Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Remont mieszkania po zalaniu – od czego zacząć?

Zalanie mieszkania, niezależnie czy jego winowajcą jest sąsiad z góry, pęknięta instalacja, czy też wina spoczywa na spółdzielni mieszkaniowej, to zdarzenie, które może wyrządzić naprawdę wiele szkód. Wbrew pozorom zalanie jest dość częstym zdarzeniem, jednak nie każdy jest na nie przygotowany. Warto wiedzieć, że za szkody wywołane zalaniem mieszkania płaci ubezpieczyciel – ale tylko wówczas, gdy mieszkanie jest ubezpieczone. Nie zmienia to jednak faktu, że po zalaniu mieszkania trzeba przygotować się na remont. Czy trzeba skuwać tynki? A może wystarczą zaledwie lekkie renowacje? Na jakie prace trzeba się przygotować, aby doprowadzić mieszkanie do poziomu sprzed zalania? Robić remont samodzielnie, czy jednak zdecydować się na profesjonalną ekipę, która wykona go za nas?

Czy po zalaniu trzeba skuwać tynk?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy po zalaniu mieszkania istnieje potrzeba skuwania tynków ze ścian. Prawda jest taka, że to zależy od tego, jakie szkody zostały wyrządzone przez wodę lub wilgoć i jak długo czekało się na zrobienie remontu. Aby dowiedzieć się, jak głęboko sięgają zawilgocenia ścian, trzeba po kolei zdejmować z nich warstwy – w tym złuszczoną farbę i gładź. Tylko w ten sposób można zobaczyć na własne oczy, jak daleko sięgają zniszczenia wyrządzone przez wodę bądź wilgoć.

optimal osuszanie

Czy trzeba skuwać tynk?

4 kroki do pozbycia się zacieków ze ścian

Jak zatem zacząć remont mieszkania po zalaniu? Po pierwsze, należy usunąć farbę z miejsca, w którym widać zalanie. Często razem z farbą będzie odpadać także znajdująca się pod nią warstwa gładzi. Po drugie, warto pokryć ściany i sufit (jeśli trzeba) preparatem gruntującym, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności kolejnych nakładanych warstw oraz zmniejszenie chłonności ścian. Po trzecie, dobrze pokryć ściany masą szpachlową – trzeba jednak zrobić to równomiernie. Za pomocą masy szpachlowej wyrównuje się ścianę. Warto pamiętać o tym, aby zapewnić masie odpowiednie warunki do wyschnięcia. W pokoju powinna być dobra wentylacja, ale zdecydowanie powinno się unikać przeciągów. Po czwarte należy ponownie zamalować farbami miejsce, które się naprawiło. Dzięki temu ściana będzie prezentować się jak nowa.

Remont – robić samemu czy zlecać profesjonalistom?

Czy warto robić remont samodzielnie? A może lepiej zlecić prace remontowe profesjonalnym firmom usługowym? W Polsce bardzo wiele osób próbuje robić remonty w swoich mieszkaniach samodzielnie. Czy jednak po zalaniu bezpiecznym będzie robienie remontu na własną rękę? To wszystko zależy od wielu czynników, jeśli zniszczenia są niewielkie, można próbować je naprawić samodzielnie. Jeśli jednak zniszczenia są głębokie i niemal „wrosły w ścianę”, wtedy lepiej zamówić profesjonalną firmę, która za nas wykona usługi remontowe.

Odwilgacanie mieszkania – czy warto zrobić przed remontem?

Czasami w mieszkaniu po prostu pojawia się wilgoć i nie ma ona nic wspólnego z zalaniem. Wilgoć bywa naprawdę podstępna, ponieważ nie tylko niszczy ściany budynku, czy sprzęty znajdujące się w pomieszczeniach (szczególnie te elektryczne, które nie są odporne na wodę), ale także źle wpływa na zdrowie ludzi mieszkających w zawilgoconych wnętrzach. Warto zatem za wszelką cenę się jej pozbyć – na szczęście profesjonalne firmy są wyposażone w odpowiedni sprzęt, który osusza powietrze w pomieszczeniu i sprawia, że wilgoć utrzymana jest na optymalnym poziomie. Trzeba bowiem wiedzieć, że zbyt suche powietrze także jest niebezpieczne dla ludzi i domu.

