Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czy wilgoć w piwnicy negatywnie wpływa na opał?

Piwnica jest pomieszczeniem, w którym najczęściej składuje się opał. Niestety, jest to także miejsce, gdzie poziom wilgotności bardzo często jest dość wysoki. Czy wilgoć panująca w piwnicy może negatywnie wpłynąć na składowany tam opał? Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Skąd bierze się wilgoć w piwnicy?

Wilgoć w piwnicy najczęściej oznacza, że izolacja ścian uległa uszkodzeniu bądź nie jest odpowiednio dostosowana do warunków. Samodzielne ustalenie bezpośredniej przyczyny wysokiego poziomu wilgoci jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Tym zajmują się specjaliści. Zdarza się oczywiście, że wysoki poziom wilgotności ma związek z incydentalnym zalaniem pomieszczenia. Wówczas wystarczy jedynie fachowa lokalizacja wycieków wody Warszawa i naprawienie zaistniałej usterki. Kiedy jednak problem sięga głębiej, konieczne jest bardziej złożone działanie.

Składowanie opału w piwnicy- jak robić to dobrze?

Sposób przechowywania opału w piwnicy jest uzależniony od samego rodzaju opału. Jeżeli jest nim drewno, należy pamiętać, by do piwnicy przenosić je dopiero tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeżeli drewno jest sezonowane i suche, nawet dość wysoki poziom wilgoci w piwnicy nie powinien zaszkodzić, zwłaszcza, jeżeli jest tam sprawnie działająca wentylacja. W przypadku węgla warto pamiętać o tym, by kupować suchy opał, a w piwnicy pozwolić mu doschnąć. Opał nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze, a jeżeli mówimy o wersji workowanej, warto po zakupie rozciąć worki i pozostawić opał do doschnięcia.

Czy wilgoć wpływa na opał?

Kiedy jednak poziom wilgotności jest bardzo wysoki, możemy zauważyć, ze opał nie spala się równomiernie, dymi i nie wykazuje pełni swojej kaloryczności. Niestety, zarówno drewno, jak i węgiel pochłania wilgoć z otoczenia i może przejawiać ją w znacznie gorszym spalaniu. Sprawę nieco ułatwia sprawna wentylacja, jednak nie zmienia to faktu, że wysoki poziom wilgoci nie wpływa pozytywnie na sprawność opału. Potrzebujemy go o wiele więcej, by otrzymać daną ilość ciepła, a do tego podczas spalania wydziela się duża ilość gęstego dymu.

Jak pozbyć się wilgoci w piwnicy? Pomiar wilgotności Warszawa

Pierwszym krokiem do pozbycia się wilgoci z piwnicy jest upewnienie się, jak bardzo wysoki jest jej poziom. Pomiar wilgotności Warszawa pozwala na stwierdzenie, czy rzeczywiście wilgoć jest ponad normę i wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Kolejnym krokiem jest osuszanie pomieszczeń Warszawa. Aby usunąć problem raz na zawsze, konieczne jest dokładne osuszenie ścian, podłóg i sufitów. Do tego potrzebne są specjalistyczne osuszacze, które znacznie skracają ten proces. Osuszanie Warszawa pozwoli na pozbycie się nadmiaru wilgoci i sprawi, że piwnica stanie się odpowiednim miejscem do przechowywania opału bez straty jego kaloryczności. Warto wiedzieć, że mokre drewno nie tylko spala się gorzej, ale także daje o wiele mniej ciepła. Jest to więc bardzo nieekonomiczne rozwiązanie.

Czy wilgoć w piwnicy da się zniwelować?

Odpowiedź zależy od powodu, z jakiego wilgoć występuje. Na pewno spore znaczenie ma tutaj izolacja. Jeżeli w Twojej piwnicy poziom wilgoci jest wysoki, spróbuj zastosować specjalne środki chemiczne, które zaizolują ściany czy podłogę. Pamiętaj też, że po każdym zalaniu pomieszczenia czy pojawieniu się jakichkolwiek oznak zawilgocenia powierzchni, pomieszczenie należy dokładnie osuszyć, by zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni. Warto wiedzieć, że zapleśniałe ściany to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, dlatego tak ważne jest jego zwalczenie.