Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Metody lokalizowania wycieków – charakterystyka

Występowanie wycieków bardzo trudno stwierdzić na wczesnym etapie. Najczęściej są wykrywane w momencie pojawienia się negatywnych skutków, tj. miejscowo zawilgoconych ścian, posadzek czy innych. Z pomocą przychodzą usługi lokalizowania wycieków, świadczone przez profesjonalne firmy. Wsparcie w tym zakresie jest kluczowe, gdyż pozwala dokładnie zlokalizować miejsce wycieku, usunąć awarię i osuszyć lokal. Jakie metody lokalizowania wycieków są najpopularniejsze? Przedstawiamy niżej.

Próby ciśnieniowe

Wykonanie prób ciśnieniowych często jest pierwszym etapem prac prowadzonych podczas lokalizowania wycieków. Czynności te wykonuje się dla wszystkich instalacji – zarówno ciepłej, jak i zimnej wody, ale też centralnego ogrzewania. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, który pozwala sprawdzić szczelność poszczególnych instalacji i wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Termowizja

Termowizja jest jedną z popularniejszych metod lokalizowania wycieków. Jest ona wykorzystywana do sprawdzenia instalacji wodnych. Polega na wykonaniu zdjęć przy użyciu kamery termowizyjnej. Na powstałych obrazach znajdują się linie obrazujące wartość temperatur w poszczególnych miejscach. Metoda ta z dużym prawdopodobieństwem pozwala zlokalizować źródło oraz miejsce wycieku.

Sposób ten można wykorzystywać do ustalania miejsc wycieków z różnego rodzaju instalacji – zarówno grzewczych CO, jak i ogrzewania podłogowego czy też ciepłej i zimnej wody. Jej ogromną zaletą jest całkowita bezinwazyjność. Uzyskane pomiary i zdjęcia pozwalają niemalże w 100% wskazać punkt, w którym następuje wyciek cieczy. Termowizja pozwala również ograniczyć koszty usunięcia usterki. Dzięki niej prace naprawcze polegające na kuciu ściany mogą być prowadzone tylko w wyznaczonym miejscu – nie jest konieczne skuwanie całej powierzchni ściany czy podłogi. Co więcej, rozwiązanie to znacznie przyspiesza usunięcie awarii, a tym samym ogranicza usterki i pozwala szybciej osuszyć powierzchnię.

Gaz znacznikowy

Do wykrywania wycieków może być wykorzystywany również gaz znacznikowy. Jest on wykorzystywany w sytuacji, gdy występuje spadek ciśnienia na instalacjach ciepłej bądź zimnej wody. Można go też wykorzystać do sprawdzenia centralnego ogrzewania. Jest on wpuszczany do instalacji – wydostaje się tylko w tych miejscach, w których występują nieszczelności. Do wykrycia tych punktów wykorzystuje się specjalistyczny detektor, który bezproblemowo i szybko lokalizuje miejsce awarii. Co ważne – metoda ta wykrywa nie tylko usterki występujące na instalacjach odkrytych, ale też tych znajdujących się pod posadzką.

Czynnik UV

Wykrywanie wycieków z instalacji przy wykorzystaniu czynnika UV wykonuje się w przypadku sprawdzania instalacji kanalizacyjnych. Jest on wpuszczany do rur kanalizacyjnych np. przez umywalkę czy toaletę i wydostaje się w miejscu występowania awarii. Do wykrycia tych miejsc jest konieczne wykorzystanie promieni UV. Metoda ta jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych.

Pomiar wilgotności ścian i posadzek

lokalizacja wycieków warszawa

Ostatnią metodą wykrywania wycieków jest przeprowadzenie pomiaru wilgotności ścian i posadzek. Uzyskane informacje zawierają dokładne określenie rozkładu wilgoci i stopnia zawilgocenia w ścianach i podłogach, ale też w głębszych powierzchniach konstrukcji obiektu. Dzięki temu ułatwiają zawężenie obszaru poszukiwań i przeprowadzenie dokładniejszych badań już tylko we wskazanym miejscu.