W jakich sytuacjach warto wykonać pomiar wilgotności w mieszkaniu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto monitorować poziom wilgoci w mieszkaniu przez cały czas. Obecnie jest to dość proste zadanie, szczególnie wtedy, gdy mieszkanie nie zostało zalane, ani nie zdarzyły się inne, wyjątkowe sytuacje. W wielu sklepach, także internetowych, można kupić specjalne mierniki wilgoci powietrza, zwane higrometrami, za pomocą których z łatwością można wykonywać dokładne pomiary wilgoci znajdującej się w powietrzu. Jednak nie we wszystkich przypadkach samodzielne mierzenie poziomu wilgoci powietrza będzie dobrym pomysłem, czasami trzeba zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która ma dostęp do specjalistycznego sprzętu. Kiedy warto skorzystać z jej usług?

Sprawdź wilgotność w domu, który zamierzasz kupić

Z usług profesjonalnej firmy osuszającej, która ma w swoim zestawie także usługi wykonywania pomiarów wilgoci, warto skorzystać wtedy, gdy chce się kupić dom bądź mieszkanie na własność. I chodzi nie tylko o budynki z drugiej ręki, ale również o lokale proponowane przez deweloperów. Nie ma bowiem sensu wierzyć we wszystkie słowa wypowiadane przez inwestorów proponujących mieszkania. Nawet takich po naprawdę zawyżonej cenie. W każdym pomieszczeniu może panować zbyt duża wilgotność, wszędzie jest możliwy rozwój pleśni na ścianie. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto jest najpierw całkowicie prześwietlić miejsce, które zamierza się kupić.

Planujesz remont? Sprawdź, czy w ścianach i posadzkach nie ma wilgoci!

Kolejną sytuacją, podczas której warto sprawdzić stan wilgoci w powietrzu, jest remont mieszkania bądź domu. Remonty zajmują dużo czasu i uwagi. Nikt nie chce, aby cała praca poszła na marne tylko dlatego, że do ścian przeniknęła duża ilość wilgoci. Szczególnie mowa tutaj o takich pomieszczeniach, jak łazienka, w której non-stop poziom wilgoci jest wysoki. Jeżeli będziesz wiedzieć, w jakim stanie jest powietrze w twoim domu, będziesz w stanie lepiej zaplanować cały remont. Być może przed remontem zdecydujesz się na skorzystanie z opcji osuszenia powietrza i całego pomieszczenia z wilgoci, która się tam zebrała.

Twoje mieszkanie zostało zalane? Sprawdź poziom wilgoci!

Firma osuszająca warszawa

Tak, tak to też da się osuszyć

Najważniejszą sytuacją, kiedy trzeba wykonać pomiar wilgoci w pomieszczeniu, jest zalanie. Jeżeli Twoje mieszkanie zostało zalane przez sąsiada z góry lub pękła instalacja wodna w domu, wtedy trzeba oszacować rozmiar szkód. Przeważnie w takich sytuacjach zaistnieje także potrzeba wykonania remontu, jednak zawsze najpierw warto sprawdzić zawilgocenie ścian czy podłóg. Co więcej, tego typu pomiary można wykonać (a nawet trzeba) w momencie zgłaszania ubezpieczycielowi zdarzenia jakim jest zalanie. Dzięki temu masz pewność, że ubezpieczyciel będzie musiał pokryć szkody, jakie zostały wyrobione przez wilgoć.

Sprawdzać poziom wilgoci samodzielnie czy zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy?

We wspomnianych wyżej sytuacjach, zdecydowanie warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów posługujących się specjalistycznym sprzętem. Dzięki temu będzie się miało pewność co do dokładności pomiarów, jakie zostaną wykonane. Domowe sposoby i posiłkowanie się higrometrami, które można kupić w sklepach, warto zostawić sobie na co dzień. Warto również pamiętać o tym, że mając rękę na pulsie można zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom.