Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jak sprawdzić czy zalewam sąsiada?

Taką sytuację choć jeden raz przeżył chyba każdy mieszkaniec bloku. Kiedy pod naszym adresem padają zarzuty zalania sąsiada z mieszkania niżej, zaczynamy zastanawiać się, czy rzeczywiście pojawiła się jakaś awaria. Są sposoby, aby to sprawdzić. Służą temu czynności kontrolne, które z powodzeniem zlokalizują źródło wycieku, jeżeli taki rzeczywiście występuje. Jak przebiega wykrywanie przecieków?

Wykrywanie przecieków- jak sprawdzić, czy zalewam sąsiada?

Aby upewnić się, że woda rzeczywiście pochodzi z naszego mieszkania, należy w pierwszej kolejności ustalić czas, od jakiego występuje szkoda. To bardzo ważne, czy mokra plama na ścianie czy suficie pojawiła się zaledwie chwilę temu czy może jest widoczna już od tygodni czy miesięcy. Ważne jest także, czy szkoda się powiększa, a także jak jest zlokalizowana względem naszego mieszkania.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, sam fakt tego, że woda kapie z konkretnego otworu w suficie nie oznacza, że centralnie nad tym otworem znajduje się wyciek. Jedyne, co można uznać za pewne to fakt, że miejsce awarii znajduje się około 2-4 m od wycieku. Dokładne jego zlokalizowanie nie jest jednak tak proste.

Kiedy awaria dotyczy rurek w posadzce, wyciekająca woda działa zgodnie z grawitacją, czyli zawsze w dół. Jeżeli więc nastąpi awaria ogrzewania podłogowego w łazience, nie oznacza to, że będziemy w stanie gołym okiem zauważyć taką usterkę. Woda nie będzie tryskać poprzez kafelki, chyba, że posadzka zostanie rozkuta. Taką awarię bardzo łatwo jest więc przeoczyć, gdyż zwykle nie jest ona widoczna gołym okiem. Lokalizacja wycieków Warszawa pozwoli na znalezienie miejsca wycieku nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Wyszukiwanie wycieków wody warto rozpocząć od brodzika czy wanny. Nawet 40% wszelkich zgłaszanych awarii dotyczy właśnie awarii syfonu. Bardzo często zdarza się też, że przyczyną awarii jest wypięty wąż od pralki.

Co, jeśli awaria zostanie wykryta?

Jeżeli uda Ci się zlokalizować, gdzie znajduje się wyciek, pozostaje skorzystać z usługi osuszania pomieszczenia. Osuszanie Warszawa pozwala na szybkie pozbycie się skutków zalania. Bardzo ważne jest, by zaistniałą szkodę zgłosić swojemu ubezpieczycielowi. Zawilgotniałe ściany czy sufity trzeba dokładnie osuszyć za pomocą profesjonalnych osuszaczy, gdyż niewysuszone ściany bardzo szybko zaczną pokrywać się pleśnią, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Najogólniej, wycieki dzielą się na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to awaria polegająca na rozlaniu dużej ilości wody na podłogę. To może zdarzyć się każdemu. Drugim rodzajem wycieku może być sytuacja, kiedy to instalacja hydrauliczna zostanie uszkodzona bądź pęknięta. Jest to sytuacja pojawiająca się nagle, często np. w wyniku błędu podczas wiercenia. Trzecim rodzajem awarii są awarie hydrauliczne o długotrwałym charakterze. Są one najtrudniejsze do wykrycia. Zlokalizowanie wycieku jest bardzo istotne dla uniknięcia konieczności kucia i ciężkich prac remontowych, które są kosztowne i bardzo czasochłonne.

Jak szybko dochodzi do zalania?

To, jak szybko dojdzie do zalania mieszkania sąsiada jest zależne od charakteru zaistniałej awarii. Jeśli mamy do czynienia z awarią nagłą, potrzeba od 5 do 30l wody, by mieszkanie zostało zalane. Im lepsza jest izolacja, tym tej wody potrzeba więcej. W przypadku długotrwałej awarii, woda sączy się bardzo powoli. Wystarczy jednak, kilkanaście dni, by doszło do przedostania się wilgoci do mieszkania sąsiada. Wykrywanie przecieków w tym wypadku jest bardzo trudne i wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi.