Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Jakie są przyczyny powstawania wilgoci?

Wilgoć w mieszkaniu najczęściej pojawia się w okresie grzewczym. Jest to prawdziwa zmora mieszkańców. Źle wpływa ona na stan techniczny budynku oraz umożliwia rozwój grzybów pleśniowych. Te niszczą niektóre elementy domu, takie jak tynki i drewno, a także są groźne dla zdrowia jego mieszkańców. Mogą one powodować astmę, problemy z oddychaniem czy zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Właśnie dlatego z zawilgoceniem trzeba walczyć – usuwając nie tylko jego objawy, ale przede wszystkim przyczyny.

Rodzaje wilgoci

Wilgoć może dostać się do budynku w różnym czasie jego funkcjonowania. Ze względu na to kryterium możemy rozróżnić trzy rodzaje wilgoci.

  1. Wilgoć budowlana. Jest to rodzaj wilgoci, która znalazła się w materiale na placu budowy w okresie składowania oraz wznoszenia dachu. Może ona pojawić się np. na skutek działania deszczu.
  2. Wilgoć technologiczna. Jest to woda użyta podczas procesu wytwarzania cegieł oraz innych materiałów budowlanych.
  3. Wilgoć eksploatacyjna. Występuje ona stale, jest zjawiskiem wynikającym z użytkowania budynku. Jest to przede wszystkim para wodna, która wnika w ściany, powstała z ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Wilgoć we wnętrzu – dlaczego powstaje?

Wilgoć na ścianie przesiąka do pomieszczeń najczęściej z zewnątrz lub spowodowana jest codziennymi czynnościami domowymi. W momencie, kiedy zauważymy ją w naszym domu czy mieszkaniu, natychmiast musimy podjąć środki zapobiegające jej dalszemu rozprzestrzenianiu się. Może ona przyczyniać się bowiem do powstawania grzyba na ścianach oraz sufitach, który jest niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Należy pamiętać też, że wilgoć, która utrzymuje się już kilka dni, stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów na ścianie. Właśnie dlatego szczególnie w tym czasie musimy pamiętać o wietrzeniu. Jeżeli jednak proste zabiegi nic nie dają warto skorzystać z usług specjalistów, którzy zajmują się osuszaniem w Warszawie.Istnieje kilka głównych powodów powstawania wilgoci w mieszkaniu.

5 przyczyn nadmiernej wilgoci

  • Obecność nadmiaru wody

Obecność nadmiaru wody może prowadzić do wysokiej wilgotności. Doskonałym przykładem będzie tu cieknący kran. Nieustannie wydostająca się z niego woda prędzej czy później wpłynie na poziom wilgotności wewnątrz domu. Podobny negatywny efekt może także wywoływać woda wyciekająca ze zmywarki lub z pralki. Co ciekawe, wyciek może być w ścianie, a jego lokalizacja nie będzie łatwa. Warto wówczas wezwać fachowców, którzy zajmą się lokalizacją wycieku wody.

  • Wysokie ciśnienie w pomieszczeniu

W naszych domach najczęściej znajdują się popularne płyty gipsowo-kartonowe. Niewiele z nas jednak wie, że 28% powietrza przenika przez ściany za sprawą podwyższonego ciśnienia w pomieszczeniu. Jeżeli ściany fundamentowe, znajdujące się pod płytami, miały ciągły kontakt z wodą, wilgoć może penetrować ściany aż do wysokości 1,5m.

  • Różnica temperatur w pomieszczeniach

Poziom wilgotności ściśle związany jest także z różnicą temperatur pomiędzy pomieszczeniami. W połączeniu ze złym obiegiem powietrza, czynnik ten wpływa bardzo źle na poziom wilgotności, a w rezultacie może prowadzić do kondensacji w postaci kropelek na ścianach czy oknach.

  • Przenikanie przez drobne szczeliny w ścianie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecności niewielkich szczelin wewnątrz ścian. To właśnie przez nie woda z łatwością dostanie się wnętrza domu. Skutkiem tego będzie zbieranie się wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Takie zjawisko ma miejsce szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz jest mokro, a woda naturalnie podąża ku zimnym i suchym miejscom. Takie zjawisko ma miejsce bardzo często w starym budownictwie. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, warto zatem zadbać o odpowiedni pomiar wilgotności Warszawa.

  • Codzienne czynności domowe

Czy wiesz, że 3-osobowa rodzina wytwarza średnio 12 litrów pary wodnej dziennie? Kąpiele, prysznice, gotowanie czy suszenie to jedynie przykłady czynności, które mogą powodować nadmierne gromadzenie się wilgoci.

Jak poradzić sobie z wilgocią?

Pierwszym etapem, który będzie prowadził do zwalczenia wilgoci jest dokładne obserwowanie pomieszczeń – gdzie dokładnie pojawia się wilgoć, kiedy oraz jak często. Nierzadko zdarza się jednak, że obserwacje idą na marne, a my nie możemy uporać się z narastającym problemem. Wówczas warto zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy zajmą się wykrywaniem przecieków oraz przeprowadzą pomiar wilgotności w każdym pomieszczeniu.