Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Izolacja fundamentów – jak to zrobić prawidłowo?

Prawidłowo wykonana izolacja fundamentów to podstawa, jeśli pragnie się uniknąć skraplania pary wodnej i powstawania pleśni. Wiele osób popełnia kardynalny błąd i ociepla wyłącznie ściany zapominając o fundamentach. Należy pamiętać, że właśnie na styku podłogi i ścian konstrukcyjnych dochodzi do zmieszania się zimnych i ciepłych mas powietrza, wynikiem czego jest powstawanie wykwitów pleśniowych.

osuszanie scian

Izolacja fundamentów – jak to zrobić prawidłowo?

Wiele osób zastanawia się, czym izolować fundamenty, aby przyniosło to pozytywny efekt. Prawidłowa izolacja fundamentów polega na ustaleniu głębokości docieplenia. Wiele osób nie wie, jaka powinna być głębokość fundamentu, a także wysokość fundamentów. Wymienione parametry mają spore znaczenie, jeśli chodzi o wykonanie takich prac, jak izolacja przeciwwodna czy też izolacja pozioma ściany budynku. Głębokość docieplenia fundamentu wymaga ustalenia, jak wysoko powinien znaleźć się styropian fundamentowy. Należy pamiętać, że dom podpiwniczony będzie wymagał większego ocieplenia niż parterowy, który znajduje się wysoko nad gruntem. Wysokie fundamenty dotyczą domów posiadających piwnice i kotłownie. Wysoka izolacja ściany fundamentowej gwarantuje jej prawidłowe zabezpieczenie. Należy zadbać o dobry stan powłoki izolacyjnej poprzez wykonanie jej z odpowiednio dobranego materiału. Odpowiedź na pytanie, jak głęboko izolować fundament znajduje się na wielu stronach poświęconych izolacji fundamentów. Wiedzę na ten temat posiadają także renomowane ekipy budowlane.

Izolacja fundamentów – typy izolacji

Izolacje fundamentów budynku dzieli się na izolację poziomą ław fundamentowych bądź płyty fundamentowej, a także izolację pionową zewnętrzną. W zależności od rodzaju gruntu i poziomów gruntowych, można wykonać również izolację przeciwwilgociową bądź też izolację przeciwwodną. Pierwsza z nich przeprowadzana jest, gdy zalegający wokół budynku grunt jest niespójny i łatwo przepuszcza wodę. Może to być piasek lub żwir. Wówczas woda opadowa w czasie największych opadów atmosferycznych łatwo wsiąka i nie piętrzy się przy fundamentach. Izolację przeciwwodną z kolei wykonuje się, gdy poziom wody gruntowej jest zbyt wysoki, co mogłoby spowodować, że budynek będzie stał w wodzie lub na skutek opadów atmosferycznych doszłoby do piętrzenia się jej przy fundamentach.

Izolacja fundamentów – kiedy zacząć prace?

Po ustaleniu, jaka powinna być głębokość fundamentu, a także wysokość fundamentów, należy pamiętać o wyborze terminu wykonania takich prac, jak izolacja ściany fundamentowej. Prawidłowa izolacja fundamentów jest bardzo ważna, aby elementy te były trwałe i wytrzymałe. Muszą one być zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, które powodują ich degradację. Warto pamiętać, że metodą na wzmocnienie fundamentów jest hydroizolacja wewnętrzna. To inaczej izolacja chroniąca przed wilgocią. Prace te powinny być wykonywane w okresie, kiedy sprzyjają ku temu warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Chodzi tutaj głównie o miesiące z niskimi opadami atmosferycznymi.

Materiały do izolacji fundamentów – jakie wybrać?

Oprócz wiedzy na temat tego, jak głęboko izolować fundament, należy pamiętać także o tym, jakiego typu materiały zastosować do wykonania izolacji fundamentów. Prawidłową izolację fundamentów można stworzyć przy użyciu różnych materiałów. Są to lepiki papy, folie – membrany, masy hybrydowe, specjalne masy KMB, elastyczne szlamy uszczelniające. Ponadto izolacja fundamentów – przekrój danego materiału może wskazywać także na zastosowanie betonu wodoszczelnego. Wyżej wymienione produkty nadają się również na cokół fundamentowy. Warto pamiętać o tym, że są to materiały, które zapewniają trwałość takiej konstrukcji, jak elewacja fundamentu. Ponadto wysokie fundamenty można wykonać zarówno z masy hybrydowej, jak i lepików. Warto wspomnieć o tym, że wysokość fundamentu generuje koszty dla właściciela domu decydującego się na izolację tych elementów konstrukcji. Z uwagi na to wykonanie izolacji fundamentów powinno być poprzedzone wyborem odpowiednich materiałów.

Ile kosztuje izolacja fundamentów?

Osoby, które poszukują informacji na temat tego, czym jest prawidłowa izolacja fundamentów, a także jak prezentuje się fundament w gruncie, powinny mieć świadomość, że wiedza na temat tego, czym izolować fundamenty wymaga także zapoznania się z kosztorysem firmy świadczącej usługi budowlane. Izolacja fundamentów to usługa, która rozpoczyna się od kwoty 250 zł za metr kwadratowy. W niektórych regionach kraju pionowa izolacja fundamentów, jak również odkopanie fundamentów czy wykonanie izolacji pionowej fundamentów to koszt rzędu 400 zł za metr kwadratowy. Wiedza na temat tego, ile kosztuje izolacja fundamentów jest kluczowa dla każdej osoby planującej jej przeprowadzenie. Przy oszacowaniu kosztów należy wziąć pod uwagę grubość powłoki izolacyjnej, stan ściany budynku, a także termin, kiedy ma być wykonana izolacja ścian fundamentowych.

