Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jakie warunki powinna spełniać profesjonalna firma osuszająca?

Firm reklamujących się jako fachowcy od osuszania powierzchni na rynku jest bardzo dużo. Prześcigają się, oferując atrakcyjne ceny, szeroki zakres usług i krótkie terminy realizacji. Przeciętny klient nieznający branży, omamiony obietnicami może w prosty sposób „naciąć” się na mało rzetelną firmę i zastać po prostu oszukany. Gdzie i jak zatem szukać naprawdę profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem? I co ważniejsze, na co zwrócić uwagę wybierając tę najbardziej odpowiednią?

Zakres usług profesjonalnej firmy osuszającej

Poszukiwania fachowców powinniśmy zacząć od ustalenia, jakie usługi będą nam potrzebne. Jeśli doszło w naszym mieszkaniu do zalania, np. wskutek awarii kanalizacji bądź usterki pralki, musimy wezwać specjalistów od osuszania pomieszczeń i zabezpieczania przed pojawieniem się grzyba. W przypadku powodzi lub podtopienia, dobrze by było, gdyby firma osuszająca świadczyła również usługę osuszania podposadzkowego. Natomiast, gdy mamy do czynienia z wyciekiem, np. ze ściany, a nie znamy jego przyczyny, powinniśmy wezwać fachowców, którzy zajmą się lokalizacją wycieku, naprawą usterki oraz osuszeniem pomieszczenia. Istnieją firmy, które w swojej ofercie mają wszystkie te czynności, a także kilka innych, które mogą okazać się równie przydatne. Takie kompleksowe przedsiębiorstwa oferują zazwyczaj:

 • analizę i ocenę szkód;
 • wstępny kosztorys i określenie czasu na przeprowadzenie wymaganych prac;
 • lokalizację wycieków;
 • osuszanie podposadzkowe;
 • osuszanie ścian, sufitów, podłóg po zalaniu oraz tynków po remoncie;
 • ozonowanie;
 • odgrzybianie;
 • pomiar wilgotności;
 • remont po zalaniu;
 • wynajem osuszaczy;
 • doradztwo i instrukcję postępowania po zakończonych pracach;
 • pomoc w uzyskaniu zwrotu kosztów z ubezpieczenia.

I choć wydawać by się mogło, że raczej nie będziemy potrzebować tych wszystkich usług podczas jednorazowego zdarzenia, jakie nam się przytrafiło, to jednak warto szukać firm posiadających właśnie taki kompleksowy profil działalności. Zatrudniając takich fachowców, możemy mieć pewność, że pomogą w razie gdyby wystąpiła konieczność wykonania dodatkowych czynności związanych z osuszeniem pomieszczenia. Ponadto pozwoli nam to zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, które musielibyśmy stracić w przypadku zatrudnienia kilku firm – każdej do innej pracy.

Gdzie szukać godnej zaufania firmy osuszającej

W dzisiejszych czasach prawie wszyscy traktują Internet jako swego rodzaju kopalnię wiedzy. Nie inaczej jest też w przypadku chęci znalezienie naprawdę dobrej i kompleksowej firmy osuszającej. Wyszukiwarka, po wpisaniu frazy „osuszanie pomieszczeń” pokaże nam wyniki poukładane w zależności od popularności witryn. Dzięki temu na pierwszych miejscach znajdą się firmy, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Warto jednak dopisać swoją lokalizację w zapytaniu, gdyż to pozwoli wyszukiwarce zawęzić krąg poszukiwań, a nam znaleźć firmę dostępną w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Przeglądając witryny polecane przez wyszukiwarkę, należy mieć na uwadze nie tylko to, co dana firma pisze na swój temat, ale również realizacje, jakimi może się poszczycić, oraz rekomendacje, oraz opinie. Nie wszystkie przedsiębiorstwa mają na swoich stronach udostępnioną możliwość dodawania opinii przez klientów, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ponowne skorzystanie z pomocy wyszukiwarki i wpisanie w niej nazwy interesującej nas firmy z dopiskiem „opinie”. W ten sposób możemy dowiedzieć się, jak w rzeczywistości kształtuje się obraz przedsiębiorstwa z punktu widzenia klienta.

Nie zaszkodzi również popytać wśród rodziny i znajomych, czy przypadkiem nie spotkali się z opiniami na temat jakiejś firmy osuszającej z okolicy, lub czy sami nie korzystali z takich usług. Oczywiście odpowiedź na takie pytanie zawsze będzie bardziej godna zaufania niż jakakolwiek opinia z Internetu.

Mnogość ofert różnych firm zajmujących się osuszaniem i innymi pracami z tym związanymi może przyprawić niejedną osobę o zawrót głowy, ale przecież najważniejsze jest to, by fachowcy spełnili nasze oczekiwania i wywiązali się z obietnic składanych w swoich ofertach. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne sprawdzenie przedsiębiorstwa przed zamówieniem usług oraz dopytanie, czy na pewno możemy liczyć na pomoc w naszym konkretnym przypadku. Profesjonalne firmy same udzielą informacji, jakie działania dodatkowe będą wymagane, a także przyślą specjalistę, który oceni i wyceni zakres prac. Na takich usługach nie warto oszczędzać, zatem jeśli już znajdziemy firmę, która wyda nam się rzetelna, nie rezygnujmy z jej usług, tylko dlatego, że nie jest najtańsza na rynku.