Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Skąd się bierze zapach stęchlizny w domu?

Wiele osób błędnie zakłada, że z problemem wilgoci zmagają się wyłącznie właściciele i lokatorzy wiekowych kamienic. To błąd, bowiem może on pojawić się również stosunkowo niedawno wybudowanych obiektów. Jakie są przyczyny występowania zapachu stęchlizny w domu? Czy można się go skutecznie pozbyć?

Jakie są przyczyny zapachu stęchlizny w domu?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na pojawienie się w domu zapachu stęchlizny jest wilgoć. Czasem dobrym rozwiązaniem jest wynajem osuszaczy, by pozbyć się kłopotu, jednak jeżeli problem leży w niewłaściwej wentylacji pomieszczeń, niestety rozwiązanie to będzie wyłącznie chwilowe. Dlatego też koniecznie należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń, między innymi przez założenie (i regularne czyszczenie!) specjalnych kratek. Są one naprawdę skutecznym rozwiązaniem, niestety wiele osób o tym zapomina bądź nie jest tego świadomym i w obawie przed ubywaniem ciepła z pomieszczenia okres jesienno-zimowy zakleja takie kratki, co jest poważnym błędem i może nieprzyjemnie pachnące konsekwencje.

Dzieje się tak ze względu na to, że zostaje całkowicie zablokowany przepływ powietrza do wnętrza, co przy dużej wilgoci bardzo szybko doprowadzi do rozwoju grzyba i pleśni.
To jednak niejedyna przyczyna zapachu stęchlizny. To być może zaskoczy wiele osób, ale do takiego stanu rzeczy przyczynia się również zbyt niska temperatura, dlatego ważne jest, by regularnie ogrzewać każde pomieszczenie, nawet jeżeli nie jest ono użytkowane przez domowników. Zapach stęchlizny może pojawić się również po zalaniu, w przypadku, w którym osuszanie pomieszczeń nie zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy i bardzo dokładny. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który osuszanie lokali Warszawa przeprowadzi dokładnie i z zastosowaniem odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu. Dla pewności warto dodatkowo wykonać pomiar wilgotności Warszawa.

Jak usunąć zapach stęchlizny domowym sposobem?

Czasem usunięcie zapachu stęchlizny można wykonać domowymi sposobami. Najbardziej znanym tradycyjny sposobem, wykorzystywanym jeszcze przez nasze bacie i prababcie jest wykorzystanie rozmaitych ziół. Zapach wilgoci można zniwelować przez ułożenie na spodeczkach goździków lub świeżych owoców pigwy (opcjonalnie można sięgnąć po miętę, pieprz czy majeranek), umieszczając je w miejscach, w których ten przykry zapach jest najbardziej wyczuwalny. Należy jednak pamiętać o tym, że choć to może być skuteczny sposób na wyeliminowanie przykrego zapachu, jednak jest to rozwiązanie tylko czasowe. Bardzo ważne jest odkrycie przyczyny nieprzyjemnego zapachu i jej najszybsze usunięcie.

Dlaczego warto zlecić usunięcie zapachu stęchlizny profesjonalistom?

Usunięcie zapachu stęchlizny z pomieszczeń nie jest łatwym zadaniem, nawet pomimo zastosowania licznych sposobów. Co robić w takim przypadku? Jednym sposobem na to, by zaoszczędzić sobie nerwów w tej nierównej walce, jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Dobre firmy podchodzące do swojej działalności w sposób skrupulatny i profesjonalny, w pierwszej kolejności przeprowadzą bardzo dokładne oględziny pomieszczenia/pomieszczeń. Dzięki temu zostanie skutecznie zdiagnozowana przyczyna pojawienia się przykrego zapachu stęchlizny, a to już duży krok do skutecznego pozbycia się swądu.