Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czy duże zawilgocenie łazienki jest normalne?

Łazienka to pomieszczenie, w którym wyższy poziom wilgoci względem innych pomieszczeń jest bardzo powszechnym problemem. Nikogo nie dziwi zaparowane lustro po kąpieli. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nadmiar wilgoci zaczyna osadzać się na ścianach, powodując powstawanie pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Czy z tym problemem można walczyć? Czy duże zawilgocenie łazienki jest normalne czy może świadczy o jakimś większym problemie? Rozwiewamy wątpliwości!

Skąd w łazience bierze się wilgoć?

To proste. Kąpiemy się w gorącej wodzie, która paruje, osadzając się na kafelkach czy lustrze. Szczególnie mocno widoczne jest to w chłodne dni, gdy rzadziej wietrzymy pomieszczenia. Jeśli chodzi o łazienkę, wietrzenie powinno wejść nam w nawyk bez względu na temperaturę za oknem. Za nadmiar wilgoci i brak jej odprowadzania na zewnątrz odpowiada także słaba wentylacja pomieszczenia. Warto z tym problemem walczyć, bo powstająca z nadmiaru wilgoci pleśń jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Jak walczyć z wilgocią w łazience?

Pamiętaj, że podstawą jest wietrzenie pomieszczenia. Idealnie, gdy w łazience znajduje się okno. Jeśli jednak go nie ma, otwieraj okna w sąsiadujących pokojach. Nadmiar wody i pary wodnej pozostający na kabinie prysznicowej po kąpieli warto od razu zdejmować przy użyciu specjalnej ściągaczki. Nie dość, że usunie to potencjalne źródło wilgoci, to jeszcze zapobiegnie powstawaniu warstwy kamienia, który trudno jest usunąć. Bardzo przydatnym urządzeniem jest osuszacz powietrza. Osuszanie pomieszczeń Warszawa to usługa pozwalająca na błyskawiczne pozbycie się nadmiaru wilgoci z najbardziej nawet zawilgoconego wnętrza. Jeżeli chcesz skorzystać z tej opcji, nie musisz kupować własnego urządzenia. Wynajem osuszaczy w Warszawie pozwoli Ci na wykorzystanie urządzenia bez konieczności dużej inwestycji.

Inne przyczyny wysokiej wilgotności

Powyżej podaliśmy naturalne przyczyny występowania podwyższonego poziomu wilgotności w łazience. Z łatwością poradzisz sobie ze zwalczeniem tego problemu. Prawdziwe kłopoty pojawiają się wówczas, gdy za wysoką wilgotność odpowiada awaria i wyciek. Wykrywanie wycieków wody w Warszawie polega na użyciu specjalistycznych urządzeń, które pozwalają na precyzyjną lokalizację wycieków. Kiedy w ścianie pęka rura, woda leje się bądź sączy, powodując początkowo niewidoczne gołym okiem zniszczenia. Dopiero z czasem ściany zaczynają robić się wilgotne. To znaczy, że stopień zniszczeń jest już zaawansowany i konieczne jest szybkie i zdecydowane działanie.

Pomiar wilgotności Warszawa- sprawdź, czy poziom wilgoci w Twojej łazience mieści się w normie!

Normą dla wilgotności w pomieszczeniu jest wartość 30-50%. Kiedy liczba ta jest wyższa, mamy do czynienia z nadmierną wilgotnością, która może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Aby upewnić się, że w łazience jest optymalny mikroklimat, warto zdecydować się na profesjonalny pomiar wilgotności w Warszawie. Takie badanie może być pierwszym sygnałem do tego, że coś zaczyna się dziać. Jeżeli wentylacja jest sprawna i wydajna, pomieszczenie jest regularnie i często wietrzone, a mimo to poziom wilgotności jest bardzo wysoki, należałoby zacząć lokalizowanie ewentualnych wycieków, które mogą początkowo nie dawać żadnych objawów. Warto wiedzieć, że woda sącząca się z niewielkiego pęknięcia potrzebuje nawet kilkunastu dni, by na ścianie pojawiła się widoczna mokra plama. Wcześniej każda kropla wnika w strukturę ściany, powodując jej stopniową degradację i wpływając negatywnie na konstrukcję budynku.