Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Osuszanie kondensacyjne — czym jest?

Osuszanie kondensacyjne pomieszczeń pozwala usunąć nadmiar wilgoci ze ścian i podłóg przy wykorzystaniu zjawiska skraplania wody. Proces ten wymaga schłodzenia temperatury powietrza do poziomu poniżej puntu rosy. W efekcie zmniejsza się wilgotność powietrza. Sytuację tę można zaobserwować latem – objawia się pojawieniem m.in. kropel na zimnej butelce, jak i zimą – wówczas charakterystyczne są zaparowane lustra czy szyby. Na czym polega osuszanie kondensacyjne? Wyjaśniamy.

Osuszanie kondensacyjne – zasady działania

Osuszanie kondensacyjne odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń. Są one wyposażone w sprężarkowy układ chłodniczy – pozwala on skondensować parę wodną. Proces ten odbywa się przy wykorzystaniu czynnika chłodniczego – ten jest sprężany przez sprężarkę i tłoczony przez układ chłodniczy. W efekcie zwiększa się ciśnienie, a wraz z nim temperatura czynnika. Tak sprężony przez osuszacz kondensacyjny czynnik trafia do skraplacza i ulega ochłodzeniu. Takim sposobem osuszone powietrze odbiera ciepło z czynnika i przy wykorzystaniu wentylatora jest wywiewane do pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że w procesie tym dochodzi również do zmiany stanu czynnika – z gazowego na ciekły.

Na tym jednak nie koniec osuszania kondensacyjnego. Skroplony czynnik trafia do organu dławiącego – tam powstaje różnica ciśnień, która doprowadza do rozprężenia czynnika i jego powolnego odparowywania. Na tym etapie, przy pomocy parownika, wraca on z postaci ciekłej do gazowej. Dzięki temu zmniejsza się temperatura czynnika, a to z kolei sprawia, że powietrze oddaje mu ciepło. Obniżenie się temperatury poniżej punktu rosy doprowadza do skroplenia się nadmiaru wilgoci na ścianach parownika – w takiej postaci trafia ona na specjalną tackę. Proces ten odbywa się nieustannie – sprężarka ponownie zasysa czynnik i obieg rozpoczyna się na nowo.

Warto wyjaśnić, że w procesie tym bardzo ważną rolę odgrywa wentylator. To dzięki niemu powietrze przedostaje się do parownika i może być skroplone, osuszone i ochłodzone. Należy zaznaczyć również, że temperatura wydmuchiwanego powietrza powinna mieć wartość nawet o 8 stopni Celsjusza wyższą od zasysanego – w takiej sytuacji proces przebiega sprawniej i pozwala szybciej usunąć nadmiar wilgoci.

Osuszanie kondensacyjne – kiedy jest wykorzystywane?

Osuszanie kondensacyjne doskonale sprawdza się w przypadku usuwania wilgoci z nieruchomości powstałych w skutek zalania przez sąsiada czy w wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych. Tego typu metodę można również wykorzystać również przy wyciekach z centralnego ogrzewania, jak i z instalacji hydraulicznej.

Osuszacze kondensacyjne pozwalają także usunąć nadmiar wilgoci spowodowany niewłaściwie wykonaną izolacją pozioma budynku. Należy jednak pamiętać, że poza osuszaniem ścian i posadzek, konieczne jest jeszcze naprawienie izolacji – w przeciwnym razie problem pojawi się ponownie.

Specjaliści zalecają skorzystanie z usług osuszania budynków metodą kondensacyjną w przypadku braku lub źle wykonanej izolacji termicznej. W tym wypadku również konieczne jest jej poprawienie – pomocne jest użycie kamery termowizyjnej, która pozwala szybko i skutecznie usunąć mostki cieplne. Dopiero po usunięciu nieprawidłowości można przystąpić do pozbywania się nadmiaru wilgoci.

Ostatnim przypadkiem wykorzystania osuszaczy kondensacyjnych jest ich użycie podczas budowy nieruchomości lub remontu. Urządzenie to pozwala bowiem osuszyć ściany i wylewki, a tym samym przyśpieszyć wykonywanie prac.

Jakie zalety ma osuszanie kondensacyjne?

Osuszanie kondensacyjne wiąże się z wieloma zaletami. Nie tylko pozwala skutecznie usunąć namiar wilgoci, ale przede wszystkim jest metodą nieinwazyjną. W efekcie nie tylko osuszane powierzchnie nie ulegają zniszczeniu, ale też osoby, które przebywają we wnętrzach, nie są narażone na szkodliwe działanie czynników chemicznych.

Osuszanie kondensacyjne pozwala:

  • skrócić czas usuwania wilgoci,
  • zminimalizować liczbę osób zaangażowanych w wykonywanie prac,
  • obniżyć koszty związane z usuwaniem nadmiaru wilgoci m.in. przez zmniejszenie ryzyka konieczności przeprowadzenia gruntownych remontów,
  • pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania w przypadku nowych nieruchomości,
  • minimalizuje ryzyko wystąpienia grzybów i pleśni,
  • pozwala przyśpieszyć realizację prac wykończeniowych,
  • zmniejsza koszty powstałe w wyniku zbyt długiego utrzymywania się wilgoci na ścianach i posadzkach.

To jeszcze nie wszystkie zalety osuszania kondensacyjnego. Metodę tę doceniają nie tylko Klienci indywidualni, ale też przedsiębiorstwa budowlane. Nic dziwnego – urządzenia te pozwalają skrócić czas usuwania wilgoci z roku do nawet kilkudziesięciu dni.