Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

W jakich sytuacjach wymagane jest osuszanie podposadzkowe?

Osuszanie podposadzkowe, czyli suszenie warstw izolacyjnych polega na dokładnym odessaniu wody i wilgoci znajdującej się pod posadzką, dzięki czemu można uniknąć generalnego remontu zalanego domu czy mieszkania. Jest to dość skomplikowany proces, który wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Osuszanie podposadzkowe jest niezbędne zawsze, gdy woda wniknęła pod podłogę oraz do jej warstwy izolacyjnej, jednak jak ocenić, kiedy tak się dzieje? Dzięki temu artykułowi wszystko stanie się jasne!

Awaria instalacji wodnej lub centralnego ogrzewania

Taka awaria może zdarzyć się każdemu. Często niestety dochodzi do niej w niewidocznym miejscu – pęka rura lub rozszczelnia się zawór pod podłogą. Woda po jakimś czasie zacznie być widoczna, gdyż dostanie się na powierzchnię przez różne szczeliny, jednak zanim ją zauważymy, dojść może już do poważnego rozprzestrzenienia się jej we wszelkich warstwach posadzki. Standardowa podłoga składa się z czterech warstw: posadzka, jastrych lub inna wylewka wraz z warstwą wyrównującą i podkładową, izolacja termiczna i przeciwwilgociowa oraz podłoże (strop). Gdy tylko zauważymy, że z naszą siecią wodociągową lub centralnym ogrzewaniem jest coś nie tak, powinniśmy bezzwłocznie wezwać fachowców nie tylko do naprawienia usterki, ale też do usunięcia wody i wilgoci z wnętrza posadzki. Tacy specjaliści zajmują się także lokalizacją wycieku, w związku z czym  możliwe jest szybkie usunięcie usterki bez konieczności zrywania całej podłogi.

Podtopienia lub powodzie

W tym przypadku nie ma już wątpliwości, że doszło do zalania podłogi. Niestety są bardzo duże szanse, że woda dostała się bardzo głęboko w posadzkę, zatem tu również wymagana jest szybka interwencja ekipy osuszającej. Oczywiście możemy to zrobić dopiero po usunięciu wody z pomieszczeń i wyniesieniu z nich wszelkich sprzętów. Firma zajmująca się osuszaniem, czy to podposadzkowym, czy też standardowym, zanim przejdzie do uruchomienia sprzętu usuwającego wilgoć, przeprowadza pomiar wilgotności, co pozwala ocenić jej wielkość a tym samym dobrać odpowiednie urządzenia.

Istnieją dwie metody osuszania warstw izolacyjnych podłogi:

  • metoda podciśnieniowa – polega na wpuszczeniu suchego powietrza szczeliną dylatacyjną znajdującą się między ścianą, a posadzką, które pod podłogą ulega zawilgoceniu i jest odsysane razem z resztkami wody przez otwory wykonane w posadzce;
  • metoda nadciśnieniowa – polega na wtłaczaniu pod posadzkę suchego powietrza przez odpowiednie otwory, dzięki czemu wpuszczane pod podłogę suche powietrze nasyca się wilgocią i jest pchane w stronę dylatacji znajdującej się na łączeniu posadzki i ściany, przez którą wydostaje się na zewnątrz posadzki do pomieszczenia.

Obie metody są niezwykle skuteczne i dokładnie osuszają wszystkie warstwy izolacyjne podłogi. Wymagają jednak użycia specjalistycznego sprzętu, który posiadają jedynie najlepsze firmy, zajmujące się kompleksowym osuszaniem pomieszczeń.

 

Wszelkiego rodzaju awarie, powodzie, podtopienia, czy inne powody zalania lub zawilgocenia pomieszczeń, nie są dla nikogo przyjemnymi zdarzeniami i z pewnością każdy chciałby uniknąć takich przykrych sytuacji. Niestety, często nie mamy na to wpływu, a jedyne co możemy zrobić to poradzić sobie z usunięciem skutków takich wypadków. Dzięki temu wpisowi wiecie już, jakie działania należy podjąć w takich przypadkach i jakiej firmy szukać, by kompleksowo zajęła się osuszaniem Waszego domu lub mieszkania.