Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Przyczyny powstawania plam wilgoci na suficie

Jeżeli na suficie pojawiają się wilgotne plamy czy żółte lub szarobure wykwity to wyraźny znak, że doszło do zawilgocenia górnej partii budynku. W takim przypadku zawsze pierwszym krokiem powinno być wykrywanie wycieków wody, choć z wielu powodów nie zawsze będzie to zadanie łatwe. Lokalizacja i likwidacja źródła przecieku to postawa walki z plamami na suficie, bez tego nie należy przeszkodzić do osuszania czy odnawiania powierzchni, gdyż oba zadania bez usunięcia wilgoci nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Skąd się biorą plamy na suficie i ścianach?

Ciemne zacieki, odchodząca farba czy nieestetyczny wygląd sufitu, czy ścian to znak, że w pomieszczeniu jest zbędna wilgoć. Powodów takiego stanu może być wiele to tych występujących najczęściej można zaliczyć między innymi:

  • nieszczelną instalację wodno-kanalizacyjną,
  • nieprawidłowo funkcjonującą wentylację,
  • przecieki ze stropu czy balkonu,
  • błędnie wykonaną izolację (w wyniku czego woda skrapla się na ścianie, a wnętrze nie jest odpowiednio docieplone),
  • zbyt duża wilgotność powietrza.

Oczywiście przyczyn pojawiania się zacieków na suficie może być znacznie więcej, dlatego też, zanim ich konsekwencje zostaną naprawione, koniecznie trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu. Tu niezbędne będzie profesjonalne wyszukiwanie przecieków Warszawa, dzięki któremu można znaleźć nawet niewielkie i niepozorne źródła wilgoci. Oczywiście samo wykrycie przyczyny zawilgocenia sufitu to tylko jeden krok do pozbycia się problemu. Po lokalizacji konieczna jest jego neutralizacja, co nie zawsze jest zadaniem łatwym. W tym przypadku zasada postępowania będzie zależna między innymi od stopnia zawilgocenia powierzchni, tego czy wstąpiły tylko zacieki i łuszczenie się farby, czy może pojawił się prawdziwy problem w postaci pleśni i grzyba.

Jeżeli z sufitu odchodzi farba, może to oznaczać, że od dłuższego już czasu w przegrodzie budowlanej gromadzi się wilgoć. To może być spowodowane zarówno przez niedogrzanie pomieszczenia, jak i nieszczelność dachu czy wyciek z wewnętrznych instalacji ciśnieniowych. W tym przypadku nie ma możliwości samodzielnego zlokalizowania źródła problemu. Należy zdać się na specjalistów, którzy znajdą źródło problemu, stosując kamerę termowizyjną.

Jakie są przyczyny występowania żółtych przebarwień na suficie, które często obejmują również ściany? To charakterystyczny objaw wilgoci posiadającej swe źródło w przeciekach wody, która może pochodzić zarówno z dachu jak i nieszczelnej instalacji hydraulicznej. W tym przypadku wykrywanie wycieków Warszawa nie powinno być skomplikowane, trudności mogą się pojawić dopiero przy naprawie. Takie przebarwienia należy jak najszybciej usunąć nie tylko ze względu na estetykę, ale również własne zdrowie i bezpieczeństwo. To ważne, ponieważ długotrwałą wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla organizmu człowieka.

W tym przypadku skuteczną metodą pozbycia się problemu jest nie tylko wyeliminowanie źródła wycieku, ale również bardzo dokładne osuszenie miejsca, w którym doszło do takiej sytuacji.

Jak pozbyć się wilgoci?

Nie zawsze usunięcie wilgoci będzie zadaniem prostym, jednak jest konieczne to wykonania. Zbyt długo utrzymująca się wilgoć przyczyni się do rozwoju szkodliwej dla zdrowia pleśni czy grzyba, może powodować również zniszczenia (często niewidoczne dla oka) w strukturze budynku. Ważna jest nie tylko lokalizacja wycieków Warszawa. Warto również zadbać o pomiar wilgotności Warszawa, co znacząco ułatwi dobór odpowiedniej metody osuszania sufitu. Usterkom instalacji czy dachu nie zawsze da się zapobiec, jednak można nieco wyeliminować wilgoci z mieszkania, pochodzącej z łazienki czy kuchni. W jaki sposób? Wystarczy regularnie wietrzyć te pomieszczenia przez co najmniej godzinę. Dodatkowo przyda się dobrej jakości osuszacz powietrza, najlepiej w miejscu występowania problemów z nadmierną wilgotnością.

Jeżeli samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z osuszaniem pomieszczeń, to warto zlecić wykonanie tego zadania specjalistom. Oni w sposób profesjonalny dobiorą odpowiednią metodę, która zadziała skutecznie i zgodzie z oczekiwaniami.