Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Przeciek w ścianie. Co należy zrobić?

Pęknięta rura to bardzo duży problem, który jeżeli nie zostanie odpowiednio szybko naprawiony, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w pomieszczeniach, a także przyczynić się do rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów czy pleśni. Co zrobić, gdy dojdzie do wycieku wody w ścianie?

Lokalizacja wycieku wody w ścianie – jak postąpić,gdy pęknie rura?

Lokalizacja wycieku wody Warszawa musi być przeprowadzona szybko i sprawnie. Im szybciej tym wyrządzone przez niespodziewaną awarię szkody będą mniejsze. Aby skutecznie zatamować wyciek wody w ścianie, należy przede wszystkim zachować spokój i w pierwszej kolejności zakręcić dopływ wody. Dodatkowo dla bezpieczeństwa niezbędne jest również odcięcie prądu – jeżeli nie zostanie to wykonane, istnieje duże ryzyko porażenia czy zwarcia instalacji. Jeżeli zalanie jest poważne, a woda zdążyła poza ścianą zmoczyć również posadzkę, należy w miarę możliwości ją usunąć. Warto również zadzwonić do hydraulika, który szybko i sprawnie będzie w stanie usunąć awarię.

Jak zlokalizować wyciek?

Lokalizacja wycieków wody Warszawa nie zawsze jest prosta. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tak naprawdę niewiele osób zna dokładny układ rur wodnych w mieszkaniu. Brak tej wiedzy skutkuje tym, że lokalizacja wycieków wody może być utrudniona i kosztowna, jednak nie jest niemożliwa do przeprowadzenia. W przypadku przecieku w ścianie dobrze sprawdzi się kamera termowizyjna, można pokusić się również o zastosowanie metody akustycznej czy pomiary wilgotności.

Metoda termowizyjna w lokalizowaniu wycieku wody

Tego typu metoda jest prosta i skuteczna w zastosowaniu. Najlepiej sprawdza się przy lokalizacji przecieków z instalacji sanitarnej ciepłej wody oraz instalacji grzewczej. Jednak nie należy jej stosować przy rurach zaizolowanych termicznie – wówczas ciężko będzie uzyskać wiarygodne odczyty, co tylko opóźni wykrycie źródła potencjalnego wycieku.

Alternatywą dla termowizji jest metoda elektroakustyczna, w której stosowane są specjalne (bardzo czułe) mikrofonu oraz komputery, których zadaniem jest przetwarzanie wszystkich wychwytywanych dźwięków. Metoda jest bardzo skuteczna jednak tylko w przypadku płytkich wycieków.

Lokalizacja wycieków wody Warszawa może być prowadzona również przy pomocy
gazu znacznikowego. To metoda o bardzo dużej skuteczności. Do instalacji wpuszczany jest specjalny gaz, który jest w stanie przedostawać się nawet przez najmniejsze szczeliny. Miejsce wydostawania się gazu przez instalacje wykrywane jest przez specjalny detektor. Choć to metoda o bardzo wysokiej skuteczności jest też kosztowna oraz wymaga wyłączenia stosowanych systemów przeciwpożarowych na czas prowadzenia badania.

Wszystkie te możliwości są niezwykle skuteczne przy lokalizowaniu wycieku, jednak należy liczyć się z tym, że ich zastosowanie wiąże się z koniecznością sięgnięcie po pomoc specjalisty, a to z kolei w zależności od okoliczności może generować niemałe wydatki. Jednak i tak jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż bezproduktywne, samodzielne poszukiwanie usterki.

Jeżeli nastąpi wyciek ciepłej wody (czy też zimnej) należy mieć świadomość tego, że plamy na ścianie nie zawsze będą się pojawiały dokładnie w miejscu powstania wycieku. Jednak mokra ściana to wyraźny sygnał do tego, że konieczna jest lokalizacja wycieków wody.