Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Osuszanie budynków zimą

Jeszcze do niedawna błędnie uważano, że ze wszystkimi pracami wykończeniowymi należy czekać do wiosny, gdy temperatury są odpowiednio wysokie, a poziom wilgoci jest o wiele niższy. Dzisiaj jednak coraz częściej słyszy się, że osuszanie budynków zimą doskonale rozwiązuje ten problem i umożliwia kontynuowanie prac także w zimie. Na czym polega osuszanie mieszkań i domów i dlaczego jest aż tak ważne? Jakie korzyści przynosi wynajęcie osuszacza i czy rzeczywiście jest to aż tak konieczne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Osuszanie mieszkań – dlaczego jest tak ważne?

Do budowy każdego domu czy mieszkania zużywa się ogromne ilości wody. Wystarczy wyobrazić sobie, jak wiele wykorzystuje się cementu, gładzi szpachlowych, gipsu czy wylewek. Do każdego materiału tego typu niezbędna jest woda. Musi mieć ona czas, by po zakończeniu prac budowlanych wyparować z wilgotnych powierzchni. Wykańczanie mieszkania czy domu, w którym powierzchnie są wciąż wilgotne nie ma sensu, gdyż efekty pracy nie będą trwałe, a wilgoć z pewnością nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na to trzeba naprawdę sporej ilości czasu, którego zdecydowana większość z nas nie chce marnować na bezczynne czekanie. Wilgoć powstająca w wyniku prac budowlanych nazywa się wilgocią technologiczną. Aby znacznie przyspieszyć schnięcie powierzchni przed rozpoczęciem prac wykończeniowych warto zdecydować się na osuszanie przy użyciu specjalistycznych urządzeń osuszających. Proces ten polega na usunięciu nadmiaru wilgoci budowlanej z powierzchni podłóg czy ścian. To podstawa do późniejszych prac wykończeniowych.

Osuszanie mieszkań – jakie przynosi korzyści?

Wynajem osuszaczy pozwala na znaczne skrócenie czasy realizacji prac wykończeniowych. Wystarczy jedynie usprawnić cyrkulację powietrza we wnętrzu, a nadmiar wilgoci odprowadzić na zewnątrz bądź magazynować przy użyciu osuszacza. Dzięki wykorzystaniu osuszaczy, skutecznie zmniejsza się ryzyko rozwoju pleśni. Jak wiadomo, pleśń jest nie tylko bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia, ale potrafi także trwale i dotkliwie wniknąć w głąb ścian i uszkodzić ich strukturę. Może się później okazać, że dom, który jest świeżo oddany do użytku, w ścianach skrywa wykwity pleśni, które będą się rozrastać. Warto wspomnieć także o oszczędnościach, jakie wynikają z dokładnego osuszenia wnętrza. Pomieszczenia suche o wiele łatwiej jest ogrzać niż te z wysokim poziomem wilgoci. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza zimą, gdyż ogrzanie zawilgoconych powierzchni dotkliwie nadszarpnie nasz budżet. Większość prac wykończeniowych nie może być prowadzona, jeśli podłogi i ściany nie są idealnie suche. Na mokre powierzchnie nie można kłaść paneli, malować czy tynkować, więc wynajem osuszaczy jest jak najbardziej uzasadnione. Czekanie do wiosny także nie ma zbytniego sensu, bo w naszym klimacie bardzo trudno jest osuszyć powierzchnie bez użycia specjalistycznego sprzętu. Na szczęście istnieją profesjonalne firmy, które oferują usługę wynajmu osuszaczy za rozsądną cenę.

Osuszanie mieszkań w Warszawie

Polski umiarkowany klimat cechuje się sporym poziomem wilgotności, więc samoistne schnięcie powierzchni jest dość utrudnione i rozciągnięte w czasie. Osuszanie budynków Warszawa jest jedną z tych usług, które cieszą się coraz większą popularnością. Wspomaganie procesów osuszania za pomocą nowoczesnych urządzeń grzewczych pozwala na szybszą realizację prac wykończeniowych, a co za tym idzie, szybsze ukończenie całego projektu. Najpopularniejsze są osuszacze kondensacyjne, które najpierw zbierają nagromadzoną we wnętrzu wilgoć, a następnie ją usuwają. Dużą zaletą osuszaczy kondensacyjnych jest fakt, że mogą one pracować także w niskich temperaturach, co znacząco rozszerza możliwości ich zastosowania. Nowoczesne osuszacze to urządzenia energooszczędne i bardzo skuteczne w swoim działaniu, dlatego stają się wręcz nieodłącznym elementem wszystkich prac budowlanych.