Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czy przed malowaniem warto osuszyć mieszkanie?

Malowanie ścian to jedna z najczęstszych czynności wykańczających mieszkanie. Aby malowane powierzchnie wyglądały idealnie przez długi czas, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ścian. W jaki sposób się za to zabrać? Czy przed rozpoczęciem malowania warto osuszyć ściany? Tego dowiesz się z tekstu poniżej.

Przygotowanie ścian do malowania

Przed malowaniem warto odpowiednio przygotować powierzchnię, dzięki czemu farba będzie lepiej trzymać się ściany, nie będzie pękać i będzie o wiele trwalsza. Zaleca się umycie ścian przed podjęciem się malowania. To ważne, gdyż na ścianach osiada kurz, który musi zostać usunięty. Mycie ściany jest skuteczne, jednak wymaga późniejszego dokładnego osuszenia. Jeżeli mokra czy wilgotna ściana nie zostanie osuszona, jest spore ryzyko, że położona farba będzie wyglądać po prostu nieestetycznie, a pod jej warstwą może pojawić się pleśń. Uporanie się z nawracającą pleśnią jest o wiele bardziej wymagające niż jednorazowe osuszenie mieszkania przy pomocy profesjonalnego osuszacza powietrza.

Osuszanie przed malowaniem- czy warto?

Osuszanie pomieszczeń Warszawa to usługa skierowana nie tylko do właścicieli starych budynków, ale również dla właścicieli budynków nowych, w których panuje wilgoć technologiczna. Zanim ściany zostaną pokryte warstwą farby, muszą zostać dokładnie osuszone. Co, jeśli zaniedbamy tę kwestię? Jest duże ryzyko, że farba nie będzie trzymać się ściany, będzie pękać, może się łuszczyć. Z pewnością nie będzie wyglądać atrakcyjnie, nie będzie również trwała. Wilgoć technologiczna musi zostać osuszona ze względu na ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów. Samo przemalowanie zapleśniałej ściany z pewnością nie usunie problemu, a jedynie chwilowo go zatuszuje.

Postępująca wilgoć ścian, która nie zostanie osuszona może powodować ich powolne niszczenie, naruszając konstrukcję. Nagle zauważymy, że drzwi nie chcą się domykać, meble zaczynają pękać, a w rogach pokoju pojawia się czarny nalot. Pleśń i bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego chwilowe tuszowanie jej poprzez pokrycie świeżą farbą czy zeskrobanie ze ściany nie jest odpowiednim posunięciem. Najlepiej byłoby w ogóle nie dopuścić do tego, by pleśń pojawiła się w naszym domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim dbając o odpowiednie osuszenie wnętrza. Zanim pomalujesz ściany, doprowadź je do poziomu optymalnej wilgotności, a położona farba będzie trwała, estetyczna i atrakcyjna wizualnie przez długi czas.

Jak osuszyć mieszkanie?

Pierwszym krokiem powinien być profesjonalny pomiar wilgotności w Warszawie. Otrzymany wynik pozwoli oszacować, jak dużo wilgoci znajduje się w pomieszczeniu i czy wymaga ono profesjonalnego osuszania. Błędem jest myślenie, że dla osuszenia wnętrza przy malowaniu najlepszym rozwiązaniem jest maksymalne odkręcenie grzejników. Oczywiście, warto dobrze nagrzać pomieszczenie, by jak najwięcej wilgoci miało szansę na ujście, jednak przy samym malowaniu grzejniki należy zakręcić. Zbyt szybko wysychająca farba pozostawia na ścianach nieestetyczne smugi, których raczej wolimy uniknąć.

Do profesjonalnego osuszenia wnętrza wykorzystuje się specjalistyczne osuszacze powietrza. Wynajem osuszaczy Warszawa pozwala na pożyczenie sprzętu bez konieczności dużych inwestycji. Osuszacz jest w stanie zebrać około 15-20 litrów wody w ciągu doby. To naprawdę sporo. Ważne, by moc osuszacza została odpowiednio dobrana do metrażu pomieszczenia. Wówczas suszenie będzie w pełni skuteczne i zajmie maksymalnie krótki czas.