jest szybkie osuszanie ścian. Osoby te dokonują także weryfikacji tego, czy zawór wody w mieszkaniu jest wyłączony i czy nieszczelny zawór wody tuż po zalaniu, w dalszym ciągu może powodować problemy.

Proces osuszania ścian odbywający się przy pomocy specjalistycznego sprzętu, trwa stosunkowo krótko. Jest on uzależniony od wielu czynników. Między innymi od tego, w jakim stanie jest zalany dom i czy zalane mieszkanie, sufit wymaga długotrwałego osuszania. Zastosowane urządzenia osuszające są bardzo wydajne w działaniu. Ich moc jest uzależniona od stopnia zalania i tego, czy wymagane jest wprowadzenie osuszania podposadzkowego. Należy pamiętać o tym, że koszty osuszania wnętrz są pokrywane z polisy ubezpieczeniowej. Dzięki temu wynajem takiego sprzętu, jak urządzenia osuszające nie generuje kosztów ze strony właściciela nieruchomości.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w pełni pokrywa osuszanie ścian, bez względu na koszty osuszania, a także źródła przecieku. W trakcie przebiegu zdarzenia, jakim jest osuszanie ścian weryfikowane jest także, czy zostały zalane panele podłogowe i zalane wykładziny dywanowe. Należy pamiętać o tym, że poszukiwanie informacji na temat – zalane mieszkanie co robić – znajduje się na stronie internetowej podmiotów oferujących pomoc po zalaniu nieruchomości.

Jak osuszyć łazienkę po zalaniu?

Wiele osób zastanawia się, czy zalanie łazienki wymaga pomocy fachowców. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Obecność zalegającej wody wymaga powzięcia procesu osuszania bez względu na to, jaki metraż ma łazienka. Ponadto należy zrobić wszystko, aby wykryć przyczyny zalania tego pomieszczenia. Osuszanie ścian w łazience jest bardzo ważne, ponieważ w pomieszczeniu tym bardzo szybko może nastąpić zagrzybienie bądź też pleśń na ścianach.

Zalany sufit w bloku, który pojawia się w łazience, wymaga sprawdzenia czy u sąsiada nie nastąpiła awaria systemu wodno-kanalizacyjnego czy też instalacji grzewczej. Ponadto zalana łazienka jest dowodem na to, że u sąsiada powyżej nastąpiła awaria i pojawiają się spore ilości zalegającej wody. Wymaga to wdrożenia procesu osuszania, aby zarówno u sąsiada, jak i w lokalu mieszkalnym bezpośrednio graniczącym z zalewaną nieruchomością, nie doszło do uszkodzenia wyposażenia domu. Użycie specjalistycznego sprzętu pomaga ustalić przyczyny zalania, co w przypadku mieszkania jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega dalszemu uszkodzeniu. Pozwala też na szybkie osuszanie ścian.

Ponadto efektywne osuszanie mieszkania po zalaniu w przypadku łazienki, gdzie pojawia się problem zalegającej wody, doprowadzi także do powstania bardzo wysokiego poziomu wilgotności w całej nieruchomości. Wiedza na temat tego, jak osuszyć ściany po zalaniu, którą posiadają fachowcy z firm proponujących profesjonalne osuszanie domu, przydaje się także, gdy następuje zalanie łazienki na ostatnim piętrze w budynkach wielokondygnacyjnych. Gdy dochodzi do uszkodzenia połaci dachowych, zalane mieszkanie obejmuje nie tylko sufit, ale również objawia się takimi problemami, jak zalana łazienka czy reszta mieszkania. Po usunięciu skutków zalania i osuszeniu wnętrza, bez trudu położysz na przykład nową podłogę.

Czym osuszyć zalany dom?

Samodzielne próby walki z zalanymi sufitami, których usunięcie doprowadza jedynie do tego, że w nieruchomościach w dalszym ciągu utrzymuje się bardzo wysoki stopień zawilgocenia, nie mają najmniejszego sensu. Niefachowe działania w konsekwencji doprowadzają do takiego stanu, jak rozwój pleśni czy pojawienia się grzyba wydzielającego nieprzyjemne zapachy. Zalanie sufitu domu generuje nieszczelny dach. Z kolei zalany dom to wynik nieszczelności rur lub podtopienia budynku. Zastanawiasz się jak nie dopuścić do uszkodzenia wyposażenia domu w przypadku zalegającej wody? Skorzystaj z pomocy firm oferujących usuwanie skutków po zalaniu.

Specjaliści podadzą koszty osuszania wnętrz. Poza tym ustalą źródła przecieku. Ponadto osuszanie domu czy też osuszanie, którego powodem jest pęknięta rura w lokalu, wymaga tego, aby użyć specjalistycznego sprzętu. Wszystkie te działania pokrywa aktualne ubezpieczenie nieruchomości, które pozwala na wynajem takiego sprzętu, jak urządzenia osuszające nawet przez kilka dób. W przypadku mieszkania, w którym przyczyny zalania są nieznane, dokonuje się bardzo szczegółowej analizy. Dzięki temu można szybko ustalić, jak osuszyć ściany po zalaniu i czy do skali zniszczeń zalicza się też zalane mieszkanie i sufit, który będzie wymagał renowacji.

Oceną zniszczeń zajmują się także fachowcy od osuszania. Bez względu na to, czy nastąpiło zalanie przez sąsiada czy też pękł główny zawór wody w mieszkaniu, należy wynieść wyposażenie domu, szczególnie elementy ruchome i wprowadzić urządzenie osuszające. W trakcie procesu osuszania domu można uniknąć uszkodzenia elementów na stałe przytwierdzonych do ścian. Zalane panele podłogowe wymagają osuszenia podposadzkowego.

Z kolei osuszanie ścian w przypadku zalania wymaga poznania przyczyny zalania i pozbycia się wilgoci. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, czy w ścianach nie doszło do pęknięcia rur doprowadzających wodę do instalacji ogrzewania. Efektywne osuszanie mieszkania wymaga, aby jak najszybciej pozbyć się zalegającej wody przy użyciu profesjonalnych osuszaczy. W przypadku, gdy nastąpiło zalanie sąsiada, posiadane aktualne ubezpieczenie nieruchomości również pokryje remont i usuwanie skutków zalegającej wody. Jest to tak zwana polisa OC, czyli odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym.

Szkody powstałe, gdy przykładowo pojawił się zalany sufit w bloku, wymagają poznania przyczyny zalania i wprowadzenia procesu, którym jest osuszanie ścian. Wszystkie metody zastosowane do osuszania ścian poprzedza analiza źródła przecieku, a także stopnia zalania danej nieruchomości. Aby uniknąć uszkodzenia wyposażenia domu na skutek zalegającej wody, należy użyć specjalistycznego sprzętu do osuszania domu.