Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czy osuszanie po zalaniu jest konieczne?

Zalane mieszkanie to zawsze kłopotliwy problem skutecznie uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna zalanego mieszkania, należy reagować od razu. Nie ma znaczenia, czy awaria leży po stronie zaworów w mieszkaniu, czy w mieszkaniu sąsiadów, najważniejsze jest bezzwłoczne pozbycie się skutków zalania.

Praktyczne porady na temat osuszania mieszkania

Jeśli szybko zareagujemy i sama usterka nie będzie poważna, osuszanie mieszkania może nie być konieczne. Niestety, najczęściej jest tak, że trzeba osuszyć poszczególne pomieszczenia. Mieszkanie trzeba osuszyć, żeby nie doprowadzić do pojawienia się pleśni lub grzybów, jakie są niekorzystne dla zdrowia.

O tym, jak będzie przebiegać osuszanie pomieszczeń po zalaniu decyduje to, jaka panuje pora roku za oknem. Latem wskazane jest otwarcie drzwi i okien, ponieważ ciepłe powietrze jest sprzyjające. Dzięki niemu tynki szybciej wysychają. Sytuacja nie jest tak korzystna, gdy do zalania dojdzie jesienią lub zimą, kiedy nie tylko jest zimno, ale powietrze na zewnątrz jest wilgotne. Wtedy warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnego urządzenia do osuszania. Wiele firm oferując osuszanie mieszkań po zalaniu korzysta z takich rozwiązań. Można więc to zlecić fachowcom albo wynająć specjalistyczne urządzenie i zająć się wszystkim samodzielnie. Wykorzystanie osuszacza jest na pewno lepszą opcją niż czekanie na to aż ściany wyschną same.

Poza zalaną ścianą może być też zalany sufit albo podłoga. To dzieje się najczęściej wtedy, gdy zalewają nas sąsiedzi. W takiej sytuacji należy skorzystać z nowoczesnych urządzeń, zbierających wilgoć zarówno z powietrza, ścian, jak i podłóg. Nie da się zaprzeczyć, że wilgoć oraz ciepłe powietrze sprzyjają pojawieniu się drobnoustrojów i pleśni. Dlatego po ukończonym osuszaniu można skorzystać z ozonowania. Wiele firm na rynku oferuje taką usługę, dającą pewność utrzymania optymalnych warunków środowiskowych po zalaniu mieszkania.

O tym, ile dokładnie będzie trwało osuszanie decyduje to, jak rozległe było. Im większe, tym więcej czasu należy poświęcić na taką czynność. Po dużym zalaniu mieszkania osuszanie może trwać nawet kilkanaście dni. Trzeba równocześnie pamiętać o tym, że nie można rozpoczynać korzystania z nowoczesnego sprzętu zbyt wcześnie, z uwagi na to, że mokre mury zostałyby szybko pozbawione wilgoci mogłyby zostać uszkodzone.

Zalety osuszania podposadzkowego

Wykorzystanie nowocześnie zaprojektowanych osuszaczy jest zasadne już na etapie budowy domu. Szczególne znaczenie ma to tam, gdzie ma być położone ogrzewanie podłogowe. Wówczas ma się pewność, że posadzka będzie sucha.

Kolejną sytuacją, kiedy zastosowane jest osuszanie podposadzkowe jest właśnie zalanie mieszkania. Wykorzystanie osuszaczy jest znaczące, ponieważ nie ma tak naprawdę możliwości, żeby w zamkniętym pomieszczeniu wszystko wyschnęło samo. Woda i wilgoć nie mają ujścia. Jedyna opcja, by wilgoć przedostała się na zewnątrz to przerwa dylatacyjna, znajdująca się pomiędzy ścianą a posadzką. To jednak wiąże się z ryzykiem zawilgocenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych, i doprowadza do trwałego niszczenia tynku.

Skutki zalania a wydajność osuszacza

To, że profesjonalne osuszanie jest potrzebne, nie ulega wątpliwości. Należy jednak zawsze dokładnie przemyśleć dobór odpowiedniego urządzenia. Każdorazowo, gdy odbywa się osuszanie lokalu prywatnego lub mającego charakter publiczny, urządzenie do osuszania powinno być przystosowane wydajnością do tego, jakie są szkody.

Przyjmuje się, że do skutecznego osuszania lokalu potrzebne są cztery wymiany powietrza na godzinę. Na tej podstawie eksperci wykonują obliczenia, dzięki którym nie mają później trudności z dopasowaniem właściwego sprzętu. Jeśli zalane zostało duże mieszkanie i kilka pomieszczeń domaga się rzetelnego wysuszania, należy skorzystać z kilku urządzeń. Ich optymalne rozmieszczenie jest kluczowe dla przyspieszenia i efektywnego zakończenia wszystkich prac.

Bardzo często stosowane są wentylatory, mające za zadanie zbierać suche powietrze. Zaleca się, aby były one ustawione wzdłuż ściany, żeby skutecznie pobierać powietrze wylatujące z osuszacza. Tak rozplanowana cyrkulacja powietrza zwiększa w jeszcze większym stopniu wydajność osuszacza. Równomierne rozstawienie osuszaczy okazuje się kluczowe, kiedy chce się uzyskać doskonałe rezultaty w krótkim czasie.

Cały czas należy mieć na uwadze praktyczne rozwiązania. Jeśli na przykład w kilku pomieszczeniach zalania są niewielkie, można wybrać urządzenia mniejsze. Odpowiednio ustawione urządzenia do osuszania i wentylowania sprawiają, że czas osuszania wynosi maksymalnie 14 dni.

Dlatego tak ważne jest to, by skontaktować się z firmą rzetelną, co do jakiej działalności wiadomo, że usługi wykonuje sprawnie, z zastosowaniem wysokiej jakości sprzętu. Osuszanie mieszkania po zalaniu jest bardzo ważne. Trzeba zrobić to sprawnie, wykorzystując innowacyjny sprzęt. Ze względu na to, że zalanie mieszkania może zdarzyć się każdemu. Warto wiedzieć, jak od razu zareagować.