Odwiedź nas na Facebooku
BLOG

Czy wyciek wody zawsze jest widoczny?

Awarie związane z wodą kojarzą nam się przede wszystkim z doskonale widocznymi mokrymi plamami na ścianie. I rzeczywiście, często zdarza się, że w miejscu powstania wycieku pojawia się wykwit i nie mamy wątpliwości, że coś się dzieje. Niestety, zdarza się jednak również tak, że mokry ślad pojawia się w innym miejscu niż sam wyciek bądź nawet nie pojawia się wcale. Czy to oznacza, że problemu nie ma? Wręcz przeciwnie! Wyciekająca w ścianie czy pod podłogą woda potrafi narobić ogromnych szkód, wpływając nawet na konstrukcję budynku i zagrażając naszemu bezpieczeństwu.

Skąd wiadomo, że pojawił się wyciek?

Obok najbardziej oczywistych symptomów wycieków, jak właśnie mokre plamy na ścianie, pojawiają się także oznaki o wiele mniej typowe i łatwe do przeoczenia. Wykrywanie przecieków warto zacząć od obserwacji wodomierza. Jeżeli po zakręceniu wszystkich zaworów w domu i odczekaniu 12 h wodomierz pokaże stratę wody, oznacza to, że gdzieś pojawia się niekontrolowany wyciek. Czasami zdarza się, że wycieków nie widać na ścianach, ale można je zauważyć po zdeformowanych futrynach drzwi czy problemach z ich domykaniem. To również sygnał, że należy rozpocząć wyszukiwanie wycieków wody.

Kiedy wyciek nie daje symptomów?

Mówiąc najogólniej, wycieki, które widać od razu gołym okiem to przede wszystkim awarie występujące nagle. Pojawiają się w wyniku nagłego pęknięcia rury, a przejawiają się powstaniem mokrego wykwitu. Z racji łatwości w lokalizacji, ten rodzaj awarii jest najprostszy do usunięcia. Problem pojawia się, gdy mówimy o awarii, która nie daje natychmiastowych oznak, a rozwija się dłużej. Woda sączy się w niewielkich ilościach, ale w sposób ciągły, cały czas wnikając w strukturę ściany. Po dłuższym czasie sączenia się wody, struktura ściany może ulec destrukcji. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że naruszona zostaje konstrukcja ściany. Im dłużej ten stan trwa, tym z większymi uszkodzeniami musimy się liczyć. To oczywiście, generuje spore koszty, których raczej każdy chce uniknąć.

Jak osuszyć pomieszczenie, gdy pojawia się wyciek?

Osuszanie w Warszawie jest usługą wybieraną bardzo często zarówno do osuszania wnętrz po zalaniu, awarii, ale także do osuszania zawilgotniałej piwnicy ze słabą izolacją. Warto rozważyć możliwość, jaką oferuje wynajem osuszaczy w Warszawie, gdyż zakup własnego urządzenia tego rodzaju będzie nieopłacalny. Bardzo przydatna jest usługa pomiaru wilgotności w Warszawie. Dzięki niej można upewnić się, że poziom wilgoci naprawdę jest zbyt wysoki i wymaga naszej ingerencji. Jeżeli upewnimy się już, że rzeczywiście we wnętrzu wystąpił wyciek, bez względu na to, czy wiemy, gdzie on się znajduje, czy nie, należy powiadomić o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Pozwoli to na odzyskanie kosztów nie tylko samej naprawy, ale także szkód związanych z wyszukiwaniem wycieku.

Jak przebiega lokalizacja wycieków w Warszawie?

Lokalizacja wycieków w Warszawie przebiega z wykorzystaniem kilku metod. Pierwszą z nich jest metoda elektroakustyczna z wykorzystaniem tzw. geofonu. sposób ten polega na nasłuchiwaniu wody przez słuchawki i mikrofon, a następnie przeanalizowanie otrzymanego sygnału i wyodrębnienie z niego szumu wody. Innym sposobem lokalizacji wycieku jest wykorzystanie kamery termowizyjnej do lokalizowania wycieku wody ciepłej. Metod na lokalizowanie wycieków jest oczywiście więcej, a każda z nich jest skuteczna również w przypadkach, gdy wyciek nie daje żadnych symptomów. Warto wiedzieć, że szybka lokalizacja wycieków jest bardzo ważna dla profilaktyki wystąpienia groźnej dla zdrowia pleśni, a także destrukcji konstrukcji budynku.