Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Na czym polega kompleksowe odgrzybianie pomieszczeń?

Grzyb w pomieszczeniu nie tylko nieprzyjemnie wygląda i pachnie, lecz przede wszystkim może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu osób przebywających w miejscu, w którym występuje. Pleśń i grzyb stanowią źródło niebezpiecznych dla zdrowia patogenów, które mogą doprowadzić do rozwoju groźnych chorób, takich jak alergie, nasilić astmę, infekcje układu oddechowego, podrażnienie śluzówki oka, zmęczenie, mdłości i zaburzenia koncentracji, osłabienie odporności, grzybicę, a nawet choroby nowotworowe. Jak zatem poradzić sobie z tymi pojawiającymi się w naszym mieszkaniu pasożytami?

Pleśń na ścianach domu zalanego w wyniku huraganu Katrina (2005)

Zanim pojawi się grzyb

Najczęstsze przyczyny pojawienia się grzyba w mieszkaniu to:

  • za wysoka wilgotność pomieszczeń;
  • nieprawidłowa wentylacja;
  • nieszczelne okna;
  • zła termoizolacja budynku;
  • zbyt wysoka temperatura panująca we wnętrzach, przy jednoczesnym braku odpowiedniej wentylacji;
  • wycieki wody, nieprawidłowe usunięcie skutków awarii wodociągowej lub zalania mieszkania.

Wszystkie te czynniki wpływają na powstawanie nie tylko grzybów, ale również sprzyjają rozwojowi innych drobnoustrojów. Niestety często zdarza się nie dbamy lub nie mamy wpływu na zapobiegnięcie pojawieniu się takich nieproszonych lokatorów, dlatego ważne jest jak najszybsze ich zwalczenie, a także zabezpieczenie pomieszczeń przed ich nawrotem. Aby uniknąć pojawienia się grzyba, pleśni i innych niemiłych gości należy dbać o odpowiednie wietrzenie domu oraz posiadać sprawnie działającą instalację wentylacyjną.

Walka z grzybem

Z pewnością nie powinniśmy podejmować się tego samodzielnie. Dlaczego? Przede wszystkim nie tylko grzyb stanowi dla nas zagrożenie, ale również nieodpowiednio dobrane i źle użyte środki grzybobójcze. Preparaty te mogą być silnie trujące, natomiast nieprawidłowe ich użycie skutkować może poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Zamalowywanie farbą lub uszczelnianie już spleśniałych powierzchni również nie ma sensu, gdyż nie likwiduje toksycznych substancji i nie zwalczy grzyba, lecz jedynie na krótki czas go zakryje. Jedynym odpowiedzialnym i w pełni skutecznym sposobem na wygranie walki z grzybem jest zatrudnienie specjalistów, którzy są odpowiednio przeszkoleni w tej kwestii. Firmy zajmujące się odgrzybianiem stosują profesjonalne preparaty i metody, które nie tylko skutecznie zwalczą pasożyty, ale i są bezpieczne dla osób przebywających w pomieszczeniu po przeprowadzonym odgrzybianiu. Środki stosowane przez firmy uprawnione do specjalistycznej walki z grzybem bardzo skutecznie zabezpieczają przed jego nawrotem, a także są spełnią wszelkie obowiązujące normy.

Pożegnanie z grzybem

Specjalistyczne i kompleksowe firmy zajmujące się odgrzybianiem, świadczą również usługę ozonowania, czyli dezynfekcji. Ozonowanie ma na celu likwidację zarodników grzybów być może znajdujących się jeszcze w powietrzu lub w różnych zakamarkach oraz usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Dzięki przeprowadzeniu takiej dezynfekcji, nie tylko mieszkanie będzie wolne od wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów, ale również odświeżone i sterylne. Wygrana walka z grzybem nie powoduje jednak, że miejsca, w których występował, będą wyglądały jak nowe, dlatego konieczne będzie ich odświeżenie.

Odgrzybianie można wykonywać o dowolnej porze roku, wizyta fachowców zwykle trwa kilka godzin i jest jednorazowa. Cena przeprowadzenia tego procesu jest zależna od powierzchni zagrzybienia danego pomieszczenia, rodzaju porażenia grzybem lub pleśnią oraz od rodzaju odgrzybianego materiału budowlanego.

Na koniec drobne przypomnienie – nie jesteśmy w stanie przeprowadzić dobrego rozpoznania, ani dobrać najlepszego środka grzybobójczego – te najmocniejsze i najbardziej skuteczne nie są dostępne w sklepach, dlatego samodzielna walka z grzybem może nie tylko być dla nas zagrożeniem, ale również okazać się nieskuteczna.