Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Metody lokalizacji wycieków.

Lokalizacja wycieku jest bardzo przydatną usługą, która jest niezwykle istotna w przypadku, gdy zauważyliśmy zawilgocenie ściany czy podłogi, a nie mamy pojęcia skąd się wzięło. Przyczyn może być bardzo dużo, a większość z nich jest niewidoczna gołym okiem. Awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, uszkodzona rura centralnego ogrzewania, nieszczelność konstrukcji ściany, sufitu czy podłogi – to tylko niektóre z możliwych czynników prowadzących do wycieku wody. Niezależnie od tego, co spowodowało wyciek, należy jak najszybciej się go pozbyć, aby to zrobić musimy go najpierw zlokalizować. Pomoc fachowców jest niezbędna, a jeśli chcecie wiedzieć, co mogą dla Was zrobić, zapraszamy do lektury!

 

Próby ciśnieniowe

Próby ciśnieniowe instalacji wodnych ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania to zazwyczaj pierwsza metoda stosowana przez firmy zajmujące się lokalizacją wycieków. Takie badanie pozwala sprawdzić szczelność rur ukrytych wewnątrz ścian. Wykonywane jest oddzielnie na instalacji ciepłej wody, zimnej wody oraz na ogrzewaniu. Próba ciśnieniowa polega na obserwacji ciśnienia na zamkniętym badanym obwodzie instalacji. Wykonywana jest przy pomocy manometru – urządzenia, które pokazuje spadek ciśnienia. Na tej podstawie możliwe jest stwierdzenie, na której instalacji istnieje wyciek i jakiej jest wielkości.

 

Termowizja

Badania termowizyjne umożliwiają wykonanie diagnostyki termicznej budynku metodą bezinwazyjną. Kamera termowizyjna mierzy niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone i przekształca je w obraz widzialny, czyli termogram.  Na podstawie termogramu można z dużym prawdopodobieństwem zlokalizować źródło i miejsce wycieku. Jest to bardzo szybka i skuteczna metoda, dzięki której można zlokalizować wyciek i przystąpić do naprawy jego przyczyny. Najbardziej precyzyjne wskazanie miejsca wycieku będzie możliwe, gdy jest on dość intensywny, a czynnik ma wyraźnie inną temperaturę od temperatury otoczenia, czyli np. w instalacji CO.

 

Gaz znacznikowy

Badanie gazem znacznikowym polega na wprowadzeniu poprzez zawór do wnętrza rurociągu gazu o odpowiednim ciśnieniu. Gaz składający się z azotu (95%) z domieszką wodoru (5%) przechodzi nawet przez najmniejsze szczeliny uszkodzonej instalacji i wydostaje się na zewnątrz. Przy pomocy specjalistycznego detektora wykrywającego gaz znacznikowy zostaje określone miejsce, z którego się ulatnia. Metoda lokalizacji wycieków gazem znacznikowym jest bardzo skuteczna i bezpieczna – mieszanina gazów jest całkowicie nietoksyczna, niepalna i bezwonna. Tę metodę stosuje się zarówno przy lokalizacji wycieków na instalacjach zimnej i ciepłej wody użytkowej, jak i na instalacji centralnego ogrzewania.

 

Czynnik UV

Metodę tę stosuje się nie tylko podczas lokalizowania wycieków, ale również po wykonaniu nowej instalacji, aby upewnić się co do jej szczelności i niezawodności. Badanie czynnikiem UV polega na wprowadzeniu przez zlew, toaletę lub umywalkę środka fluorescencyjnego (kontrastu) do instalacji. Następnie przy użyciu lampy UV można dokładnie określić miejsce, w którym występuje wyciek. Woda zmieszana z kontrastem UV oświetlona światłem ultrafioletowym świeci, a kolor jasnozielony lub żółty sygnalizuje, że w miejscu gdzie się pojawił, istnieje wyciek. Badanie czynnikiem ultrafioletowym jest bezinwazyjne, skuteczne i precyzyjne.

 

Wszystkie te metody wykorzystywane są w specjalistycznych, kompleksowych firmach zajmujących się lokalizowaniem wycieków. Takie przedsiębiorstwa często oferują także naprawę znalezionych usterek oraz inne, związane z lokalizacją usterki pracei, np. pomiar wilgotności czy osuszanie pomieszczenia. Decydując się na skorzystanie z pomocy takich fachowców, warto sprawdzić czy dysponują kilkoma metodami lokalizacji wycieków, gdyż w niektórych sytuacjach tylko jedno z wyżej wymienionych badań może nie wystarczyć. Należy również pamiętać, że nie można bagatelizować zauważonego zawilgocenia lub wzrostu wilgotności powietrza w pomieszczeniu, gdyż są to zjawiska prowadzące do poważnych konsekwencji, jakimi są m.in. pojawienie się chorobotwórczych grzybów i pleśni.