Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Dom po powodzi – lepiej sprzedać czy remontować?

Powódź lub podtopienie to bardzo nieprzyjemne zdarzenia, które niosą za sobą różnorakie szkody. Wiele osób traci przez nie cały dobytek, a nawet jeśli nie, to i tak musi się uporać z przykrymi skutkami tych tragedii. Dom po zalaniu nie zawsze nadaje się od razu do rozbiórki, w takim przypadku właściciele stają przed dylematem, czy lepiej go sprzedać, czy może jednak zainwestować w remont i pozostać na swoim. Takie wahanie nie jest niczym dziwnym czy niezrozumiałym, jednak często decyzję trzeba podjąć szybko. W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić wszystkie za i przeciw remontowi po zalaniu.

 

Wartość sentymentalna kontra wartość rynkowa

To przykre, ale cena za dom po powodzi drastycznie spada. Małe są zatem szanse na to, że po sprzedaży „wyjdziemy na swoje”. Koszt nowego domu, czy nawet mieszkania raczej będzie większy niż zarobek na sprzedaży nieruchomości popowodziowej. Konieczne będzie w związku z tym wzięcie kredytu bądź naruszenie oszczędności. Zmiana otoczenia, zaczynanie wszystkiego od nowa, urządzanie nowo zakupionego lokum, masa formalności to tylko niektóre czynniki przemawiające za tym, by nie decydować się na sprzedaż domu, który został zdewastowany przez powódź. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni słuszności naszej decyzji – niezależnie jaka ona by była, warto zasięgnąć porady rzeczoznawcy. Fachowiec oceni straty i podpowie, w którą stronę lepiej skierować dalsze działania, a także przedstawi orientacyjne koszty remontu i porówna je z zyskami ze sprzedaży domu. Usługa rzeczoznawcy ma swoją cenę, jednak warto ponieść taki koszt, by lepiej ocenić swoją sytuację.

Jak wygląda remont domu po powodzi?

Jeśli zdecydowaliśmy się na remont naszego ukochanego domu rodzinnego, musimy się do niego odpowiednio przygotować i zorientować się również, jaka firma remontowa zapewni nam kompleksowe usługi. Szukając fachowców, którzy mają uratować nasz dobytek, musimy dobrze przeanalizować ofertę każdego z nich. Nie możemy skupiać się na znalezieniu firmy najtańszej z możliwych – chodzi w końcu o nasz dom, nie można oszczędzać na remoncie, gdyż może to przynieść jeszcze większe koszty w przyszłości. Najlepiej znaleźć firmę, która świadczy nie tylko usługi stricte remontowe, ale również zajmuje się osuszaniem murów i posadzek. Dokładne osuszenie domu jest niezbędnym procesem przed rozpoczęciem jakichkolwiek naprawy czy modernizacji. Profesjonalne firmy remontowe zanim przejdą do dalszej pracy upewnią się, że wszystkie ściany i podłogi są dokładnie osuszone, również od wewnątrz, a nie tylko powierzchniowo. W tym celu przeprowadza się pomiar wilgotności, warto więc zwrócić uwagę, czy firma, na którą się zdecydujemy ma tę czynność w swojej ofercie. Kolejnym procesem niezbędnym w przypadku wykonywania remontu zalanego domu jest odgrzybianie. Po zalaniu jest duże prawdopodobieństwo pojawienia się grzyba i pleśni, dlatego odgrzybianie jest również wymagane. Ostatnim już, kluczowym dla remontu zalanego domu, zabiegiem jest ozonowanie. Ten proces można przeprowadzić na koniec prac remontowych, jednak warto się zorientować już wcześniej, czy firma, którą wynajmujemy do ratowania naszego domu posiada taką usługę. Ozonowanie usuwa groźne dla zdrowia bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i pleśni oraz niweluje nieprzyjemne zapachy, których niestety po powodzi i wykonaniu prac remontowych może być całkiem sporo (farby, kleje, lakiery, stęchlizna).

Na rynku znajduje się wiele firm remontowych, niestety nie wszystkie świadczą w pełni kompleksowe usługi. Gdy już znajdziemy ekipę, która od A do Z zajmie się remontem naszego domu, musimy upewnić się czy posiada odpowiednie uprawnienia i przeszkolenia, gdyż niektóre z prac wyżej wymienionych muszą być wykonywane przez wykwalifikowane osoby. Nie możemy ryzykować kolejnego nieszczęścia, zatem dokładnie zapoznajmy się z ofertą oraz kwalifikacjami firmy remontowej zanim przystąpimy do jakichkolwiek czynności związanych z ratowaniem naszego dobytku.