Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czym jest wilgoć technologiczna?

O tym, jak szkodliwa jest wilgoć dla naszego zdrowia i samopoczucia wie chyba każdy. Nie mamy wątpliwości, że wilgoć pojawia się w starszych domach o słabej wentylacji, skąd jednak wilgoć może pojawić się w nowym, niezamieszkałym dotąd lokalu? Okazuje się, że niestety, jest to bardzo częsty proces. Tego rodzaju wilgoć nazywamy wilgocią technologiczną. Jakie są przyczyny jej powstawania i jak możemy z nią walczyć? Jak wygląda osuszanie budynków w Warszawie?

Wilgoć technologiczna- co to jest?

Wilgoć technologiczna jest jednym z rodzajów wilgoci, które spotykamy w nowych budynkach i w budynkach starszych, ale remontowanych. Mówiąc najprościej, wilgoć technologiczna to wilgoć wynikająca z nieosuszonych powierzchni na etapie budowy czy remontu budynku. Jeżeli technologiczna wilgoć nie zostanie osuszona, prowadzi do szybkiego powstawania grzybów i pleśni, a nawet do niszczenia materiałów budowlanych. Zniszczeniom mogą ulec wszelkie wykorzystane do wykończenia materiały i przedmioty, gdyż taka wilgoć nie mija samoistnie.

Przyczyny powstawania wilgoci technologicznej

Każda budowa czy generalny remont wiąże się ze stosowaniem tynków, betonów czy gładzi. Każdy z tych materiałów wymaga zastosowania ogromnych ilości wody. Jeżeli panuje wysoka temperatura, wilgoć samoistnie się osusza. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja, jakość przeprowadzonych prac remontowych pozostawia wiele do życzenia, a stopień zawilgocenia jest wysoki, konieczne jest zastosowanie profesjonalnego osuszania. Przyczyną powstawania wilgoci technologicznej może być także fakt wystąpienia wilgoci już na etapie produkcji cegieł, tynków czy betonu. Istnieje zasada, że nie używa się wyrobów budowlanych prosto z taśmy, bez uprzedniego leżakowania. Kiedy woda z materiałów nie odparuje do końca, pojawia się wilgoć technologiczna, która w tym wypadku wymaga profesjonalnego osuszenia.

Jak zwalczać wilgoć technologiczną?

Najlepiej byłoby w ogóle nie dopuszczać do jej powstawania. Aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, podczas prowadzenia prac budowlanych, należy pamiętać o stosowaniu przerw na osuszenie poszczególnych elementów, np. posadzki czy ścian. Jeżeli przerwy nie zostaną zastosowane, poszczególne warstwy z całą pewnością nie zdążą wyschnąć. Bardzo ważne jest także, w jaki sposób prowadzone jest osuszanie. Osuszanie pomieszczeń Warszawa prowadzone jest z zastosowaniem profesjonalnych osuszaczy kondensacyjnych, które nie tylko wysuszają powierzchnie, ale wciągają nadmiar wilgoci z tynku czy z betonu. To zdecydowanie skuteczniejsze rozwiązanie niż zwykła nagrzewnica, która osusza tylko wierzchnią warstwę betonu czy tynku. Cała reszta wilgoci wnika głęboko w materiał, a kiedy temperatura spada, powraca na powierzchnię i skrapla się na niej. Takie osuszanie nie ma żadnego sensu i jest nieskuteczne.

Dlaczego zwalczanie wilgoci technologicznej jest tak istotne?

Walka z wilgocią technologiczną jest bardzo ważna dla komfortu mieszkańców. Przede wszystkim, brak odpowiedniego osuszenia wnętrza powoduje powstawanie groźnej dla zdrowia pleśni. Ponadto, w zawilgoconym wnętrzu dochodzi do niszczenia mebli, korozji użytych materiałów. Często mieszkańcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, dlaczego drzwi nagle przestają się zamykać, a meble maja nieestetyczne wybrzuszenie. Odpowiedzialna za to może być właśnie niezwalczona wilgoć technologiczna. Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu osuszania, wykorzystaj usługę pomiaru wilgotności Warszawa. To czasem jedyny sposób na określenie, czy wewnątrz naprawdę panuje zbyt wysoka wilgoć. Jeżeli testy jednoznacznie stwierdzą, że poziom wilgotności jest zbyt wysoki, warto skorzystać z opcji, jaką daje nam wynajem osuszaczy Warszawa.