Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jakie szkody wyrządza zbyt duża wilgotność powietrza w domu?

Wiele domów i mieszkań jest mocno zawilgoconych. Gdy jednak nie ma widocznych objawów wilgoci w pomieszczeniu, ludzie nie zdają sobie z jej obecności sprawy. W związku z tym tak ciężko jest w ostateczności samodzielnie poradzić z osuszaniem zawilgoconego pomieszczenia. Na szczęście istnieją profesjonalne firmy zajmujące się osuszaniem pomieszczeń, które są w stanie osuszyć powietrze w każdym miejscu. Warto jednak mieć świadomość tego, jakie szkody potrafi wyrządzić wilgoć znajdująca się w pomieszczeniu – nie tylko dla samego lokum, ale także dla zdrowia.

Kiedy można stwierdzić, że pomieszczenie jest zbyt mocno zawilgocone?

Jeżeli w powietrzu przez dłuższy czas utrzymuje się podwyższone stężenie wilgotności, które przewyższa 60%, wtedy można mieć pewność, że całe pomieszczenie również jest zawilgocone. Taka wilgotność jest niebezpieczna dla zdrowia i jednocześnie jest w stanie zniszczyć wiele przedmiotów. Dlatego trzeba dbać o to, aby w powietrzu nie znajdowała się nadmierna wilgoć. Można to zrobić chociażby monitorując poziom wilgoci za pomocą higrometru. Współczesne higrometry pokazują procentowy poziom wilgoci w mieszkaniu, wobec czego w porę można ją zauważyć i podjąć stosowne kroki, aby się jej pozbyć.

Jakie powietrze jest najbardziej optymalne?

Najbardziej optymalnym stężeniem wilgotności w pomieszczeniu jest poziom od 40 do 60%. Poniżej tych wartości, powietrze staje się zbyt suche dla człowieka i to także nie jest zbyt dobra sytuacja ani dla zdrowia, ani dla sprzętów znajdujących się w domu. W razie, gdyby powietrze stało się zbyt suche, zawsze można podjąć próbę nawilżenia go – chociażby za pomocą specjalnych nawilżaczy powietrza. Jak zatem widać, poziom nawilżenia powietrza trzeba utrzymać na konkretnym poziomie, aby wszystko było dobrze – od sprzętów domowych, aż po zdrowie.

Jakie negatywne skutki dla zdrowia powoduje zawilgocone powietrze?

optimal osuszanie

Skutki zbyt dużej wilgotności powietrza.

Nadmierna wilgotność może spowodować w naszym organizmie różne szkody. Zdrowie jest przecież najważniejsze. Warto zatem mieć świadomość, że zbyt wilgotne powietrze źle wpływa na oddychanie – człowiek ma wrażenie, że powietrze jest ciężkie i ciężko jest nim oddychać. Zbyt duża wilgotność źle wpływa również na alergików – przede wszystkim dlatego, że w zawilgoconych pomieszczeniach często pojawiają się grzyby i pleśnie. Nie można również zapomnieć o tym, że wilgoć bardzo zaognia infekcje, które toczą się w organizmie. I warto mieć również świadomość, że przez wilgoć pogarsza się koncentracja a także sen, który jest niezbędny w procesie rekonwalescencji.

Jakie szkody może powodować zbyt mokre powietrze w pomieszczeniach domowych?

A co złego może spowodować wilgoć w pomieszczeniach? Jak już zostało wspomniane, przez nadmierną wilgotność w pomieszczeniu może pojawić się pleśń oraz grzyby, które ciężko jest później usunąć, bez ingerencji w ścianę. Oprócz tego, wilgoć negatywnie wpływa również na przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu – szczególnie te elektryczne. Tego typu urządzenia mogą się nawet od nadmiernej wilgoci zepsuć. Jak więc widać, szkody mogą być naprawdę kosztowne.

Jak osuszyć zawilgocone pomieszczenie?

Jeżeli zauważyłeś w swoim mieszkaniu nadmierną wilgoć, to jak najszybciej musisz się jej pozbyć. Możesz to zrobić samodzielnie, jednak domowe metody mogą działać tylko wtedy, gdy wilgoć jeszcze nie zdążyła poczynić większych szkód i jest w pomieszczeniu od niedawna. Jeżeli natomiast już od jakiegoś czasu mieszkanie jest zawilgocone, to warto wtedy zdać się na profesjonalistów, którzy mają w posiadaniu odpowiedni sprzęt, dzięki któremu będzie można osuszyć każde pomieszczenie.