Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Przyczyny powstawania grzyba w domu

Pojawienie się grzyba w domu to wyraźny sygnał, wskazujący na to, że pojawiła się wilgoć z zewnątrz. Wtedy też należy działać bezzwłocznie i co najważniejsze, skutecznie. Najważniejsze natomiast jest to, aby znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, ponieważ na tej podstawie wyznaczony zostanie odpowiedni sposób zlikwidowania pleśni lub innych rodzajów grzybów.

Jakie są przyczyny powstawania grzyba w domu?

Najczęściej grzyb w domu pojawia się z powodu wcześniejszych zaniedbań budowlanych. Wówczas powstają mostki termiczne, a więc elementy konstrukcyjne o gorszej izolacji cieplnej niż inne elementy, sąsiadujące z nimi. Na ich wychłodzonej powierzchni skrapla się para wodna, co stanowi idealne warunki do rozwoju grzyba. Dodatkowe czynniki, które sprzyjają jego rozprzestrzenianiu się to:

  • podwyższony poziom wilgotności,
  • brak dostępu do światła słonecznego,
  • temperatura w przedziale od 20 do 35 stopni Celsjusza.

Dlatego najczęściej grzyb pojawia się w: kuchni, łazience, piwnicy, pralni albo tam, gdzie jest zła wentylacja. Najczęściej do rozwoju pleśni dochodzi jesienią i zimą. Zagrzybienie na ścianach może również być efektem zdarzeń losowych: powodzi, podtopień, czy awarii instalacji wodnych.

Jak zapobiegać rozwojowi grzyba w domu?

Samodzielne zwalczanie grzyba w domu nie jest zadaniem łatwym. W związku z tym warto na co dzień wdrażać pewne działania profilaktyczne, by później nie trzeba było martwić się nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach. Pamiętaj o tym, żeby:

  • regularnie wietrzyć pomieszczenia w domu,
  • używać osuszacza powietrza,
  • nie gromadzić pary wodnej w kuchni ani w łazience,
  • dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności we wszystkich pomieszczeniach domowych,
  • zamiast tapet pomalować ściany farbami odpornymi na pleśń.

Możesz też zakupić higrometr, a więc urządzenie wykonujące pomiar wilgotności w domu. Wyniki są szybkie i miarodajne i wyraźnie wskazują, kiedy warto zdecydować się na działania profilaktyczne. Niestety, kiedy już wykryjesz grzyba, należy działać od razu i profilaktyka niewiele pomoże.

W jaki sposób wykrywane są wycieki wody?

Zauważyłeś na ścianach w domu grzyba? Oznacza to, że rozwinął się on pod wpływem nadmiernej wilgoci panującej w danym pomieszczeniu. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie zlokalizować źródła wycieku, usługą z jakiej powinieneś skorzystać jest lokalizacja wycieków warszawa, ponieważ eksperci zajmą się wszystkim bezzwłocznie i w krótkim czasie znajdą przyczynę zawilgocenia oraz wyeliminują ją.

Profesjonalne wykrywanie wycieków wody warszawa rozpoczyna się najczęściej od badania termowizyjnego, z wykorzystaniem nowoczesnej kamery oraz miernika wilgotności przylgowej. Obszary zawilgoceń sprawdzane są nad wyraz precyzyjnie. Obserwacje dotyczą nie tylko ścian, ale też podłoża, sufitów oraz posadzek. Po znalezieniu przyczyny zostaje podjęta decyzja o tym, jakie metody usuwania wilgoci zastosować. Eksperci, którzy zajmują się inspekcją, zwracają też szczególną uwagę na mostki termiczne. Przeprowadzone obserwacje są akceptowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, co ma znaczenie chociażby po powodzi albo po zalaniu mieszkania przez mieszkanie sąsiednie.

Na czym polega osuszanie pomieszczeń?

Wykrycie przyczyny zawilgocenia pozwala na jej usunięcie oraz na to, by jak najszybciej rozpocząć osuszanie pomieszczeń warszawa, nie dopuszczając tym samym do dalszego rozprzestrzeniania się grzyba. Osuszanie wykonywane jest z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu, wobec czego prace przebiegają nie tylko skutecznie, ale również sprawnie. Specjaliści z naszej firmy odradzają klientom samodzielne osuszanie domu, ponieważ może ono nie przynieść tak dobrych rezultatów, jak wtedy, gdy do czynności takiej wykorzystuje się profesjonalną maszynę. Korzystając z naszej oferty, możesz podjąć decyzję, czy wszystkim mamy zająć się my, czy chcesz wynająć osuszacz. Pewne jest natomiast to, że finalnie pozbędziesz się grzyba ze swojego domu lub mieszkania.