Izolacja fundamentów – dlaczego jest konieczna?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że brak odpowiedniej izolacji fundamentów prowadzi do ich uszkodzenia. Izolacja fundamentów jest kluczowa zarówno dla osób posiadających budynki podpiwniczone, jak i parterowe. Fatalny stan ścian fundamentowych wynika przede wszystkim z degradacyjnego działania wilgoci. Konsekwencją stykania się ciepłych i zimnych mas powietrza oraz braku izolacji ściany fundamentowej jest osadzanie się pary wodnej, jak również powstawanie wykwitów pleśniowych wewnątrz nieruchomości. Izolacja pozioma oraz grubość powłoki izolacyjnej mają ogromne znaczenie, jeśli pragnie się zabezpieczyć dom przed degradacyjnym działaniem wilgoci. Podobnie rzecz ma się z wykonaniem izolacji wodnej ściany budynku. Ona również warunkuje zabezpieczenie go przed niszczeniem.

Jak wykonać izolację fundamentów krok po kroku?

Izolacja fundamentów polega na ustaleniu, jak głęboko izolować fundament, a także, jak głęboko odkopać fundament. Sprawne odkopanie fundamentów, jak również wykonanie izolacji fundamentów powinno być rozłożone w horyzoncie czasowym z uwzględnieniem rodzaju wykonanej izolacji fundamentów czy zastosowanych do tego celu materiałów. Najpierw następuje przygotowanie, później gruntowanie ściany fundamentowej hydroizolacja, nałożenie płyt izolacyjnych, a także wykończenie całości. Dzięki temu można stworzyć izolację ściany fundamentowej z grubością powłoki izolacyjnej optymalnie dobraną do potrzeb danego budynku.

Jakie są rodzaje izolacji fundamentów?

Rodzajami izolacji fundamentów jest izolacja pozioma, która chroni przed wilgocią na styku ścian. Bez niej może dojść do powstania pęknięć i osiadania budynku. Ponadto warto także uwzględnić wykonanie hydroizolacji poziomej przy użyciu papy układanej na lepiku lub papy termozgrzewalnej. Zarówno izolacja pozioma, jak i izolacja pionowa fundamentu mają kluczowe znaczenie przy zabezpieczeniu ścian przed działaniem wilgoci. Można wykonać także izolację termiczną ściany budynku i izolację przeciwwodną.

Kiedy warto zdecydować się na przeciwwilgociową izolację fundamentów?

Przeciwwilgociowa izolacja budynku jest uzależniona od typu gruntu, a także poziomu wód gruntowych. Prace te można wykonać, gdy grunt zalegający wokół nieruchomości jest nieswoisty, jak również wykazuje się bardzo dobrą przepuszczalnością. Może to być podłoże piaskowe bądź żwirowe, które przepuszcza wodę opadową. Izolację przeciwwilgociową można wykonać wówczas, gdy w czasie największych opadów atmosferycznych woda opadowa jest w stanie szybko wsiąkać w piasek lub żwir i nie piętrzy się przy fundamentach. Należy pamiętać, że izolacja przeciwwilgociowa powinna być stworzona wtedy, gdy maksymalny poziom wody gruntowej jest poniżej spadu lub płyty fundamentowej. Izolacja przeciwwilgociowa budynku może być przeprowadzona także w nieruchomościach posadowionych na gruntach mniej przypuszczalnych. Wówczas należy zrobić sprawnie działający drenaż.

Kiedy warto zdecydować się na izolację fundamentów przeciwwodną?

Prawidłowo stworzona izolacja przeciwwodna stosowana jest, gdy poziom wody gruntowej jest tak wysoki, że budynek stoi w wodzie bądź też na skutek nadmiernych opadów atmosferycznych może dojść do gwałtownego spiętrzenia się wody opadowej przy fundamentach. Budynki podpiwniczone lub częściowo podpiwniczone muszą być posadowione nie na ławach, lecz na dobrej jakości płycie fundamentowej. Wówczas izolacje fundamentów takiego budynku dzieli się na pionową, dotyczącą ław fundamentowych lub płyty fundamentowej, a także izolację pionową wewnętrzną czy izolację poziomą posadzki.

Dobra izolacja pozioma zapobiega podciąganiu kapilarnemu wilgoci przez mur. Wykonywana jest na wierzchu ław fundamentowych powyżej poziomu terenu, czyli pod ścianami parteru lub pod stropem piwnic. Izolacja pozioma ław fundamentowych musi być szczelnie połączona z izolacją pionową ścian fundamentowych, jak również izolacją podposadzkową. To metoda, dzięki której można uniknąć naporu wilgoci w ściany. Należy pamiętać, że izolacja pionowa połączona z izolacjami poziomymi, musi przechodzić w strefę cokołową. Powinna być chroniona przed uszkodzeniem, między innymi w czasie zasypywania wykopów. Izolacja pozioma podposadzkowa chroni przed przedostawaniem się wilgoci przez warstwy podłogowe.

Prawidłowo wykonana izolacja ścian fundamentowych to gwarancja tego, że w budynku nie zacznie pojawiać się wilgoć czy problemy ze skraplaniem pary wodnej. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Właściciele nieruchomości również mogą zdecydować się na zamówienie izolacji fundamentów. Warto wiedzieć, że brak odpowiedniej izolacji fundamentów powoduje degradację i zawilgocenie ścian oraz możliwość osadzania się budynków w gruncie.